Volvo FH16 için yeni, daha güçlü motor, azami verimlilik sağlıyor

0
1030
Volvo FH16
Volvo Trucks, FH16 kamyonu için yeni 17 litrelik motoru piyasaya sürüyor. Bu motor, 780 Bg'ye ve 3800 Nm'ye varan güç değerleri ile sektördeki en güçlüsü.
Renault Trucks

Volvo Trucks, ikonik FH16 kamyonu için yeni bir motor sunuyor. 780 Bg’ye ve 3800 Nm’ye varan güç değerlerine sahip yeni 17 litrelik motor, olağanüstü yakıt verimliliği ve dayanıklılık sunarken en zorlu taşıma görevlerinin kolaylıkla üstesinden gelecek. Yeni motor biyoyakıtlarla da çalışacak.

Ağır yüklerle sürekli olarak yüksek hızlarda araç kullanmak zorlu olabilir; ancak Volvo’nun FH16 kamyonuna güç veren yeni 17 litrelik Euro 6 motoruyla böyle bir durum söz konusu değil. En zorlu taşıma görevlerini üstlenmek üzere geliştirilen yeni motor, üç güç seviyesiyle geliyor; 600 bg, 700 bg ve 780 bg. Tork seviyeleri 3000 Nm, 3400 Nm ve en üst sürümde 3800 Nm’ye çıkarıldı. Daha yüksek güç ve tork seviyeleri, daha hızlı motor tepkisi, daha iyi sürülebilirlik, azami verimlilik ve artırılmış yakıt tasarrufu anlamına geliyor.

Volvo D17
D17 motor, motorun tepki verme hızını artıran ve sürüş deneyimini geliştiren tek bir verimli turbo ile donatılıyor. Volvo’nun yenilikçi patentli dalga piston tasarımı, yanmayı optimize ediyor ve yayımları azaltırken, yeni püskürtme sistemi en iyi yakıt ekonomisini sağlıyor ve artırılmış tepe silindir basıncı yüksek güç çıkışı sağlıyor.

Volvo Trucks Ürün Müdürü Marcos Weingaertner, şu açıklamayı yaptı: “Yeni motorumuzu sunmaktan gurur duyuyorum. Gerçekten bir başyapıt ve birinci sınıf mühendisliğin sonucu. 780 sürümü sektördeki en güçlü motor. Azami yükle bir yolda dik yokuşları tırmanırken çok az tork ve güce takılıp kalmak istemezsiniz. Bu nedenle tüm çabalarımızı D17 motorunu çok güçlü, güvenilir ve çabuk tepki veren hale getirmeye odakladık. Müşterilerimiz için bu, gelişmiş yakıt verimliliğiyle işin daha hızlı yapılması anlamına geliyor.

D17 motor, motorun tepki verme hızını artıran ve sürüş deneyimini geliştiren tek bir verimli turbo ile donatılıyor. Volvo’nun yenilikçi patentli dalga piston tasarımı, yanmayı optimize ediyor ve yayımları azaltırken, yeni püskürtme sistemi en iyi yakıt ekonomisini sağlıyor ve artırılmış tepe silindir basıncı yüksek güç çıkışı sağlıyor.

Tüm motor devirlerinde motor freni gücü, olağanüstü motor tepkisi ile büyük ölçüde iyileştirildi. Bu, vites geçişlerinin hızlı olmasını sağlıyor ve fren balataları ile disk frenlerde daha az aşınma ve yıpranmaya neden oluyor, yokuş aşağı inerken daha verimli olunmasına olarak veriyor.

Volvo FH16
Yeni motora sahip Volvo FH16’nın satışları 2024 yılının ortalarında başlayacak. Avrupa pazarları ve Avustralya için üretime 2024 yılının ikinci yarısında başlanması planlanıyor.

Biyoyakıtlarla çalışmak için onaylı

Yeni D17 motor, tüm güç değerlerinde HVO (Suyla İşlenmiş Bitkisel Yağ) ile çalışacak şekilde onaylanmış durumda. 700 bg’lik sürüm ayrıca yüzde 100 biyodizel (B100) ile çalışacak şekilde onaylandı. Vites kutusu 3800 Nm’ye kadar dayanacak şekilde güncellendi ve dahili vites kutusu verimliliği 3000 Nm ve 3400 Nm sürümlerinde daha da geliştirildi.

Marcos Weingaertner, şöyle devam etti: “Müşterilerin ve sürücülerin daha yüksek motor freni gücünün yanı sıra HVO ve biyodizel ile çalışma yeteneğini takdir edeceklerinden eminim. D17, muhteşem bir kamyon için muhteşem bir motor ve günlük işlerinde Volvo FH16’ya güvenen tüm müşterilerimiz artık onlara yardımcı olacak çok daha güçlü bir araca sahip olacak.

Yeni motora sahip Volvo FH16‘nın satışları 2024 yılının ortalarında başlayacak. Avrupa pazarları ve Avustralya için üretime 2024 yılının ikinci yarısında başlanması planlanıyor.

Yeni motor, tamamen yeni Volvo FH16 Aero‘da ve Volvo FH16‘nın en son sürümünde sunuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz