IVECO’nun LNG’yi uzun yol taşımacılığında dizele bir seçenek olarak geliştirmesi, Alman Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı araştırmasında desteklendi

0
1582

Almanya’nın 2050 yılına kadar sera gazı yayımlarını yüzde 95 oranında azaltma hedefi, uzun yol yük taşımacılığının gelişiminde önemli bir etki yaratacak.

Alman Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı (BMVI) tarafından yayımlanan son araştırma, sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) kısa vadede ve önümüzdeki 10 – 15 yıllık sürede uzun yol taşımacılığında en iyi uygulanabilir çözüm olduğunu ortaya koydu.

IVECO, yirmi yıldır sürdürülebilir taşımacılık için olgun, makul ve uygulanabilir bir çözüm olarak gördüğü doğal gaz teknolojisine öncülük ediyor. Sonuç olarak IVECO, tam bir doğal gazlı araç yelpazesi ve gerçek bir doğal gazlı uzun yol kamyonu olan Stralis NP’yi sunan tek üretici konumunda.

Alman Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı (BMVI), “Çevreyle dost karayolu yük taşımacılığı girişimi”ni (“Environmentally friendly road haulage initiative”, “Initiative klimafreundlicher Strassengüterverkehr“) ülkenin 1990 yılı ile kıyaslandığında 2050 yılına kadar sera gazı yayımlarını yüzde 95 oranında ve 2030 yılına kadar taşımacılıktan kaynaklanan yayımları yüzde 42 oranında düşürme hedefine ulaşabilmesi amacıyla yayımladı. Bu hedefe ulaşmak neredeyse taşımacılık sektöründe tam bir karbondan arınmayı gerektiriyor.

BMVI yol haritası, ağır kamyonlara odaklanıyor ve doğal gazın, hidrojen yakıt hücrelerinin ve elektrik temelli sıvı yakıtların sürdürülebilir taşımacılık için bir çözüm olarak uygulanabilirliğini değerlendiriyor. Bu da IVECO’nun kısa vadede uzun yol taşımacılığı için sıvılaştırılmış doğal gazı (LNG) en iyi uygulanabilir çözüm olarak görme stratejisi ile tutarlılık gösteriyor. Araştırma, 2030 yılı civarında hidrojen yakıt hücrelerinin ve devamında elektrik temelli yakıtların yaygınlaşmasına kadar LNG’yi dizele tek kitlesel pazar seçeneği olarak tanımlıyor. Doğal gazdaki vergi indiriminin 2026 yılına kadar uzatılması bu alana yapılan yatırımları güvence altına alıyor. BMVI araştırması, 2030 yılına kadar 50 bin adet seçenek tahrikli uzun yol kamyonunun satılacağını öngörüyor.

BMVI araştırması, IVECO’nun sektörün geleceği ile ilgili görüşü ile bir noktada birleşiyor. Bu da doğal gazın sürdürülebilir taşımacılığa giden yoldaki bir sonraki adım olması. IVECO; doğal gaz, elektrik ve hibrit olmak üzere son yirmi yıldır seçenek tahrik alanında öncü konumda bulunuyor. Uluslararası Doğal Gaz Birliği NGV Global, bu yıl doğal gazı seçenek bir yakıt olarak kullanmadaki başarısı ve dünya çapında doğal gazlı araç pazarını geliştirmeye olan katkısı nedeniyle IVECO’ya NGV Küresel Endüstri Şampiyonu ödülü verdi.

Özellikle uzun yol taşımacılığı için geliştirilen ilk doğal gazlı kamyon olan IVECO Stralis NP, tutumlu motoru ve iki adet 400 kg’lik LNG tankıyla bin 500 km’ye kadar menzil sağlıyor.

Seçenek yakıt teknolojisine uzun süredir odaklanmasının bir sonucu olarak IVECO, bugün 136 beygirden 400 beygire kadar motor gücü ve 3.5’ten 40 tona kadar farklı toplam yüklü ağırlık seçenekleriyle hafif ticari taşıttan uzun yol kamyonlarına ve otobüslere kadar tam bir doğal gazlı ürün yelpazesi sunan tek üretici konumunda. Ağır hizmet serininin en üstünde özellikle uzun yol taşımacılığı için geliştirilen ilk doğal gazlı kamyon olan Stralis NP yer alıyor. Stralis NP, tutumlu motoru ve iki adet 400 kg’lik LNG tankıyla bin 500 km’ye kadar menzil sunuyor. IVECO’nun doğal gaz teknolojisine sahip kamyon, sıkıştırılmış ya da sıvılaştırılmış doğal gaz ile çalışıyor ve uzun yol taşımacılığına uygun güç, konfor, aktarma teknolojisi ve yakıt özerkliği sunuyor.

Düşük Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO) ile 40 tona kadar uluslararası ağır yük taşımacılığında tercih edilmeye başlanan Stralis NP, fosilden türetilen doğal gaz kullanımında dizelle çalışan eşdeğerine göre yüzde 10’a kadar karbondioksit yayımını düşürüyor. Biyometan kullanımında ise karbondioksit yayımı yüzde 95’e kadar azalıyor. IVECO’nun doğal gaz teknolojisinin yararları bununla kalmıyor. Parçacık seviyesi neredeyse sıfıra inerken NOx yayımı dizel ile kıyaslandığında yüzde 50 azalıyor. Yüzde 50 daha düşük gürültü seviyesi sayesinde trafik kısıtlaması olan kentsel alanlarda kullanım olanağı artıyor.

Sattığı 21 bin adetten fazla araçla IVECO, doğal gazlı ticari taşıtlarda pazar ve teknoloji önderi konumunda yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz