IVECO, Japonya pazarında doğal gazlı araçlarını tanıttı

0
824

IVECO, 10 – 12 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Japon Kamyon Fuarı’nda (Japan Truck Show) Japonya’da satışa hazır ilk sıvılaştırılmış doğal gazla çalışan kamyon olan Stralis NP 400’ü ve “2018 Yılının Uluslararası Vanı” seçilen Daily Blue Power ailesini sergileyerek, yük ve yolcu taşımacılığına seslenen geniş doğal gazlı ticari taşıt yelpazesini tanıttı.

Özellikle uzun yol yük taşımacılığı için tasarlanan ilk doğal gazlı kamyon olan Stralis NP 400, aynı zamanda Japonya’da satışa hazır ilk doğal gazlı kamyon. Daily Blue Power ailesi ise Daily Hi-Matic Natural Power ve Daily Minibus Natural Power sürümleriyle ticarileştiriliyor.

IVECO, Fuji Transport ile sıvılaştırılmış doğa gazla çalışan ilk IVECO Stralis NP 400 LNG kamyonun satışı için bir anlaşma imzaladı. Bu kamyon, devletin LNG Çalışma Grubu işbirliği ile seçilmiş müşterilerin operasyonlarında kullanılacak.

IVECO, Japon taşımacılık sektöründe doğal gaz kullanımını destekleyen hareket planı kapsamında en yeni gelişmelerini sundu. 8 Mayıs tarihinde Tokyo’daki Nippon Basın Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte, Tokyo Teknoloji Enstitüsü Profesörü ve LNG Uzman Komitesi Başkanı Takao Kashiwagi, Fuji Transport Corporation Başkanı Hiroaki Matsuoka, NGV (Doğal Gazlı Taşıtlar) Italy Başkanı ve CEO’su Mariarosa Baroni ve Fransız Doğal Gazlı Taşıtlar Derneği (NGV France) Başkanı ve Paris motor Show Genel Komiseri Jean-Claude Girot, hükümet yetkilileri, medya ve taşımacılık sektörünün önde gelen temsilcileri katıldı. IVECO’nun hareket planı, geçen yıl Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Avrupa Komisyonu arasında karayolu ve deniz taşımacılığında LNG aktarma organları kullanımı için ileri teknolojiler geliştirmek için işbirliği zaptı imzalanmasının ardından başladı.

IVECO Daily Minibus Natural Power

Marka, Japonya pazarındaki satışa hazır ilk doğal gazlı ağır hizmet taşıtı olan Stralis NP 400’ü kamuoyuna tanıttı. Özellikle uzun yol taşımacılığı için tasarlanan Stralis NP 400, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ya da ikisinin birleşimiyle çalışabiliyor. “2018 Yılının Uluslararası Vanı” seçilen Daily Blue Power serisi ise sekiz oranlı otomatik şanzımana sahip ilk CNG’li araçlar olan Daily Hi-Matic Natural Power ve Daily Minibus Natural Power sürümleriyle ticarileştiriliyor. Bu araçlar düşük yayımlı yakıtın ve şehirlerde sürülebilirliğin en uygun birleşimini sunuyor.

Diğer yandan IVECO, Fuji Transport ile Japonya’daki ilk LNG ile çalışan kamyon olan IVECO Stralis NP 400‘ün satışı için bir anlaşma imzaladı. Fuji Transport, bu aracı Tokyo-Osaka güzergahında ve Japon Posta Hizmetleri’nin de içinde bulunduğu seçilmiş müşterilerinin operasyonlarında kullanacak ve telematik ve GPS sistemleriyle Stralis NP 400’ün performansını takip ve analiz edecek.

Gerçek taşımacılık şartlarında doğal gazlı taşımacılığın pratikliğini ve faydalarını gösterecek araçlar, markanın Japonya’da sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçişi destekleyecek planlarında önemli bir rol oynayacak. İki yeni seri Japon kamuoyuna ilk kez Yokohama’daki Japon Kamyon Fuarı’nda (Japan Truck Show) tanıtıldı.

Fuarda IVECO standına uğrayan ziyaretçiler, sergilenen ürünlerin rehberli turlarının yanı sıra Stralis NP 400 LNG’nin kabininde Sanal Gerçeklik (VR) sürücü deneyimi de dahil olmak üzere bir dizi etkinlik sayesinde IVECO’nun doğal gazla çalışan en yeni araçlarının tüm avantajlarını keşfettiler.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte, “Bir yıldan az bir süre önce Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI) ve Avrupa Komisyonu, karayolu ve denizyolu uygulamalarında sıvılaştırılmış doğal gazın yakıt olarak geliştirilmesini kapsayan bir işbirliği zaptı imzaladılar. Bugün doğal gazlı serilerimizi tanıtıyor ve günde yaklaşık 100 bin kamyonun yollarda olduğu dünyanın en yoğun taşımacılık güzergahlarından biri olan Tokyo-Osaka güzergahında çalışacak ilk LNG’li kamyonun satışını gerçekleştiriyoruz. Stralis NP 400’ün özerkliği ve çevresel faydaları, Shell’in Japonya’nın ana taşımacılık güzergahlarındaki LNG dağıtım planıyla birlikte, bu ürünümüzü temiz ve sürdürülebilir uzun yol taşımacılığına geçişte mükemmel bir araç haline getiriyor.” dedi.

Doğal gaz teknolojilerindeki yerleşik öncülük deneyimi ve çok geniş doğal gazlı araç yepazesi IVECO’yu, ülkenin taşımacılık operatörleri için en uygun ortak olarak, Japonya’daki doğal gazlı taşımacılık pazarındaki en önemli oyuncu olmak için mükemmel bir konuma yerleştiriyor.

IVECO Stralis NP 400

Stralis NP 400

Sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ile çalışan yeni Stralis NP 400, CO2 düzeyini yüzde 10’a kadar, biyometan kullanımında ise yüzde 95’e kadar azaltıyor. Doğal gazlı IVECO Cursor 9 motoru, dizel Euro 6 sürümle kıyaslandığında NOx ve parçacık madde yayımında yüzde 95’in üzerinde azalma sağlayabilir. Bu da şu anda Japon yayım standartlarına eşdeğer bir seviye.

Stralis NP 400’de 8.7 litrelik doğal gazlı IVECO Cursor 9 Euro 6 motor bulunuyor. Bu motor, dizel eşdeğeri gibi 400 beygir güç ve 1700 Nm azami tork üretiyor. CURSOR 9 doğal gaz motoru, IVECO’nun patentli doğal gaz teknolojisine sahip. Bu sayede uzun mesafe görevlerinde en iyi yakıt verimliliğini sağlamak için stokiometrik yanma iyileştiriliyor. Yeni nesil gaz enjektörleri, yakıt hattı ve pistonlar, en yüksek güç çıkışını ve torku sunacak şekilde tasarlanıyor. Yeni 3 yönlü katalizör, Euro 6 yayım standartlarına uyumluluğa katkı sağlarken düşük gürültü seviyesini garanti ediyor. Motorun kompakt boyutu daha fazla alan sunarak yakıt deposu sığasını artırıyor.

Sabit motor yükünde sorunsuz bir sürüş ve yokuşlarda yüksek performans sağlayan 12 vitesli EUROTRONIC vites kutusuyla donatılan Stralis NP 400, “Eco-roll” özelliği sayesinde önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlıyor.

Yeni Stralis NP, standart olarak bütünleşik intarder, yokuşta kalkış desteği ve Uyarlanabilir Hız Sabitleme (ACC) gibi özelliklere de sahip.

Yalnızca LNG ile çalışan Stralis NP 400 çift depo ile sağlanan yüksek hacimli sığa sayesinde bin 500 km’ye kadar menzil sunuyor. Stralis NP 400, CNG ile veya CNG ve LNG birleşimiyle de çalışabiliyor. Japonya’daki dolum istasyonlarının yaygınlığı sayesinde Stralis NP 400, dizel kamyonlar karşısında gerçekten rekabetçi bir seçenek haline getiriyor.

IVECO Daily Hi-Matic Natural Power

Daily Blue Power

Daily Hi-Matic Natural Power ve Daily Minibüs Natural Power, IVECO’nun Daily Blue Power sürdürülebilir ailesinin birer üyesi. Bu ürün ailesi, “2018 Yılının Uluslararası Vanı” ödülünü kazandı. Doğal gazlı bir araçta ilk kez sunulan sekiz oranlı Hi-Matic tam otomatik vites kutusu, kendi kendine uyarlanabilen değişim stratejisiyle 200 milisaniyeden daha kısa sürede doğru vitese sorunsuz geçiş sağlıyor. Dizel sürüme kıyasla 4 desibel daha düşük olan gürültü seviyesi geceleri de çalışmaya olanak veriyor.

136 beygir güç ve 350 Nm azami tork üreten 3 litrelik doğal gazlı IVECO F1C motorun CO2 yayımı eşdeğer dizel sürüme göre yüzde 3 daha düşük. Hi-Matic vites kutusunun CNG’ye uygulanması, bu farkı yüzde 5’e çıkararak aracın performansını daha da iyileştiriyor. CNG motorunu çalıştırmak için biyometan kullanıldığında ise CO2 yayımı yüzde 95 azalmayla sıfıra yaklaşabilir. Dizel eşdeğerine göre doğal gazlı IVECO F1C motorunun parçacık madde yayımı yüzde 76, NOx yayımı ise yüzde 12 daha düşük.

Yakıt fiyatı, motor verimliliği ve enerji değeri gibi tüm etkenler dikkate alındığında doğal gaz, dizel ile kıyaslandığında yüzde 35’e kadar maliyet tasarrufu sağlayabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here