İlk çeyrekte ticari taşıt üretimi arttı

0
501

Türkiye ekonomisine sağladığı yüksek katma değer ve istihdamla ülkemizin lokomotif sektörü konumunda bulunan otomotiv sanayi, ilk çeyrekte üretim ve iç pazarda başarılı performansını sürdürürken ihracatta tarihi bir rekora imza attı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) 2018 yılı Ocak-Mart ayına ilişkin açıkladığı verilere göre otomotiv ihracatı tarihinde ilk kez mart ayında 3 milyar Dolar sınırını aştı ve 3.198 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşti. İlk üç aylık dönemde toplam üretim 425 bin 183 adetle seviyesini korurken, otomobil üretimi 285 bin 168 adetle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azalma kaydetti. Bu dönemde ticari taşıt üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 13 artışla 140 bin 15 adet seviyesinde gerçekleşti ve toplam üretimin dengelenmesinde oldukça önemli bir rol oynadı.

Türkiye otomotiv sanayine yön veren 14 büyük üyesiyle sektörün çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2018 yılı Ocak-Mart dönemine ait üretim, ihracat adetleri ve pazar verilerini açıkladı. Geçtiğimiz yılı tarihi rekorlarla geride bırakan otomotiv sanayi bu yılın ilk çeyreğinde önemli bir başarıya daha imza attı. OSD’nin açıkladığı verilere göre otomotiv ihracatı tarihinde ilk kez mart ayında 3 milyar Dolar sınırını aştı ve 3.198 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu başarı ile otomotiv sanayi, mart ayında ülkemiz ihracatının yüzde 21’ini, yılın ilk üç ayında ise yüzde 20’sini tek başına gerçekleştirdi. Bu yılın Ocak-Mart döneminde, toplam otomotiv ihracatı ise Dolar temelinde yüzde 18 oranında artış gösterdi ve 8.376 milyar Dolar seviyesine ulaştı.

İlk üç ayda 425 bini aşkın üretim

OSD’nin açıkladığı verilere göre ilk üç aylık dönemde toplam üretim 425 bin 183 adetle seviyesini korurken, otomobil üretimi 285 bin 168 adetle geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 5 azalma kaydetti. Bu dönemde ticari taşıt üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 13 artış göstererek 140 bin adet seviyesinde gerçekleşti ve toplam üretimin dengelenmesinde oldukça önemli bir rol oynadı. Ocak-Mart döneminde toplam otomotiv pazarı yüzde 2 oranında artarak 163 bin adet düzeyinde gerçekleşirken, otomobil pazarı yüzde 5 oranında arttı ve 122 bin adede ulaştı. Aynı dönemde ağır ticari taşıt pazarı yüzde 30 oranında artış gösterirken, hafif ticari taşıt pazarı ise yüzde 10 daralma kaydetti. Ancak son üç yılda hafif ticari taşıt pazarı yüzde 22, ağır ticari taşıt pazarı ise yüzde 55 daraldı.

OSD Başkanı Haydar Yenigün

Ticari taşıt performansı otomobil kaynaklı azalmayı karşıladı

Ocak-Mart dönemine ilişkin sonuçlar üzerinden değerlendirmelerde bulunan OSD Başkanı Haydar Yenigün, “Yılın ilk çeyreğinde ticari taşıtlardaki üretim ve ihracat performansı otomotiv sanayimizi taşıyan en önemli etken oldu. Ticari taşıt ihracatındaki yüzde 9’luk artış, tıpkı üretimde olduğu gibi otomobil kaynaklı azalmayı da büyük ölçüde karşıladı. Mart ayında otomotiv ihracatının tarihimizde ilk kez 3 milyar Dolar’ı aşması ise yılın ilk çeyreğindeki en önemli gelişmeler arasında yer aldı. Otomotiv sanayimiz yılın ilk üç ayında ülke ihracatının yüzde 20’sini tek başına gerçekleştirmesiyle başarısını bir kez daha pekiştirdi.” dedi.

OSD Başkanı Haydar Yenigün, ticari taşıt pazarında 2015 yılından bu yana yaşanan daralmaya da dikkatleri çekerek, “İç pazarda ticari taşıtlar ulaşması gereken noktanın oldukça uzağında seyrediyor. Bu nedenle özellikle ağır ticari taşıt pazarının canlandırılması için acil tedbirler alınması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here