Üç Nikola Tre Hamburg Limanı’nda test ediliyor

0
1539
nikola-hamburg-02
Üç tamamen elektrikli Nikola Tre yarı treyler çekicisi Hamburg Limanı'nda test edilecek.

Hamburg Limanı, yük taşımacılığının karbonsuzlaştırılması yolunda bir adım daha atıyor. Hamburg Limanı’nda konteyner elleçlemede üç yeni Nikola Tre‘in üç ay boyunca test edilecek olmasıyla Hamburg Liman İdaresi (HPA), geleceğin karayolu yük taşımacılığı yolunda güçlü bir vurgu yapıyor. Devir teslim töreninin ve müşteri sunumunun bir parçası olarak devreye alınan tamamen elektrikli yarı treyler çekicileri, önümüzdeki iki yıl boyunca takip edecek 25’e kadar diğer 4×2 araçla birlikte, limandaki ilk iklim-nötr ağır hizmet kamyonları olarak uygulamadaki uygunluklarını gösterecekler.

İlk Nikola Tre, 480 kW sürekli çıkışa yani 653 beygire sahip arka aksa monte edilmiş iki elektrikli tahrik ile aynı zamanda en ağır görevleri de üstlenebilen sağlam bir üç akslı araç. 1000 kW’lik kısa süreli tepe performansı ile konteyner taşıyıcı yarı treyler çeken çekici son derece dikkat çekici sürüş değerlerine sahip. Fısıltı kadar sessiz çekiciler, konteyner trafiğinde 42 tona kadar olan tam yükleri kolaylıkla taşıyabiliyor.

Her biri yaklaşık 500 kilo ağırlığındaki dokuz yerleşik akü paketi, en az yüzde 80 kalan sığayla birlikte en az altı yıl veya 500.000 kilometre hizmet ömrünü garanti ediyor. Önümüzdeki yıl, yakıt hücreli ek bir Nikola modeli, bugünün 500 kilometre olan menzilini 800 kilometreye çıkaracak. Bu, Iveco ve Nikola arasındaki işbirliğinden ortaya çıkan yayımsız kamyonun uzun mesafeli kullanım için uygun olacağı anlamına geliyor. Araç üreticilerinin gelişimine paralel olarak Shell gibi mineral yağ şirketleri, araçların kısa sürede yüksek şarj akımlarıyla şarj edilebileceği bir şarj noktaları ağı kurmak için hızla çalışıyor.

Nikola-hamburg-01
Nikola Corporation Başkanı Michael Lohscheller

Almanya’da tamamen elektrikli Nikola için hala önemli olan ek maliyetlerin yaklaşık yüzde 80’i devlet sübvansiyon programları aracılığıyla karşılanacak. Iveco Yönetim Kurulu Üyesi Christian Sulser, Ulm’deki Iveco fabrikasında en modern koşullarda üretilen Nikola Tre‘nin “kavram kanıtı“nı, elektrikle çalışan kamyonların müşteriler tarafından pratik kullanımına ve şarj altyapısının test edilmesine yönelik önemli bir adım olarak tanımladı.

Nikola Corporation Başkanı Michael Lohscheller için Hamburg Limanı gibi güçlü ortaklar, “Nikola Tre BEV’in iklim değişikliği hakkında konuşmaktan fazlasını yapmak isteyen şirketler için doğru kamyon olduğunun kanıtı.” “Biz uzun süreli sözler vermeyiz, onları yerine getiririz.” diyen Michael Lohscheller, akü elektriklinin yanında gelecek yıl hidrojenle güçlendirilen modeli de tanıtacaklarını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz