“Net Sıfır Yayıma Doğru”: IVECO ve Shell sektörler arası panel tartışmasında enerji geçişi konusunda eylem çağrısı yaptı

0
2682
Iveco_Shell_LOGO
İVECO ve Shell, ortaklaşa düzenledikleri dijital etkinlik ile sektör uzmanlarını ve düşünce liderlerini “Net Sıfır Yayıma Doğru – Sürdürülebilir, ağır hizmet taşımacılık sistemine giden yol” başlığı altında bir panel tartışmasına davet etti.

IVECO LIVE Channel‘da canlı yayımlanan dijital bir etkinlikte IVECO ve Shell, karayolu taşımacılığını karbondan arındırmanın en iyi yolu ve LNG ve Bio-LNG‘nin oynaması gereken rolü hakkında bir tartışmada Deloitte, Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) ve FTI Danışmanlık’tan uzmanları ve düşünce liderlerini davet etti.

IVECO Kamyon İş Birimi COO’su Luca Sra, giriş konuşmasında, AB karbon nötrlüğü hedefini 10 yıl önceden öngörerek IVECO’nun 2040 yılına kadar fosilsiz olma taahhüdünün altını çizdi.

IVECO ve Shell, dijital etkinliği ortaklaşa düzenleyerek sektör uzmanlarını ve düşünce liderlerini “Net Sıfır Yayıma Doğru – Sürdürülebilir, ağır hizmet taşımacılık sistemine giden yol” başlığı altında bir panel tartışmasına davet etti. Tartışma, IVECO Live Channel‘da canlı olarak yayımlandı ve artık aynı platformda istek üzerine görüntülenebiliyor.

İki şirket, karayolu taşımacılığını karbondan arındırma taahhüdünü ve daha temiz bir geleceğe doğru değişimin, enerji endüstrisinden ve araç üreticilerinden müşterilere ve kurumlara kadar farklı paydaşların işbirliğini gerektirdiği inancını paylaşıyor. IVECO ve Shell, bu etkinlikte taşımacılık sektörünü karbondan arındırmak için en iyi yolu tartışmak üzere uzmanları bir araya getirdiler: panelistler, daha temiz enerji kaynaklarının daha geniş bir şekilde benimsenmesi ihtiyacına ve araç verimliliğindeki gelişmeler ile hidrojen ve elektrikli tahrik teknolojilerinin yanı sıra LNG ile bio-LNG’nin taşımacılık enerjisi karışımında oynaması gereken role odaklandı.

Etkinliğin açılışını, sektör trendlerine genel bir bakışla sahneyi hazırlayan ve taşımacılıkta LNG ve bio-LNG konularını tanıtan Deloitte’in Enerjinin Geleceği Ortağı ve Lideri Tarek Helmi yaptı. Ardından, IVECO Kamyon İş Birimi COO’su Luca Sra ve Shell Küresel Ticari Karayolu Taşımacılığı Başkan Yardımcısı Patrick Carré, IVECO ve Shell’in hızla değişen bir endüstride sürdürülebilir taşımacılık için yol haritalarına ve şirketlerin enerji geçişi hedeflerine ilişkin kısa bir tanıtım yaptı.

IVECO-S-WAY-LNG
IVECO S-WAY LNG

Luca Sra, “IVECO’da hava kalitesi ve iklim değişikliği sorununu bir aciliyet duygusuyla ele aldık, çünkü bu sorunlar beklemez. Bu nedenle, IVECO, Avrupa Komisyonu tarafından karbon nötrlük konusunda belirlenen iddialı hedefi 10 yıl önce öngörerek, 2040 yılına kadar fosilsiz olma taahhüdünde bulundu. Taşımacılık endüstrisinin karbondan arındırılması sadece gerekli değil, aynı zamanda mümkün. Bunu yapmak için, biyometan değer zincirindeki tüm paydaşların, teknolojinin daha da geliştirilmesini desteklemek ve ağır hizmet taşımacılığında CO2 azaltma hedefine ulaşmak için biyometanın rolünü teşvik etmek için güçlerini birleştirmesi gerekiyor.” dedi.

Tanıtım konuşmalarının ardından Tarek Helmi, IVECO Alternatif Tahrik İş Geliştirme Direktörü Giandomenico Fioretti, Shell Downstream LNG Avrupa Lideri Christian Hoellinger, IRU (Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği) Halkla İlişkiler Direktörü Matthias Maedge ve FTI Consulting Kıdemli Direktörü ve Akıllı Mobilite Lideri Christoph Domke ile panel tartışmasını açtı.

Tartışma, düşük yayımlı kamyonlara yönelik müşteri talebindeki artışla ilgili değerlendirmelerle başladı. Giandomenico Fioretti, 2015 yılında niş bir ürünken bugün toplam sektörün neredeyse yüzde 4’ünü oluşturan LNG’li kamyonlara olan talebin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü vurguladı. Panelde LNG ve bio-LNG teknolojisinin faydaları ve şu anda Avrupa Birliği’nde taşımacılıkta kullanılan gazın ortalama yüzde 17’sini temsil eden ve önümüzdeki dönemde yaygın olarak kullanıma sunulması beklenen biyometanın kullanılabilirliği tartışıldı.

Panelistler, düzenleyici yönleri, gaz kamyonlarının ekonomisini ve teknolojik gelişmeyi tartışmaya devam ettiler. Daha sonra dikkatlerini net sıfır CO2 yayımına ulaşmak için kilit bir faktör olarak Bio-LNG üretimini daha da artırmak için altyapının genişletilmesine çevirdiler.

Panel, taşımacılığın karbondan arındırılmasını sağlamak için farklı ekosistem şirketleri arasındaki işbirliğinin önemi ve sürdürülebilirlik yolunda LNG ve Bio-LNG’ye geçişi desteklemek için tüm paydaşlara güçlerini birleştirme çağrısı ile sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz