Farklı ülkeler – farklı düzenlemeler

0
1540
man-tgx-35640-newzeland-01
Yeni Zelandalı canlı hayvan taşıyıcısı Kerley Bros Transport, MAN TGX 35.640’ını “Aslan Kral” olarak adlandırıyor.

Avrupa’da uzunluk, yükseklik ve ağırlık için iyi bilinen özellikler diğer kıtalardaki diğer ülkeler için farklılaşıyor. Bununla birlikte, MAN tarafından sunulan geniş model yelpazesi sayesinde, örneğin Yeni Zelanda’da olduğu gibi, ülkelere özgü farklı gereklilikleri karşılamak mümkün.

Kamyon-treyler bütünü için Yeni Zelanda düzenlemeleri şöyle: Azami uzunluk 23 metre, azami yükseklik 4.25 metre ve izin verilen toplam yüklü ağırlık 50 ton. Düşük dingil yükünün – örneğin dümenlenebilir dingilde 6 ton – ve kamyon otoyol ücretinin ağırlığı ve mesafeyi temel almasının birleşimi, Yeni Zelanda’daki kamyonların Avrupalı benzerlerinden daha çok dingile sahip olması anlamına geliyor.

man-tgx-35640-newzeland-02
Yeni Zelanda’da D38 motorlu MAN TGX kamyonlar ikinci bir ön dingil ile donatılıyor. Böylece kamyon ve treyler bütününün izin verilen toplam yüklü ağırlığı 50 tona ulaşıyor.

MAN TGX D38 – dört dingile yerinde dönüşüm

Konu yüksek performansa geldiğinde MAN, TGX serisindeki D38 motoru ile talepleri karşılıyor. D38 sadece Euro 6 ölçütünde elde edilebiliyor. Ağırlık ve dingil yükü özelliklerine bağlı olarak Yeni Zelanda’da şasiye ikinci bir ön dingil ekleniyor. Bu dönüşüm ithalatçı Penske tarafından gerçekleştiriliyor. Treyler ile birlikte toplam katar dokuz dingile ve 50 ton toplam yüklü ağrlığa sahip oluyor. Kuzey ve Güney adalarındaki uzun yolculuklarda TGX serisinin geniş kabini sürücüye konforlu bir çalışma alanı ve molalarda bolca alan ve yüksek kaliteli bir yatak sunuyor. MAN D38’in yüksek gücü, tepelik ve dağlık arazilerde güvenli ve ekonomik bir sürüş sağlıyor. Bu tip katarlar, hem uzun yol taşımacılığı hem de canlı hayvan taşımacılığı için kullanılıyor.

man-tgx-35640-newzeland-03
Güçlü D38 motora sahip MAN TGX, Yeni Zelanda’da kurulan uluslararası lojistik hizmet şirketi Mainfreight’te filonun bir parçası.

Kerley Bros Transport Ltd, XLX kabinli en yeni MAN TGX 35.640’ı “Aslan Kral” olarak adlandırıyor. Bu onların dördüncü, ama D38 motorlu ilk MAN’ı. İzin verilen toplam katar ağırlığı 50 ton olan MAN kamyonları ile şirket, Kuzey Adası’nda büyükbaş hayvan taşıyor. Mainfreight’in taşımacılık hizmet sağlayıcısı R & H Transport Ltd ise en güçlü MAN olan TGX 35.640’ı tenteli kasa ve treyler ile birlikte filosuna kattı. Auckland’de kurulan Mainfreight şirketi, hızlı bir şekilde büyüyerek Yeni Zelanda’daki en önemli lojistik sağlayıcısı ve birçok kıtadaki tesisleri ile uluslararası bir şirket haline geldi. Mainfreight’in Yeni Zelanda’daki filosundaki MAN TGS ve MAN TGX araçlar, 500 beygirin üzerinde güce sahip motorlarla donatılan 6×4 çekici ya da 8×4 treyler çeken kamyon modellerinden oluşuyor.

man-tgx-tractor-newzeland-04
Dört dingilli çekiciler, Yeni Zelanda’da uzun yol taşımacılığı için çok yaygın olarak kullanılıyor.

Yükleme sığası önemli

MAN yelpazesindeki en büyük TGM serisi, yüksek yükleme sığalı ve üç dingilli bir şasiye sahip. Düşük ağırlığı, D08 serisi 6 silindirli motoru ve kampakt C kabini ile inşaat sektöründe ya da örneğin ağır hizmet dağıtım taşımacılığında kullanılıyor. MAN TGM 26.290 6×4 BB, Yeni Zelanda’da geçerli Euro 5 egzoz gazı gerekliliklerini karşılıyor. Stevenson Concrete Ltd, Auckland’in genişleyen bölgesinde inşaat sahalarına hazır beton taşımak için filosunda bu tip kamyonları kullanmaya karar verdi.

man-tgm-26290-newzeland-01
Yeni Zelanda’da yerleşik Stevenson Concrete, inşaat sahalarına hazır beton taşımak için yüksek yükleme sığasına sahip MAN TGM 26.290 6×4 BB kamyonları kullanıyor.

Manevra yeteneği ve yükleme sığası dağıtım taşımacılığında önemli bir role sahip. Üç dingilli MAN TGM 26.340 6×2-4 BL şasisi, dümenlenebilir ve kaldırılabilir üçüncü dingili ile rüzgar direnci düşürülmüş yaklaşık dört metre yüksekliğinde soğutuculu kasa ile donatılıyor. M & J Barrett Ltd şirketi, bu kamyonu Christchurch ve Nelson’ı birbirine bağlayan güzergahta gıda taşımak için kullanıyor. 420 kilometrelik bu güzergahta MAN kamyon, Güney Adası’ndaki dağ sıralarını aşmak zorunda. İki liman kenti arasındaki otoyol benzeri karayolu 863 metrelik rakıma sahip Lewis Pass’tan geçiyor.

man-tgm-eot-26340-nz-01
Aerodinamik şekilli soğutuculu bir kasaya sahip MAN TGM 26.340 ile Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda gıda taşınıyor.

Yeni Zelanda’da MAN

Yılda 3 bin 500 yeni aracın kaydolduğu Yeni Zelanda ticari taşıtlar pazarı (10 ton üzeri toplam yüklü ağırlık) taşımacılık firmalarına geniş bir karşılaştırma olanağı sunuyor. Burada Amerika, Asya ve Avrupa’dan üreticiler bir araya geliyor. Pazarın yarısına sahip Asya’lı üreticileri pazarın üçte birini oluşturan altı Avrupalı marka takip ediyor. Pazarın geri kalan kısmı ABD’li firmalar tarafından dolduruluyor. Bir ithalatçı olarak Amerikan şirketi Penske Commercial Vehicles, 2013 yılından bu yana MAN’ı Avustralya ve Yeni Zelanda pazarlarında temsil ediyor. 2019 yılında 110 adet TGM, TGS ve TGX serisi MAN trafiğe kaydoldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here