Sıfır yayımlı kamyonlar: Yeni ACEA Ticari Taşıt Kurulu Başkanı, altyapının hızlandırılması için ricada bulundu

0
251
martin-Lundstedt
Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), 12 Ocak tarihinde Volvo Group CEO'su Martin Lundstedt'i önümüzdeki yıl için Ticari Taşıt Kurulu Başkanlığı'na seçti.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), 12 Ocak tarihinde Volvo Group CEO’su Martin Lundstedt‘i önümüzdeki yıl için Ticari Taşıt Kurulu Başkanlığı’na seçti.

Martin Lundstedt, “2022, sıfır yayımlı karayolu yük taşımacılığına giden yolda belirleyici bir yıl olacak.” dedi.

Avrupa Parlamentosu ve ulusal hükümetler şu anda, her bir AB üye devleti için şarj ve yakıt ikmali altyapısı için bağlayıcı hedefler getirecek olan önerilen Alternatif Yakıtlar Altyapı Yönetmeliği‘ni (AFIR) tartışıyorlar. Avrupa Komisyonu da bu yıl içinde ağır hizmet araçları için revize edilmiş CO2 standartları önermeye hazırlanıyor.

Martin Lundstedt, konuyla ilgili olarak “Akü elektrikli kamyonlar yüksek sayılarda yola çıkmaya hazır ve kısa süre sonra yakıt hücreli kamyonlar da onları takip edecek. Bununla birlikte, nakliye operatörlerinin sıfır yayımlı kamyonlara yatırım yapabilmeleri, doğru şarj ve yakıt ikmali altyapısının mevcudiyeti ile doğrudan bağlantılı.” dedi.

Martin Lundstedt, şu uyarıda bulundu: “Ne yazık ki, ağır hizmet araçlarının özel ihtiyaçlarına uygun altyapı bugün neredeyse hiç yok.

Martin Lundstedt, şöyle devam etti: “Bu, kamyona özel altyapı için özel ve iddialı hedeflerle AFIR’ın acilen ele alması gereken bir şey. Çok basit: Hiçbir nakliye operatörü, sorunsuz ve kesintisiz operasyonlar için şarj etmedikçe akü elektrikli bir kamyon satın almaz.

Politika yapıcıların, 2022’de CO2 standartlarının revize edilmesinden önce, şimdi ağır hizmet araçları için AFIR hedefleri belirlemenin, bu on yılın sonuna kadar karayolu taşımacılığından beklenebilecek CO2 azaltımlarını önceden belirleyeceğini tam olarak anlamaları gerekiyor.

ACEA ayrıca, kamyon altyapısı gereksinimlerinin, özellikle konum, alan ve minimum güç çıkışı seviyeleri açısından binek otomobillerin gereksinimlerinden tamamen farklı olduğunu yineledi.

ACEA‘nın Ticari Taşıtlar Yönetim Kurulu, başkanını bir yıl için seçiyor. Martin Lundstedt, görevi Daimler Truck CEO’su Martin Daum‘dan devraldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here