Robot kuryeler kentleri dönüştürecek

0
1021
KPMG Türkiye Perakende ve Tüketici Ürünleri Sektör Lideri Emrah Akın
Renault Trucks

KPMG’nin perakende sektörüyle ilgili hazırladığı ‘Özerk teslimat’ raporu, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan robot kuryelerin sadece müşteri alışkanlıklarını değil, şehirlerin altyapısını da değiştireceğini ortaya koydu.

Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık firması KPMG’nin yaptığı yeni araştırma, teknolojinin perakende sektörüne etkisini inceledi. Hazırlanan rapor, teknolojiyle birlikte ortaya çıkan özerk araçların, tüketicilerin alışkanlıklarını radikal biçimde dönüştürdüğünü gösteriyor.

Raporda özerk teslimat teknolojisinin, müşteri davranışlarında devrim niteliğinde değişiklikleri beraberinde getireceği vurgulanıyor. Müşteri davranışlarındaki ilk değişikliğin e-ticaret alanında görülmeye başladığı belirtilen raporda, mağazaya gitmek yerine online siparişi tercih eden tüketici sayısının mevcut düzeni sarsacak şekilde arttığına dikkat çekildi.

Maliyet düşecek, ürün yelpazesi genişleyecek

KPMG Türkiye Perakende ve Tüketici Ürünleri Sektör Lideri Emrah Akın, özerk teslimat araçlarının yollara çıkmasıyla bağlantılı ticaretin daha çok ön plana çıkacağını söyledi. Emrah Akın, “Sürücüsüz araçlar sayesinde teslimatlar, şu ana kadar gördüğümüzden çok daha hızlı ve düşük maliyetli olacak. Müşteri talebinin daha net bir şekilde öngörülmesine imkan sunan teknolojiler ve bağlantılı tedarik zinciri, müşteri deneyimini şu anda hayal edilemeyecek ölçüde dönüştürecek ve daha geniş ürün seçeneğini beraberinde getirecek.” dedi.

Yeni iş alanları doğacak

Rapora göre tüm bu gelişmeler, yalnızca perakende değil, otomotiv ve taşımacılık sektörlerini de etkileyecek. Özerk araçların hizmete sunulması, bakım, temizlik, yedek parça, sigorta ve lisans gibi pek çok alanda yeni işletmelere ihtiyaç yaratacak. Ayrıca yeni teslimat sisteminin devreye sokulması için şehirlerde kapsamlı altyapı değişiklikleri (özerk araçlara özel şeritler, park alanları, depolar, teslimat merkezleri vs) gerekecek.

Rapordan öne çıkanlar

  • İngiltere’de market siparişi de dahil e-ticaret siparişi ve teslimatı son 10 yılda üç kat arttı.
  • Çin’de JD.com ve Alibaba gibi e-ticaret devleri özerk teslimat konusunda büyük yatırımlar yapıyor.
  • ABD’de e-ticaret son 10 yılda iki katına çıktı, gelecek 5 yılda da en az iki kat daha artacak.
  • E-ticaret, 2040 yılında ABD’de market ziyaretlerini yüzde 30 ile 50 oranında azaltacak.
  • ABD’deki AVM’lerin yüzde 20 – 25’i 2022 yılına kadar kapanacak.
  • Amazon ve Netflix, kargo teslimatı, internetten indirme ve online yayınların görünümünü değiştiriyor.
  • Kroger, Costco ve Walmart gibi önde gelen perakendeciler, yapay zeka ve akıllı antrepo gibi teknolojilere yatırım yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz