Londra İtfaiye Teşkilatı, Allison’ı seçti

1
748

Allison 3000 Serisi donanımlı 126 adet Mercedes Benz Atego kamyonun teslimatı tamamlanmak üzereyken, Londra itfaiye ve kurtarma filosu 62 araç daha sipariş etti.

Londra İtfaiyesi, Allison tam otomatik şanzımanların kalkışta ve vites değiştirirken güç kesintisi olmaksızın daha fazla tork sağlayarak itfaiye ve kurtarma filosunun müdahale süresini iyileştirdiğini açıkladı.

Allison tam otomatik şanzıman donanımlı 126 adet Mercedes-Benz Atego kamyonun teslimatı tamamlanmak üzereyken, 62 adet itfaiye aracı için bir sipariş daha verildi. Otomatik şanzımanın kuru debriyaja göre avantajları nedeniyle araçta standart olan otomatikleştirilmiş manuel şanzıman (AMT) yerine Allison 3000 Serisi tercih edildi.

Kesintisiz Güç Teknolojisi ile Allison‘ın patentli tork konvertörü sayesinde kalkışta neredeyse iki kat tork sağlanıyor. Vites değişimleri, güç kesintisi olmadan gerçekleşiyor. Böylece tahrik dişlisine sarsıntısız güç aktarımı sağlanırken, motor ve şanzıman arasında en yüksek verim elde ediliyor.

Tamamı çift işlevli (DPL) itfaiye motorlarına dönüştürülen yeni Atego’lar, Babcock International Group tarafından yönetilen ve işletilen 450’den fazla itfaiye, komuta ve destek aracından oluşan filosuna katılıyor.

Londra İtfaiyesi filosu için çalışmalarına devam eden Babcock International Mühendislik ve Teknik Yöneticisi Neil Corcoran, açıklamasında “Allison şanzımanlar, hem hızlı tepki vermesi ve kontrol edilebilirliği, hem de Londra İtfaiyesi’nin operasyonları için güvenilir bir çözüm olduğunu kanıtlaması nedenleriyle seçildi.” diye belirtti.

Londra İtfaiyesi’nin deneyimi, Allison tam otomatik şanzımanların asgari bakım gerekliliği ile son derece güvenilir olduğunu gösterdi. Neil Corcoran, “Allison‘un, özellikle bütünleşik hidrolik retarder ve PTO (Power Take-Off) tahrik sistemi ile ilgili asgari bakım gerektirdiğini bizzat deneyimledik. Acil müdahale hizmetlerinde donanım güvenilirliği şart olduğundan bu durum bizler için büyük önem taşıyor.” diyerek ekledi.

126 Atego kamyon, Magirus GmbH tarafından Almanya’da üretilen mürettebat kabinlerine sahip. İskoçya’daki Emergency One UK Ltd. tarafından yangın cihazları, üst yapı ve yangın mühendisliği dönüşümü gerçekleştirildi.

Allison Transmission 3000 serisi

Yeni itfaiye araçları, yaklaşık 11.500 kg’lık yüklü ağırlığa, maksimum 1100 Nm tork ve 272 bg (200 kW) üreten 7.7 litrelik bir motora sahip. Allison 3000 Serisi, 1695 Nm’ye ve 450 bg’ye (336 kW) kadar olan motor gücü için uygun olarak sunuluyor. Şanzıman, geniş bir uygulama yelpazesinde, yakın ve geniş oranlı dişliler, iki motor tahrikli PTO ve 5’nci nesil gelişmiş elektronik kontroller ile verimli bir şekilde kullanılmak ve çalışmak üzere tasarlanıyor. Daha iyi frenleme ve daha az fren aşınması için entegre bir motor retarder seçeneği de bulunuyor.

DPL yangın araçları, 9 metrelik, 13,5 metrelik veya her iki uzunlukta merdivene sahip. Her iki yanında bulunan 22 mm çaplı, 72 metrelik yüksekliğe sahip basınçlı hortumla donatılan araç, hortum rampaları, su paketleri, şişirilebilir hava çantaları, kesme araçları, şarj edilebilir yer ışıkları, yol işaretleri, tıbbi set, defribrilatör ve solunum cihazı gibi ekipmanlar ile birlikte 1,365 litreye kadar su taşıyor. Bu ağır yüke rağmen araçların, acil durum çağrılarına derhal ve kontrol edilebilir bir şekilde müdahale etmesi sağlanıyor.

Allison şanzıman, araç performansını en üst düzeye çıkarırken işletme ve destek maliyetlerini en aza indirmesi, yüksek güvenilirliği ve dayanıklılığı sayesinde dünya çapında birçok acil müdahale ekibi filosu tarafından kullanılıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here