Scania’dan otonom sürüş için önemli adım

0
5494
Scania-propart-top
Test sırasında Scania otonom sürüşlü araç, trafikte güvenli ve verimli bir şerit değişikliği gerçekleştirdi.

Otonom araçlar ve gelişmiş sürücü destek sistemleri, güvenilir operasyonlar sağlamak için sağlam ve hassas konumlandırma gerektiriyor. Scania ve iş ortakları, ProPART (Precise and Robust Positioning for Automated Road Transports) projesi kapsamında, Galileo küresel navigasyon uydu sistemi üzerinden hassas ve sağlam konumlama geliştirerek otonom sürüşler için önemli bir eşiğin aşılmasını sağladı.

‘Santimetre düzeyinde’ konumlandırma

Proje çalışmaları İsveç’teki bir otoyolda, otonom Scania araç ve iki insanlı binek otomobil ile gerçekleşti. Test sırasında Scania otonom sürüşlü araç, trafikte güvenli ve verimli bir şerit değişikliği gerçekleştirdi. Manevra, algı duyargaları verileriyle birlikte santimetre düzeyinde konumlandırmaya dayanarak yeni sistem tarafından yönetildi.

iscania-propart-otonom
Proje çalışmaları İsveç’teki bir otoyolda, otonom Scania araç ve iki insanlı binek otomobil ile gerçekleşti.

Test sonunda otonom aracın konumunun on santimetre hassasiyetle tespit edilebilmesinin mümkün olduğu görüldü. Veriler, kamyonun kamerasından, ön ve yan radarlardan elde edilen verilerin yol kenarı birimlerine monte edilen radarlarla birleştirilmesiyle elde edildi. Test çalışmaları sırasında konumlandırmaya ek olarak, sisteme araç-araç iletişimi de eklendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here