IVECO, TurboStar efsanesine bir saygı olarak IVECO S-WAY Special Edition’ı tanıttı

0
994
IVECO_TurboStar_Misano
IVECO, hafta sonu Misano Adriatico Pisti'nde gerçekleşen FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası (ETRC) 2021 İtalya Gran Prix'sinde IVECO S-WAY TurboStar Special Edition'ı tanıttı.

IVECO, hafta sonu Misano Adriatico Pisti’nde gerçekleşen FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası (ETRC) 2021 İtalya Gran Prix’sinde IVECO S-WAY TurboStar Special Edition‘ı tanıttı. Bu özel sürüm, şimdiye kadar yapılmış en ikonik, efsanevi ve yenilikçi kamyonlardan biri olan, tarih yazan ve şimdi geleceğe damgasını vurmaya hazırlanan TurboStar‘ın mirasına adandı. Yüksek performansa sahip bu en çok satan, sadece markanın değil, böyle bir efsaneyi sürme keyfini yaşayan herkesin gururu ve sevinciydi.

Kamyon İş Birimi Pazarlama ve Ürün Yönetimi Başkanı Alessandro Massimino, şunları söyledi: “IVECO S-WAY’in bu özel sürümü, geçmişin gerçek bir simgesi olan TurboStar’a saygı duruşunda bulunuyor. 420 beygirlik V8 motoru içeren güçlü motor yelpazesiyle TurboStar, 1980’lerde 50.000’den fazla müşterinin tercih ettiği bir araçtı. Avrupa genelinde yollara damgasını vurdu ve 24 Saat Le Mans’ta yarışan ilk kamyonlar arasında yer aldı. Bu zengin mirası, markamızın IVECO S-WAY’de vücut bulan rakipsiz yenilik kapasitesiyle bir araya getirmek için Special Edition’ı yarattık ve bizi her zaman farklı kılan takım ruhunu kanıtladık.

IVECO S-WAY TurboStar Special Edition, 570 beygirlik Cursor 13 motor, sağlamlık ve çok yönlülük için tamamen yeniden tasarlanmış ve üretilmiş yeni bir şasi, 12 oranlı HI-TRONIX otomatikleştirilmiş vites kutusu, üst ve yan rüzgarlıklar, tam LED farlar, Sürüş Tarzı Değerlendirme ve Sürücü Dikkat Desteği, entegre lastik basıncı izleme sistemi (TPMS), otomatik olarak ayarlanan klima kontrolü ve park soğutucusu ile donatılıyor. Special Edition, uydu navigasyonlu bir bilgi-eğlence sistemi ve IVECO Driver Pal, bir 4G bağlantı kutusu ve IVECO Hi-Cruise içeren IVECO S-WAY‘in gelişmiş bağlanabilirliğinden yararlanıyor.

IVECO_TurboStar-5
Bu özel sürüm, şimdiye kadar yapılmış en ikonik, efsanevi ve yenilikçi kamyonlardan biri olan, tarih yazan ve şimdi geleceğe damgasını vurmaya hazırlanan TurboStar’ın mirasına adandı.

Seksenlerin ikonunun stili, iki tonlu TurboStar kırmızısı ve metalik gri renkler kullanılarak yeniden yorumlandı ve modernleştirildi. Kabin boyunca, çağın klasik IVECO renkleri – sarı, kırmızı ve mavi – IVECO S-WAY‘in şekline uyarlanarak, çağrıştırıcı bir etki için kullanıldı.

Orijinal TurboStar döneminin araçlarında bulunan bir dizi aksesuar, Turbo serisine saygı göstermek için yeni bir yaşam süresine kavuştu. Bunlar, kabinin arka kısımlarında ve yanlarda gövde altında krom boruların yanı sıra krom kaplı tekerlek jantlarını ve kapı kollarını içeriyor. TurboStar’ın içinde daha fazla ışık sağlamak için özel olarak tasarlanan arka cam ızgarası, kabinin yan duvarında yeniden oluşturuldu. IVECO S-WAY‘in özel sürümü, TurboStar’ın mirasını IVECO S-WAY tasarımı ile mükemmel bir şekilde birleştiren ön ızgarada ve dikiz aynalarında metalik efektler, tamponlarda ve tavanda ek ışıklarla birlikte bir koruma demiri gibi geliştirmeler içeriyor.

Orijinal TurboStar’ın vintage hissi, modern bir yorumla güncellenerek iç mekanda da yeniden ortaya çıkıyor. Koltuklar, orijinal TurboStar’da kullanılanla aynı malzeme olan kadife ile kaplanırken; şık kırmızı, dış tasarımın renk düzenine mükemmel uyum sağlıyor ve koltuklar açık gri dikişlerle tamamlanıyor. Ön paneldeki ekler; koltuklar, minderler ve şilte üzerinde işlenmiş olarak bulunabilen ve torpido gözünün saten kromunda da görülen orijinal logonun anılarını çağrıştırıyor.

IVECO_TurboStar-1
Orijinal TurboStar döneminin araçlarında bulunan bir dizi aksesuar, Turbo serisine saygı göstermek için yeni bir yaşam süresine kavuştu. Bunlar, kabinin arka kısımlarında ve yanlarda gövde altında krom boruların yanı sıra krom kaplı tekerlek jantlarını ve kapı kollarını içeriyor. TurboStar’ın içinde daha fazla ışık sağlamak için özel olarak tasarlanan arka cam ızgarası, kabinin yan duvarında yeniden oluşturuldu.

TurboStar: IVECO tarihine damga vuran efsane

1982’de TurboStar‘ın prototipleri, Markbronn’daki (Ulm, Almanya) IVECO pistinde, Finlandiya’da (Ivalo) ve Nardò pistinde (Lecce, İtalya) ilk turlarını gerçekleştirdi. 1984 yılında Strazburg’da Iveco Turbo serisinin halefi olarak piyasaya sürülen TurboStar, tamamen yeniden tasarlanmış şasisi ile uzun mesafeli taşımacılık için ideal bir araçtı. Kabin konfora ve seksenlerin başlarındaki özel bir model olan “190.38 Special”dan türetilen özellikli çözümlere odaklanmıştı. Arka kabinin yan camını kaplayan gri plastik ızgara ve iki aerodinamik yan rüzgar saptırıcı da TurboStar’a özgü özelliklerdi. Resmi lansmanın ardından, tasarıma ikonik ve dekoratif üç bantlı şeritler eklendi.

İlk TurboStar serisinde “altı silindirli” bir model (“190.33”, daha sonra “36” ile değiştirildi) ve “V8” (“190.42”) vardı. Seksenlerin sonlarında ikili, standart “T-serisi” modellerinin en güçlüsü olan “190.48”in eklenmesiyle üçlü oldu. 1992 yılında, özel dekoratif özellikleri ve deri döşemeyi içeren standart yüksek özellikler ve teknik içerik ile “190.48 Special HP” piyasaya sunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here