Hidrojen yakıt hücreli elektrikli kamyon nasıl çalışır?

0
5107
hidrojen-yakıt-hücreli -kamyon
Hidrojen yakıt hücresiyle çalışan bir kamyonun parçaları

Elektrifikasyon, otomasyon ve farklı hibrit ve seçenek yakıt çözümleri şimdiden büyük ilgi çekiyor. Bununla birlikte hidrojen yakıt hücresi teknolojisi biraz gölgede kalıyor.

Tamamen elektrikli kamyonlar, elektrikli aktarma organlarıyla donatılıyor ve hidrojen gazından elde edilen enerji araçtaki yakıt hücrelerinde elektriğe dönüştürülüyor. Yakıt hücreli kamyonlarda da ek güç gerektiğinde kullanmak ve fren enerjisinden geri kazanılan elektriği depolamak için akü bulunuyor.

Lund Üniversitesi’nde yakıt hücresi teknolojisinde doktora yapan Yeni İş Kavramları Başkanı Hedvig Paradis, uzun yıllardır bu hızlı gelişen alanda araştırmalar ve çalışmalar yapıyor. Potansiyelin kendisini heyecanlandırdığını kaydeden Hedvig Paradis, “Dünyadaki farklı bölgelerdeki farklı müşteriler farklı çözümlere ihtiyaç duyuyor ve hidrojen yakıt hücresi bu çözümlerden biri. Örneğin Japonya, Güney Kore ve Kaliforniya’da hidrojen temelli çözümlerin gündeme getirildiğini ve hidrojen dolum istasyonlarının kurulduğunu görebiliyoruz.” dedi.

hydrogen-fuelcell
Bir yakıt hücresi, hidrojen ve oksijen kullanılan bir elektro kimyasal işlem ile elektrik üretiyor. Havaya sadece su salınıyor.

Olanaklar

Hidrojen temelli çözümlerin en güçlü yanı sıfır yayımlı bir teknoloji olması. Kamyon tarafından havaya sadece su salınıyor. Bu hidrojenin yenilenebilir bir yolla üretildiği gerçeğine dayanıyor. 

Hidrojen yakıt hücreli araçlar için bir diğer olumlu yön ve artan ilginin bir sebebi de yakıt doldurma ve altyapı inşası anlamında alışılageldik araçlarla benzer bir niteliğe sahip olunması. Bu da yeni teknolojilerin gerektirdiği kapsamlı değişikliklerden endişe edenler için çekici bir özellik.

Zorluklar

Hidrojen yakıtın nasıl ve nerede üretildiği temel bir sorun.

Hedvig Paradis, şunları söylüyor: “Gelişen altyapıya karşın hidrojen dolum istasyonları henüz yeterli sayıya ulaşmadı. Norveçli ASKO gibi şirketler kendi dolum istasyonlarını kuruyorlar ve kendi ekosistemlerini kontrol ediyorlar. Daha az çevresel etkiye sahip sürdürülebilir çözümlere ihtiyaç var.” 

Bunlara ek olarak bir kamyon veya otobüste hidrojen tankları için geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor. Bugün mevcut çözümde iyi bir menzil ile yük ve yolcu taşımak için yüksek bir hacim gerekiyor.

Nasıl çalışıyor?

  1. Bir yakıt hücresi, hidrojen ve oksijen kullanılan bir elektro kimyasal işlem ile elektrik üretiyor.
  2. Yakıt hücrelerinde üretilen elektrik, elektrikli aktarma organlarına güç sağlıyor. Sistemde bir de akü bulunuyor.
  3. Üretilen tek yayım ise saf su.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here