Bosch, Almanya’da yeni bir yarı iletken fabrikası kuruyor

0
1646

Nesnelerin interneti alanındaki yatırımlarına yoğun bir şekilde devam eden Bosch, Dresden’de bir yonga plakası fabrikası kuruyor. Nesnelerin internetinin (IoT) ve hareketlilik uygulamalarının sayısının artmasıyla birlikte oluşan talebi karşılamak üzere yeni yerleşke, 12 inçlik yonga plakalarına dayanan mikroçipler üretecek. Yüksek teknolojili tesisin inşaatı, 2019 yılının sonunda tamamlanacak.

Çıkacak olan ürünün müşterilerin beğenisine sunulmasının ardından üretim faaliyetleri 2021 yılının sonunda başlayacak. Bu tesisin toplam yatırım tutarı yaklaşık bir milyar Euro olacak. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, “Yeni yonga plakası fabrikası, Bosch’un 130 yılı aşkın tarihinde tek seferde yaptığı en büyük yatırım.” dedi. Dresden’de 700 kişiye kadar yeni iş yaratılacağını açıklayan Denner, “Yarı iletkenler, tüm elektronik sistemlerin temel parçası. Bağlanabilirlik ve otomasyon artış gösterirken, gittikçe daha fazla uygulama alanında kullanılacak. Yarı iletken üretim sığamızı artırarak kendimize, gelecek için sağlam bir temel oluşturuyoruz ve rekabet gücümüzü artırıyoruz.” dedi.

PricewaterhouseCoopers tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, özellikle hareketlilik ve IoT pazarı sınıflarındaki büyümeyle birlikte küresel yarı iletken pazarı 2019’a kadar yılda yüzde 5’in üzerinde büyüyecek.

Ölçek ekonomisinin dayanağı olarak 12 inçlik teknoloji

Yarı iletkenler; özellikle üretimin, hareketliliğin ve evlerin giderek daha fazla ağa bağlı, elektrikli ve özerk (otonom) olması nedeniyle modern çağımızın önemli bir teknolojisi. Yarı iletken yongaların üretim süreci, aynı zamanda yonga plakası olarak da bilinen bir silikon diskle başlıyor. Bu silikon diskin çapı ne kadar büyük olursa, üretim döngüsü başına daha fazla sayıda mikroçip üretilebiliyor. Geleneksel 6 ve 8 inçlik yonga plakası fabrikaları ile karşılaştırıldığında, 12 inçlik yonga plakası teknolojisi ölçek ekonomisi sağlıyor.

Geleneksel 6 ve 8 inçlik yonga plakası fabrikaları ile karşılaştırıldığında, 12 inçlik yonga plakası teknolojisi ölçek ekonomisi sağlıyor.

Dünyadaki her otomobilde dokuz Bosch yongası var

Bosch, 45 yılı aşkın bir süredir birden fazla türde yarı iletken yonga üretiyor ve bunların arasında en önemlileri uygulamaya özel entegre devreler (ASIC), güç yarı iletkenler ve mikroelektromekanik sistemler (MEMS). Bosch ASIC‘leri, 1970 yılından beri araçlarda kullanılıyor. Ayrı uygulamalar için özelleştiriliyorlar ve hava yastığının açılması gibi işlevler açısından son derece önemliler. 2016 yılında dünya genelinde üretim hattından çıkarak tüketicilere sunulan her otomobilde ortalama olarak dokuzdan fazla Bosch yongası bulunuyor.

Söz konusu MEMS duyargaları olduğunda Bosch, hem öncü hem de dünyanın önde gelen üreticisi konumunda. Teknoloji ve hizmet tedarikçisi, 20 yıldan daha uzun bir süre önce tüm dünyada “Bosch süreci” olarak bilinen ve yarı iletkenleri üretmek için de kullanılan mikrofabrikasyon tekniğini geliştirdi. Bosch, Reutlingen Almanya’da bulunan yonga plakası fabrikasında 6 ve 8 inçlik teknolojiye dayanarak günde yaklaşık 1.5 milyon ASIC ve 4 milyon MEMS duyargası üretiyor. Sonuç olarak şirket, 1995 yılından beri sekiz milyardan fazla MEMS duyargası üretti. Bugün, Bosch MEMS duyargalarının yüzde 75’i tüketici ve iletişim elektroniği uygulamalarında kullanılıyor. Bosch MEMS duyargaları, dünyada her dört akıllı telefondan üçünde bulunuyor. Mevcut yarı yelpazesi özellikle ivme, sapma oranı, kütle akışı, basınç ve çevre duyargalarından ve ayrıca mikrofonlardan, güç yarı iletkenlerden ve araç ECU(Elektronik kontrol ünitesi)’larını yönelik ASIC’lerden oluşuyor.

2016 yılında dünya genelinde üretim hattından çıkarak tüketicilere sunulan her otomobilde ortalama olarak dokuzdan fazla Bosch yongası bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz