GP JOULE, 100 adet Nikola Tre Yakıt Hücreli Elektrikli Araç sipariş edecek

0
1481
Nikola_Tre_FCEV
Nikola Tre FCEV'ler, Nikola Iveco Avrupa ortak girişimi tarafından üretilen ilk araçlar arasında olacak.
Renault Trucks
Volvo Trucks

Sıfır yayımlı taşımacılık ve enerji tedariği ve altyapı çözümlerinde dünya önderi olan Nikola Corporation (Nasdaq: NKLA) ve ağır, orta ve hafif hizmet kamyonları tasarlayan, üreten ve pazarlayan Iveco Group‘un (MI: IVG) markası IVECO; Almanya, Reussenkoege merkezli entegre enerji çözümleri için bir sistem sağlayıcısı olan GP JOULE‘den 100 adet Sınıf 8 ağır hizmet tipi Nikola Tre hidrojen Yakıt Hücreli Elektrikli Araç (FCEV’ler) siparişi için bir Niyet Mektubu duyurdu. Avrupa 6×2 sürümündeki Nikola Tre FCEV‘ler, Nikola ve Iveco Group arasındaki ortak girişim tarafından Almanya’nın Ulm kentinde oluşturulan tesiste üretilecek.

İlk 100 Nikola Tre FCEV‘den otuzunun 2024 içinde GP JOULE‘ye teslim edilmesi bekleniyor. Bunu, GP JOULE’nin Iveco Group‘un her şey dahil elektrikli kamyon kiralama modeli GATE – Green & Advanced Transport Ecosystem aracılığıyla satın alma olasılığıyla birlikte, 2025 yılında kalan 70 aracın teslimi takip edecek. IVECO, temel bakım ve servis fonksiyonlarını sağlayacak. GP JOULE, 100 Nikola kamyonunu nakliye ve lojistik alanında müşterilerinin hizmetine sunacak. Sipariş, GP JOULE’nin Almanya’nın alternatif, iklim dostu tahriklere sahip araçların satın alınmasını destekleme programı olan KsNI finansmanı için başarılı başvurusuna tabi. Ayrıca, 2026’dan itibaren GP JOULE ve Iveco Group, Avrupa’daki müşterilere ek yakıt hücreli kamyonlar pazarlamak için anlaştı. GP JOULE, hidrojen yakıt ikmal istasyonu ağlarında onlara yüzde 100 yeşil hidrojen sağlayacak.

Nikola Corporation Başkanı ve CEO’su Michael Lohscheller, konuyla ilgili olarak “GP JOULE’den alınan sipariş, Nikola Tre FCEV’in Almanya’daki ticari müşterileri diğer OEM’lerden birkaç yıl önce sıfır yayıma geçişlerinde nasıl daha fazla destekleyebileceğinin bir örneği olacak ve bu da taşımacılık sektörünün karbonsuzlaştırılması hedefine ulaşılmasına yardımcı olacak.” dedi.

GP JOULE HYDROGEN Genel Müdürü Andre Steinau, şunları söyledi: “Herkes için yüzde 100 yenilenebilir enerji, bizi motive eden şey bu. Nikola ve IVECO ile birlikte müşterilerimize iklim açısından nötr ağır hizmet taşımacılığı için tüm bileşenleri tek bir kaynaktan sunuyoruz: yeşil hidrojenin üretimi ve satın alınmasından hidrojen dolum istasyonlarına, yakıt hücreli kamyonlara ve ihtiyaçlarını karşılayan hizmete kadar. Bu, yayımsız yük taşımacılığına kolay giriş.

Iveco Group Finansal Hizmetler Başkanı Simone Olivati ise şu açıklamayı yaptı: “GP JOULE’nin seçiminden çok memnunuz ve bu anlaşma ile yenilikçi GATE kiralama modelimiz sayesinde Almanya’daki müşterilere hidrojen hareketliliği getireceğiz ve karayolu yük taşımacılığının karbonsuzlaştırılması konusunda ilerleme kaydedeceğiz. GATE, başlangıçta hem IVECO hem de Nikola markalarına hizmet vererek hem akü hem de hidrojen yakıt hücreli elektrikli ticari araç müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya kendini adadı. Bu anlaşma, müşterilerin yarının tahriğine erişmesine olanak tanıyacak, kullandıkça öde formülüne dayalı kapsamlı hizmetimizi sunmaya başlamak için bir fırsat.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here