MAN Lion’s City E, 2020 Otomotiv Marka Yarışması’nda tasarım ödülü kazandı

0
1086
p-bus-eot-lionscity12e-abc2020-award-01
MAN Lion's City E, 2020 Otomotiv Marka Yarışması’nda tasarım ödülü kazandı

2020 iF Tasarım Ödülü’nün ardından MAN Lion’s City E, yeni bir başarı daha elde etti. Otomotiv Marka Yarışması (Automotive Brand Contest) jürisi, Ticari Taşıtlar kategorisinde tamamen elektrikli otobüsü uluslararası bilinirliği olan tasarım ödülüyle ödüllendirdi.

Alman Tasarım Konseyi, Otomotiv Marka Yarışması’nda dikkat çeken ürün ve iletişim tasarımlarını ödüllendiriyor. Gazetecilerden, tasarım ve iletişim uzmanlarından ve akademisyenlerden oluşan jüri, toplam 13 kategoride ve dört özel kategoride ödül veriyor. MAN Lion’s City E, Ticari Taşıtlar kategorisinde bu değerli ödülü kazandı. MAN Truck & Bus Otobüs İş Birimi Başkanı Rudi Kuchta, ödülle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Otomotiv Marka Yarışması, otomotiv markaları için tek tarafsız uluslararası tasarım yarışması, bu nedenle rekabet çok zorlu. Bu da bizim için MAN Lion’s City E’nin kazanmasını çok daha önemli bir hale getiriyor. Ödül, elektrikli otobüsümüzün tasarımının ne kadar beğenildiğini gösteriyor. Bunun arkasında son birkaç yılda büyük işler yaratan yüksek motivasyonlu bir takım bulunuyor. Bu da gurur duyduğumuz bir şey.

p-bus-eot-lionscity12e-abc2020-award-02
MAN Lion’s City E, ilk kez IAA 2018 Ticari Taşıtlar Fuarı’nda tanıtılmıştı.

MAN Lion’s City E’nin kazanan özelliklerinden birinin zamanın ötesine geçen modern ve çarpıcı görünüşü olduğunu vurgulayan MAN ve Neoplan markalarının otobüs tasarımından sorumlu Otobüs Tasarımı Başkan Yardımcısı Stephan Schönherr, şunları söyledi: “Tasarımcılarımız, yeni şehiriçi otobüs neslinin sürekli olarak iyi düşünülmüş kavramını aldı ve çığır açan bir e-hareketlilik tasarımına geliştirdi. Ortaya çıkan, kendine özgü bir tasarıma sahip olan ancak hemen yeni MAN Lion’s City ailesinin bir üyesi olarak tanınan bir elektrikli otobüs. En son Otomotiv Marka Yarışması ödülü ve 2020 iF Tasarım Ödülü’nün de dahil olduğu diğer ödüller takımımızın yaptığı büyük işi onaylıyor. Bu ödüller ayrıca bugünün ve yarının kentsel ulaşım ihtiyaçları için tasarlanan otobüslerin de çekici görünmesi gerektiği temel fikrimizin altını çiziyor.

p-bus-lionscity-e-design-02
Lion’s City E’nin solo sürümü 88 yolcu, 18 metrelik körüklü sürümü ise 120 yolcu taşıyabiliyor.

MAN Lion’s City E, ilk kez IAA 2018 Ticari Taşıtlar Fuarı’nda tanıtılmıştı. O zamandan beri akıllı tasarımı ve yüksek teknolojisi ile herkesin ilgisini çekiyor. İyi düşünülmüş genel tasarımı sayesinde elektrikli otobüs denenmiş ve kendini kanıtlamış hücre ve akü teknolojisi ile toplu taşıma operatörlerinin e-hareketlilik dünyasına girmesini kolaylaştırıyor. Rudi Kuchta, “Gittikçe daha fazla operator bunu takdir ediyor.” dedi. Lion’s City E’nin solo sürümü 88 yolcu, 18 metrelik körüklü sürümü ise 120 yolcu taşıyabiliyor. Tamamen elektrikli aktarma organları, solo otobüste azami 240 kW’ye kadar 160 kW, körüklü otobüste azami 480 kW’ye kadar 320 kW üretiyor. Bunun için enerji, solo otobüste 480 kWh ve 18 metrelik körüklü otobüste 640 kWh kapasiteli modüler akülerden geliyor. Lion’s City E, akülerin tüm hizmet ömrü boyunca güvenilir bir şekilde 200 km’lik bir menzile ulaşabiliyor. Bu menzil uygun şartlarda 270 km’ye kadar çıkabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz