Nikola, entegre hidrojen çözümüne ışık tuttu ve yeni hidrojen enerjisi markası “HYLA”yı tanıttı

0
1522
hyla
Nikola Corporation, özel bir etkinlikte, sıfır yayımlı kamyonlarına yakıt sağlamak için hidrojen üretmek, dağıtmak ve dolum yapmak için şirketin enerji ürünlerini kapsayan yeni bir küresel marka olan HYLA'yı yarattığını duyurdu.

Sıfır yayımlı taşımacılık ve enerji tedariği ve altyapı çözümlerinde dünya önderi olan Nikola Corporation (Nasdaq: NKLA), özel bir etkinlikte, sıfır yayımlı kamyonlarına yakıt sağlamak için hidrojen üretmek, dağıtmak ve dolum yapmak için şirketin enerji ürünlerini kapsayan yeni bir küresel marka olan HYLA‘yı yarattığını duyurdu. Nikola‘nın enerji ve kamyon işlerinde kaydedilen ilerlemesini vurgulayan duyuru için Nikola’nın ABD Phoenix’teki genel merkezinde 300’den fazla filo, hükümet, tedarikçi, enerji ve medya temsilcisi hazır bulundu.

Nikola CEO’su ve Başkanı Michael Lohscheller, konuyla ilgili olarak “Nikola, devrim niteliğindeki yeni bir ürünü, yani hidrojen yakıt hücreli kamyonu ve tam hidrojen enerji altyapısı tedarik zincirini tek bir çatı altında başarıyla birleştiren tek şirket. Nikola Tre yakıt hücreli kamyonumuzun ve esnek mobil yakıt doldurma treylerimizin pazara sunulması, müşterilerimiz için gerçek ve sürdürülebilir bir rekabet avantajı anlamına geliyor ve başarmak için yola çıktığımız şeyi başardığımızın önemli bir kanıtını oluşturuyor.” dedi.

Nikola Energy Başkanı Carey Mendes ise şunları söyledi: “HYLA markası, bizim ve diğer OEM’lerin yakıt hücreli elektrikli araçlarını destekleyerek Nikola’nın hidrojen odaklı enerji işini temsil ediyor. Hidrojen enerjisi, HYLA markası için bir katalizör ve müşterilerimizin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak ve taşımacılık sektöründeki genel karbon yayımlarını önemli ölçüde azaltmak için ileriye dönük bir çözüm olarak hizmet ediyor.

Nikola Tre Yakıt Hücreli Elektrikli Araç (FCEV)

500 mile (805 km) varan menziliyle Nikola Tre FCEV‘nin, benzer menzile sahip akü elektrikli Sınıf 8 kamyonlara kıyasla ağırlık tasarrufu sağlarken, piyasada bulunan tüm sıfır egzoz yayımlı Sınıf 8 çekiciler arasında en uzun menzillerden birine sahip olması bekleniyor. Tre FCEV, çok çeşitli taşımacılık uygulamaları için uygun bir çözüm sunuyor.

Beklenen teknoloji iyileştirmelerine dayalı olarak Nikola yakıt istasyonlarında tahmini 20 dakikadan az yakıt doldurma süresiyle, dizelden hidrojene geçişin sorunsuz bir deneyim olması bekleniyor.

Hidrojen üretimi

HYLA markası altında Nikola, günde 300 metrik tona (TPD) kadar hidrojen erişimi geliştiriyor. Bu tedariğin, Nikola ortakları ile geliştirilmekte olan ve aşağıda atıfta bulunulan daha önce duyurulan projeler tarafından desteklenmesi bekleniyor.

  • Buckeye kenti, AZ Üretim Merkezi – 150 metrik-TPD’ye kadar aşamalı geliştirme
  • Plug Power – 125 metrik-TPD’ye kadar çok bölgeli offtake anlaşması
  • Terre Haute, IN Wabash Valley Resources – 50 metrik-TPD
  • Crossfield, Alberta TC Energy – 60 metrik-TPD
  • Clinton County, PA KeyState – 100 metrik-TPD

Phoenix Hidrojen Merkezi (PHH)

Arizona, Buckeye’de bulunan PHH‘nin ilk aşamada 30 metrik ton ile başlayarak ve sonraki aşamalarda 150 metrik-TPD’ye kadar hidrojen ile Nikola‘nın Güneybatı bölgesindeki sıfır yayımlı kamyonlarından kaynaklanan taleple ölçeklendirmek için aşamalar halinde inşa edilmesi bekleniyor. İlk fazın inşaatının, nihai yatırım kararları ve mutat düzenleyici onaylar tamamlandıktan sonra 2024’ün ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

2026 yılına kadar 60 hidrojen istasyonuna sahip olma niyetiyle, duyurulan ilk hidrojen istasyonları Kaliforniya’da Colton’da, Ontario’da ve Long Beach Limanı’na hizmet veren bir yerde olacak. Kaliforniya, Nikola için bir lansman pazarı ve bu istasyonlar, eyaletin taşımacılık sektörünü karbonsuzlaştırma çabalarını ilerletmeye yardımcı olmak için kilit müşterileri desteklemeyi amaçlıyor.

HYLA Esnek Mobil Yakıt Doldurucu

HYLA esnek mobil yakıt doldurma çözümü, ilk yıllarında FCEV müşterilerine ihtiyaçlarını karşılayan yerleşkelerde hidrojen dağıtarak Nikola’nın esnek müşteri hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası. Mobil yakıt doldurucu, 700 bar FCEV ağır hizmet kamyonlarını hızla doldurmak için hidrojeni soğutuyor ve sıkıştırıyor. 960 kg kapasiteli bir hidrojen tüplü treylerle birleştiğinde mobil yakıt doldurucu, müşteri kamyonlarına arka arkaya yakıt ikmali yapabiliyor.

Mobil yakıt deposu programı, Nikola müşterilerine çeşitli esnek yakıt doldurma seçenekleri sağlayacak olan kendi mobil yakıt doldurucularının yanı sıra bir dizi üçüncü taraf mobil yakıt doldurucularını içeriyor.

İlk mobil yakıt doldurucu, devreye alma ve test işlemlerini tamamladı ve piyasaya arz edildi. Nikola’nın 2023’ün 1. çeyreğinde devreye alınan ek hidrojen mobil yakıt doldurucuları var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz