Scania, 13 litrelik motoruna 540 beygirlik sürüm ekledi

0
661
scania-dc13-540
Scania’nın sektörde iyi bilinen 13 litrelik motor yelpazesi 540 beygirlik sürüm ile genişledi.

Scania’nın sektörde iyi bilinen 13 litrelik motor yelpazesi 540 beygirlik sürüm ile genişledi. DC13 166 olarak adlandırılan motor, yüke duyarlılık ya da ön dingil yükü gibi kısıtlamlar nedeniyle Scania’nın gücü 520 beygirden başlayan ve 13 litrelik motora göre biraz daha ağır olan V8 motorunun kullanılamadığı; ancak daha fazla güç ve daha iyi sürülebilirlik talep eden uygulamalar ve müşteriler için üretilmeye başlandı.

Scania Kamyonları Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Alexander Vlaskamp, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Her zaman terzi işi sunumlar yapma sözümüze bağlı kalarak 13 litrelik kahramanımızın daha güçlü bir sürümü için müşteri talebi belirledik. Sıralı altı silindirli motorumuz yakıt performansı açısından sektor önderi konumunda. 13 litrelik motorlu Scania kamyonlar üç yıldır üst üste Almanya’da ‘Yeşil Kamyon’ seçiliyor ve bu önemli bir başarı.

scania-r540
Güçlü 540 beygir, ön dingil yükü ile ilgili yasal düzenlemeler nedeniyle V8 motoru seçemeyen müşterileri ve pazarları hedefliyor.

Scania, artık en çok bilinen motorunun 370, 410, 450, 500 ve 540 beygir olmak üzere beş farklı performans seviyesini sunuyor. 540 beygirlik sürüm, 500 beygirlik kardeşiyle bilyeli rulmanlı sağlam sabit geometrili turbo gibi çok sayıda teknolojiyi paylaşıyor.

Alexander Vlaskamp, şöyle devam etti: “Güçlü 540 beygir, ön dingil yükü ile ilgili yasal düzenlemeler nedeniyle V8 motoru seçemeyen müşterileri ve pazarları hedefliyor. Ancak taşımacılık operasyonunda ekstra güce ihtiyaç duyan herkes için mükemmel. Uyumlu vites kutusuyla bir araya geldiğinde motor, bir tomruk kamyonu ya da yakıt tüketimi ve ortalama hızın önemli olduğu ‘lale ekpresi’ için V8 seviyesinde performans sunuyor.

scania-dc13-540-02
540 beygirlik sürüm, 500 beygirlik kardeşiyle bilyeli rulmanlı sağlam sabit geometrili turbo gibi çok sayıda teknolojiyi paylaşıyor.

DC13 motorların ortak noktaları yüksek yakıt performansları ve sadece SCR sistemini sahip olmaları. Motorun yapısal sağlamlığının yanı sıra Esnek Planlarla Scania Bakım gibi hizmetler maliyete ve yolda kalma süresine olumlu etki ederken iyi bir toplam işletim ekonomisi sağlıyor.

Alexander Vlaskamp, sözlerini şöyle tamamladı: “İyileştirilmiş yakıt tüketim değerleri ve başarılı güç ağırlık oranı bu motoru birçok Scania müşterisi için çekici bir seçenek haline getirecek.” 1000 devir/dk’den itibaren elde edilen 2700 Nm’lik azami tork orman uygulamaları için hızlı vites geçişlerine ve çift indirgemeli dingillerle iyi bir kalkışa izin veriyor.

scania-dc13-540-01
DC13 motorların ortak noktaları yüksek yakıt verimleri ve atık gaz arıtımı için sadece SCR sistemine sahip olmaları ve SCR’ye ilave olarak EGR gerektirmemeleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here