Hyundai Motor, elektrikli çift katlı otobüsünü tanıttı

2
2965
hyundai-electric-double-decker-bus_2
Hyundai Motor, Hyundai için türünün ilki olan elektrikli çift katlı otobüs üzerindeki örtüyü kaldırdı.

Hyundai Motor, Hyundai için türünün ilki olan elektrikli çift katlı otobüs üzerindeki örtüyü kaldırdı. Bu otobüs aynı zamanda şirketin trafik sıkışıklığını ve hava kirliliğini azaltma çabalarının bir parçası.

Tamamen yeni elektrikli çift katlı otobüs, Hyundai ve Ulusal Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından 29 -31 Mayıs tarihleri arasında Kore’de gerçekleştirilen “Arazi, Altyapı ve Taşımacılık Teknolojisi Fuarı“nda tanıtıldı.

Şirketin ilk elektrikli çift katlı otobüsünü geliştirmek için Hyundai, Kore Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın desteklediği ve 2017 yılında başlayan proje üzerinde 18 ay çalıştı.

hyundai-electric-double-decker-bus_1
70 yolcu taşıyan elektrikli otobüs trafik yoğunluğunu azaltırken çevreyi koruyor.

Alt katta 11 ve üst katta 59 koltuğa sahip otobüs toplamda 70 yolcu taşıyabiliyor. Bu da alışılageldik bir otobüse göre 1.5 kat daha fazla yolcu anlamına geliyor. İki tekerlekli sandalye için alan, otomatik kayar rampa ve alçak tabanlı tasarım sayesinde çift katlı otobüs engelli yolcular için ulaşılabilirlik sunuyor.

Şirketin verimliliği artırma ve araç yayımlarını azaltma çabalarının parçası olarak Hyundai, yeni otobüsü tek bir dolumla azami 300 km menzil sağlayan 384 kWh’lik su soğutmalı yüksek verimli polimer aküler ile donatıyor. Tam bir dolum 72 dakikada tamamlanıyor.

hyundai-electric-double-decker-bus_4
384 kWh’lik yüksek verimli aküler 72 dakikalık tam dolumla 300 km’lik menzil sağlıyor.

Elektrikli çift katlı otobüs 12,990 mm uzunluğa ve 3,995 mm genişliğe sahip. Daha konforlu bir sürüş için ilk dingilde bağımsız süspansiyon sistemi kullanılırken, elektrik kayıplarını azaltmak için ikinci dingile motorla bütünleşik 240kW’lik teker motorlu dingil yerleştiriliyor. Arka teker direksiyon sistemi, yönlendirme performansını optimize etmek için ilk dingildeki direksiyon sistemi ile uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Hyundai Motor Ticari Taşıt İleri Mühendislik Takımı Başkanı ByoungWoo Hwang, konuyla ilgili şunları söyledi: “Çift katlı elektrikli otobüs küresel çevresel trendler için optimize edilmiş çevreyle dost bir araç. Bu araçla sadece hava kalitesini iyileştirmiyoruz aynı zamanda daha çok yolcu taşıyarak işe geliş gidiş saatlerindeki trafik yoğunluğunun azalmasına katkıda bulunuyoruz.

hyundai-electric-double-decker-bus_3
Otobüs, engelli yolcular için ulaşılabilirliği de içeren çok sayıda yolcu dostu özellikle donatılıyor.

Yolcuların güvenliğini sağlamak için otobüs birçok gelişmiş güvenlik özelliğiyle donatılıyor:

  • Dinamik Araç Kontrolü (VDC) sürücünün gitmek istediği sürüş yönünü tanımlamaya yardım ediyor ve aracı kontrol altında tutuyor.
  • Önden Çarpışma Kaçınma Yardımcısı (FCA) bir çarpışma durumunu tespit etmek için aracın ön kamerasını kullanıyor ve özerk (otonom) frenleme ile çarpışmayı önlüyor ya da bir çarpışma anında meydana gelecek hasarı azaltıyor.
  • Şerit Takip Yardımcısı (LKA) yoldaki şeritleri takip ederek aracın sürücünün isteği dışında şeridin dışına kaymasının önlenmesine yardımcı oluyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here