Iveco Group ve Nikola Corporation yeni bir ortaklık aşamasına giriyor; Iveco Group, ortak girişimin sahipliğini üstlenecek

0
1581
Iveco Group N.V. ve Nikola Corporation
Iveco Group N.V. ve Nikola Corporation, 2019'da başlayan ve şu ana kadar Kuzey Amerika ve Avrupa'da sıfır yayımlı ağır hizmet (Sınıf 8) kamyonları devreye almak için ilgili uzmanlıktan yararlanmak üzere tüm kilometre taşlarına ulaşan ortaklıklarının yeni bir aşamasına girmekten heyecan duyduklarını duyurdu.
Renault Trucks

Iveco Group N.V. (MI: IVG) ve Nikola Corporation (NASDAQ: NKLA), 2019’da başlayan ve şu ana kadar Kuzey Amerika ve Avrupa’da sıfır yayımlı ağır hizmet (Sınıf 8) kamyonları devreye almak için ilgili uzmanlıktan yararlanmak üzere tüm kilometre taşlarına ulaşan ortaklıklarının yeni bir aşamasına girmekten heyecan duyduklarını duyurdu. İki şirket, bölgesel ve uzun mesafe taşımacılığı için Akü Elektrikli Araçlar (BEV) ve Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlar’ın (FCEV) tanıtıldığı önceki aşamanın sonuçlarına ulaşmak için Covid-19 ve tedarik zinciri zorluklarına rağmen istikrarlı bir hızda ortaklaşa çalıştı.

Artık her şirket, ağır yük taşımacılığına odaklanmaya can atıyor. Iveco Group, kendi akü elektrikli ve yakıt hücreli elektrikli kamyonlarının daha fazla geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi için Avrupa’ya odaklanacak ve buna finansman iş modeli GATE‘i de dahil edecek ve Nikola, HYLA markası ile BEV, FCEV ve hidrojen altyapısı sunarak müşterilerine entegre bir yaklaşımla operasyonlarını Kuzey Amerika’ya odaklayacak.

Iveco Group, Almanya’nın Ulm kentindeki ortak girişimin tam mülkiyetini üstlenecek. Ayrıca Iveco Group, ortaklaşa geliştirilen BEV ve FCEV için araç kontrol yazılımına ücretsiz erişim ve geliştirmeye devam etme lisansı alacak. Nikola, Kuzey Amerika için IVECO S-Way teknoloji lisansı ve Iveco Group’tan ilgili bileşen tedariği alacak ve Iveco Group’un aktarma organları markası FPT Industrial ile birlikte geliştirilen teknoloji olan Generation 1 eAxles‘ın fikri mülkiyetinin ortak mülkiyetini alacak.

Iveco Group, yukarıda belirtilen kalemleri kısmen nakit (35 milyon ABD Doları) ve kısmen Nikola hisseleri (20 milyon hisse) olarak satın alarak, mevcut likiditesiyle bu yeni işbirliği aşamasına ilişkin sermaye harcamasını karşılayacak. Yaratılan olumsuz nakit etkisine rağmen, Iveco Group nakit akışı yaratarak bunu absorbe edeceğini tahmin ediyor ve bu nedenle bu, 2023 için nakit akışı hedefini değiştirmiyor; ayrıca şirket önemli miktarda Nikola hissesini elinde tutacak. Iveco Group ve Nikola aynı nihai hedef için çalışmaya devam edecekler: enerji geçişini mobilitenin geleceğine yönlendirmek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz