IVECO, Solutrans 2019’a yeni çözümleriyle katıldı

0
7504
IVECO_SOLUTRANS_03
IVECO, Solutrans 2019’da yeni Daily ve IVECO WAY serilerini sergiledi.

IVECO, yenilenen ürünleri ve sayıları giderek artan bağlantılı hizmetleri ile Solutrans 2019’da büyük resme baktı. Yeni Daily ve IVECO WAY serilerinin tanıtımı, bağlantılılığa ve sürdürülebilir gelişime adanmış alanlar ve tüm araçların test edilebildiği dış alandakı stand IVECO’nun fuardaki varlığını oluşturdu. Hiç şüphesiz markanın üç taşıyıcı ayağını oluşturan sürücü merkezlilik, müşteri kârlılığı ve sürdürülebilirlik sahnenin merkezinde yer aldı.

Tamamen yenilenen ürünleri ile IVECO, daha da ileriye bakıyor ve gelecekteki yönetmeliklere kendini hazırlıyor. Marka, hafiften ağır hizmete gelecekteki ölçütleri şimdiden karşılayan ve tamamen bağlantılı hizmetler ve terzi işi taşımacılık çözümleri ile ek fayda sağlayan dizel ve doğal gazlı tam bir ürün yelpazesi sunuyor.

IVECO_SWAY_NP_01
460 beygirlik Cursor 13 NP doğal gaz motoruna, 540 + 250 litre hacimli kriyojenik LNG tanklarına ve 1150 km’lik menzile sahip IVECO S-WAY NP AS 440 S 46 T/P LNG 4×2 çekici.

Sürücü ürün gelişiminin ön planında yer alıyor

Sürücü merkezli yaklaşım sayesinde Daily, hem sürüş deneyimi hem de araçta yaşam konularında yeni ölçütler belirliyor ve son nesil sürüş yardım sistemleri sayesinde gelişmiş otonom sürüşe ve gelişmiş güvenlik işlevlerinin devreye alınmasına bir adım daha yaklaşıyor.

Karayollarında ve otoyollarda sürücü güvenliği ve konforu, markanın önceliklerinin kalbinde yer alıyor. Daily; uyarlanabilir hız programlayıcısı, Kuyruk Yardımcısı ve Proaktif Şerit Takip Yardımcısı’nın yanı sıra Gelişmiş Acil Fren Sistemi (AEBS) ve City Brake PRO gibi güvenlik özelliklerinden faydalanıyor. Bu unsurlar, yarının otonom sürüşünün yapıtaşlarını oluşturuyor.

IVECO_SWAY_01
570 beygirlik Cursor 13 dizel motora sahip IVECO S-WAY AS 440 S 57 T/FP 4×2 çekici.

Hem Daily hem de IVECO S-WAY’de sürücüler, kumanda panelinin merkezine yerleştirilen 7 inçlik ekran üzerinden Apple Car Play ya da Android Auto aracılığıyla telefonlarını kullanabiliyorlar.

Yeni ağır hizmet IVECO WAY serisi için kabin, sürücünün beklentilerine göre tamamen yeniden tasarlandı ve yeni alanlar yaratıldı. Tüm ayrıntılar en uygun çalışma koşullarını sağlamak için ele alındı. Örneğin özellikle direksiyon simidi üzerindeki kumandaların ergonomik yerleşimi tüm ana işlevlere kolay erişim sağlıyor.

IVECO_SWAY_MAGIRUS_01
En talepkar müşterilerle birlikte geliştirilen özel MAGIRUS serisi de fuarda sergilendi.

Geniş ve donanımlı yaşam alanı, birçok saklama bölümü ve rahatça ayakta durabilmek için yüksek bir tavan sunuyor. Bu sayede sürücü kabin içinde kolayca hareket edebiliyor. Sürücü, ayrıca günün saatine bağlı olarak çalışmak ya da rahatlamak için kendine ayrılan alandan yararlanıyor. Uyku alanı, ister kısa bir süre dinlenmek isterse de araçta geceyi geçirmek için olsun sürücünün konforunu en yüksek seviyeye çıkarmak için yeniden tasarlandı.

Daily’de olduğu gibi yeni bilgi-eğlence sistemi, sürücünün dijital yaşamını araca taşımasını sağlıyor ve eller serbest kullanım ve kesintisiz ses yayını için Bluetooth’u DAB radyo, ses tanıma, kamyonlar için özel olarak tasarlanmış navigasyon sistemi ve siber güvenlik seçeneklerini de içeren çeşitli donanım ve yazılım geliştirmeleri ile bütünleştiriyor. MY IVECO EASY WAY uygulaması, sürücülerin aydınlatmadan havalandırmaya, camlardan kapı kilitlerine ve bilgi-eğlence sistemine kadar kabindeki tüm özellikleri uzaktan yönetmesine olanak tanıyor.

IVECO_SWAY_FITCAB_01
Sürücünün kişisel koçu olarak tasarlanan ve geniş bir spor aletleri yelpazesine sahip olan IVECO FIT CAB, evinden uzakta seyahat etse bile sürücünün kendini bir fitness düzenine uyarlamasını sağlıyor.

Sürücü, IVECO’nun yaptığı her şeyin kalbinde yer alıyor ve marka; sürücülerin, fitness uzmanlarının ve sigorta şirketlerinin işbirliği ile özel olarak geliştirdiği yeni bir seri olan IVECO FIT CAB ile bu yaklaşımın sınırlarını zorluyor.

Sürücünün kişisel koçu olarak tasarlanan ve geniş bir spor aletleri yelpazesine sahip olan IVECO FIT CAB, evinden uzakta seyahat etse bile sürücünün kendini bir fitness düzenine uyarlamasını sağlıyor.

En talepkar müşterilerle birlikte geliştirilen özel MAGIRUS serisi de fuarda sergilendi. Tarihi MAGIRUS markasının birçok özelliğini içeren seri, en son teknolojiyi hassas mühendislik ile bir araya getirerek yüksek seçkinlik yaratmak için özel bir kamyon kavramını yenilikçi bir şekilde yeniden yorumluyor.

IVECO_SWAY_NP_02
460 beygirlik Cursor 13 NP doğal gaz motoruna, iki adet 540 litre hacimli kriyojenik LNG tankına ve 1600 km’lik menzile sahip IVECO S-WAY NP AS 440 S 46 T/P LNG 4×2 çekici.

Özellikle Solutrans için bir araya getirilen bu iki kavram kamyon, tüm Avrupa’da seyahat ediyor ve müşteriler ve sürücülerle yürütülen derinlemesine çalışmaların öznesini oluşturuyor. Amaç, müşterilerin ve sürücülerin geri beslemelerini toplamak ve bu özel araçları onlarla birlikte geliştirmek.

Tepkisel yaklaşımdan proaktif yaklaşıma

Müşterilerinin ticari etkinliklerine bağlı olan IVECO stratejisinin ikinci taşıyıcı ayağı, Daily ve IVECO S-WAY’de bağlantılılığa yönelik tepkisellikten proaktifliğe geçen yeni bir yaklaşıma neden oldu. Bu yıl sadece bağlantılılığa adanan bir alana sahip stand da bunun bir kanıtıydı.

IVECO_XWAY_01
570 beygirlik Cursor 13 dizel motora ve HI-Traction sistemine sahip IVECO X-WAY AS 440 X 51 T/P ON+ 4×2 çekici.

Bu yeni yaklaşım ile IVECO, araçlarına yapılan yatırımın en iyi geri dönüşü ve onları kullanan taşımacılık firmalarının en uygun hale getirilmiş üretkenliği için bir kez daha çaba harcıyor.

Daily ve IVECO WAY serileri, operatöre yüksek katma değerli hizmetler dizini sunan Microsoft Azure bulutuna bağlı Bağlantılılık Kutusu ile yeni doruklara ulaşıyor. Bağlantılılık Kutusu, aracı, bağlantılı araçtan gerçek zamanlı olarak veri alan ve onu sürekli olarak takip eden IVECO Kontrol Odası ile doğrudan iletişime sokuyor.

IVECO uzmanları, kesintisiz olarak uzaktan destek hizmetleri sunabiliyorlar ve aracın kullanılma süresini azamiye çıkarmak ve performansını en uygun hale getirmek için proaktif teşhis ve öngörülü bakım ve onarım programlaması yapıyorlar. Araçtan gerçek zamanlı olarak elde edilen veri özel bakım planlamalarına olanak veriyor.

IVECO_XWAY_NP_03
460 beygirlik Cursor 13 NP doğal gaz motoruna, toplamda 1052 litrelik CNG sığasına ve 1150 km’lik menzile sahip IVECO X-WAY NP AS 440 X 46 T/P CNG ON+ 4×2 çekici.

Gelişmiş navigasyon, iyileştirilmiş filo görünürlüğü, gelişmiş motor teşhisi ve gerçek zamanlı kilometre raporları sayesinde müşterilerin maliyetlerini azaltmaya yardım etmek için araç gerçek zamanlı olarak filo yönetim sistemlerine de bağlanıyor. Araç, müşterinin sistemi ve Kontrol Odası arasındaki sürekli diyalog sayesinde filo yöneticileri; yakıt sarfiyatını, bakıma bağlı olarak kullanım dışı kalma süresini ve onarımlara bağlı maliyetleri yöneterek önemli maliyet tasarrufları yapabiliyorlar.

Buna paralel olarak, bu araçlar aracın enerji verimliliğini en uygun hale getirmek için tasarlanan sürüş tarzı değerlendirmesi ve özelleştirilmiş yakıt ekonomisi tavsiye hizmetleri gibi birçok özellik ile donatılıyor. Bu yeni bağlantılılık özelliği, müşterilerin operasyonel ve ticari ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan kapsamlı bir çözüm oluşturuyor.

IVECO_XWAY_SL_01
Sadece 9096 kg’lik ölü ağırlığa ve 400 beygirlik Cursor 9 dizel motora sahip IVECO X-WAY AD 360 X 40 BZ HR OFF 8x4x4 mikser şasi inşaat kamyonu.

IVECO, aynı doğrultuda IVECO S-WAY’ın rüzgar direnci katsayısını yüzde 12 azaltarak yakıt tüketimini yüzde 4 oranında düşürüyor.

Her zamankinden daha sürdürülebilir ve karbonsuz taşımacılık ortağı

IVECO, sürdürülebilir gelişmeyi her zaman ana değerlerinden biri olarak gördü. Neredeyse 25 yıldır süren bu bağlılıkla marka, düşük yayımlı taşımacılık konusunda önder oldu. Bugün Avrupa yollarındaki her 10 dizel olmayan araçtan 7’si IVECO tarafından üretilmiş durumda.

IVECO_XWAY_SL_02
IVECO X-WAY AD 360 X 40 BZ HR OFF 8x4x4 mikser şasi

2019, Avrupa Birliği’nin kamyonlardaki karbondioksit yayımını 10 yılda yüzde 30 azaltma hedefiyle IVECO’ya yeni bir meydan okuma olanağı sundu. Bu hedefe ulaşmak için IVECO, çeşitli stratejik girişimlerde bulundu. Şirket, son olarak aküyle güçlendirilen ağır hizmet kamyonlarını 2022’de ve yakıt hücreleriyle güçlendirilenleri de 2023 yılında pazara sunmak için Nikola ile özel bir ortaklık kurduğunu ve yakıt hücreli elektrikli ağır hizmet araçları geliştirmeyi amaçlayan ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen H2 Haul projesine katılımını açıkladı. Projedeki kamyonların yarısını oluşturan dört IVECO çekici ve iki IVECO kamyon, 2022’nin başlarında güney Fransa’da yollarda gezmeye başlayacak.

Küresel ısınmaya karşı yarışta eldeki kaynakların iyi bir şekilde kullanılması gerekiyor. Akü ve yakıt hücreli elektrikli araçlar tek başlarına yol taşımacılığı sektörü için enerji geçişinin hızlı ilerleyişinde yeterli değiller. Bu nedenle IVECO, IVECO Natural Power serileriyle CNG’li ve LNG’li araçlar geliştirmeye devam ediyor.

IVECO_SOLUTRANS_02
IVECO, IVECO S-WAY’ın rüzgar direnci katsayısını yüzde 12 düşürerek yakıt tüketimini yüzde 4 oranında azaltıyor.

Doğal gazlı çözümlerde IVECO’nun uzmanlığı oldukça çarpıcı bir istatistik ortaya koyuyor. Marka, bugüne kadar 50 bin adet doğal gazlı motor ve 35 bin adet doğal gazlı araç üretti.

Yüklerin karayoluyla taşınması alanında enerji geçişi neredeyse sadece doğal gazlı araçlar tarafından sağlandı. Bir kez daha, 2019 yılında, Avrupa’da trafiğe kaydolan dizel olmayan kamyonların yüzde 98.3’ünü doğal gazlılar oluşturdu. 2019 yılının sonunda trafiğe kaydolan CNG’li ve LNG’li ağır doğal gazlı araçların sayısı 6 bin 500’e ulaşacak. Bu da, 2017’ye göre üç kat, geçen yıla göreyse yüzde 90 artış anlamına geliyor.

IVECO_SOLUTRANS_01
IVECO, hafiften ağır hizmete gelecekteki ölçütleri şimdiden karşılayan ve tamamen bağlantılı hizmetler ve terzi işi taşımacılık çözümleri ile ek fayda sağlayan dizel ve doğal gazlı tam bir ürün yelpazesi sunuyor.

IVECO için ve genel olarak pazarda bu güçlü büyümeyi olanaklı hale getiren birçok olumlu etken arasında en çok satan haline gelen Stralis NP 460 gibi yüksek performanslı araçların ticarileştirilmesi, CNG ve LNG için güvenilir dağıtım ağının gelişimi, Avrupa çapında sürücüler için 630’dan fazla dolum noktası olması ve karayoluyla yük taşımacılığında iki önemli ülke olan Almanya ve Polonya’daki yüksek seviyedeki destek bulunuyor.

Açılacak 200 dolum istasyonu ve yakıt ve tehlikeli madde taşımacılığı gibi yeni sektörlerin gelişimi sayesinde 2020’de Avrupa’da doğal gazlı kamyonlara olan talep artmaya devam edecek.

Avrupa’da daha geniş bir LNG istasyon ağı kurmayı planlayan ve 2020 yılında Lyon bölgesinde Fransa’daki ilk istasyonunu açacak Shell’in IVECO standındaki varlığı bu yeni enerji kaynağının gelişimine olan inancın bir başka kanıtı idi.

Iveco_Daily_van_01
156 beygirlik dizel motora ve HI-MATIC otomatik şanzımana sahip 3.5 tonluk IVECO DAILY 35S16H A8 V12 van.

IVECO, Solutrans 2019 Fuarı’nda yakıt ve tehlikeli madde taşımacılığı için her tip pompa ve kompresörün yerleşimine izin veren LNG tank kombinasyonuna sahip S-WAY ADR çekiciyi, inşaat sektörü için 1052 litrelik CNG sığası sunan ve damper için tasarlanan X-WAY NP çekicinin CNG sürümünü tanıttı. Dış standda biri hidrolik kontrollere sahip, diğeri ise elektrik motoru ile donatılan iki adet X-WAY CNG beton mikseri sergilendi. Dış standda Carrier Supra CNG soğutucu ünite ile donatılan Eurocargo CNG de ziyaretçiler tarafından incelendi ve test edildi.

Yeni IVECO S-WAY kabinin konforu NP modellerinin sessiz çalışmasıyla daha da iyileştirildi.

S-WAY ve X-WAY LNG, kısa bir süre içinde daha iyi ergonomi ve hatasız dolum sağlayan radyal olarak konumlandırılan supaplar, daha yüksek hassasiyete sahip yakıt göstergesi ve alçaltılmış çekicilerde menzili 1300 km’ye çıkaracak yüzde 10’luk ek sığa gibi önemli iyileştirmelere sahip dördüncü nesil tanklarla donatılacak.

Iveco_Daily_CNG_Himatic_01
136 beygirlik doğal gaz motoruna, 580 litrelik CNG saklama hacmine ve HI-MATIC otomatik şanzımana sahip 7 tonluk IVECO DAILY 70C14G A8 şasi.

Standda Daily Natural Power serisini temel alan iki yenilikçi araç yer aldı. Bunlardan ilki Casino grup için çift ısı bölgeli 3.5 tonluk van idi. İkincisi ise kabinin arkasına yerleştirilen beş harici tank ile 600 km’ye kadar menzile ulaşabilen 7 tonluk Daily NP 7 idi.

IVECO Natural Power teknolojisi parçacık madde miktarını neredeyse sıfıra indirirken nitrojenoksit yayımını yüzde 90 azaltıyor ve biyometan sayesinde karbon ayak izini yüzde 95’e kadar düşürüyor. Biyometanın üretiminin ve doğal gazlı araçlarda yakıt olarak kullanımının birçok Avrupa ülkesinde önemli bir artış göstermesi bekleniyor.

Iveco_Daily_sasi_01
1000 kg’ye kadar taşıma sığasına, 180 beygirlik dizel motora ve HI-MATIC otomatik şanzımana sahip 3.5 tonluk IVECO DAILY 35C18H A8 şasi.

Almanya, Fransa ve İsviçre’de bir IVECO S-WAY CNG, Avrupa Birliği tarafından 2030 yılı için konan hedeflere yakın bir karbondioksit azalımını 2020 yılında gerçekleştirebilecek. İsveç, İzlanda, Danimarka ve Hollanda’da gaz doldurulan aynı kamyon Avrupa Birliği’nin karbonsuz 2050 hedefine yaklaşacak.

Açıkça görüldüğü üzere kişiselleştirme, yatırım getirisi ve sürdürülebilir taşımacılık şu anda IVECO için, ürünler için ve müşterilere sunulan gitgide ergonomik ve müşteri merkezli, daha rekabetçi ve çevreye duyarlı; ancak daha verimli, son teknoloji ve geleceğe odaklı hizmetler için anahtar kelimeler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here