Mercedes-Benz Türk’ün “Startup” projesinde başvurular tamamlandı

0
1009

Mercedes-Benz Türk’ün Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin rehberliğinde belirlediği “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları” temasına katkı veren startup’ları ödüllendireceği yarışma başvuruları tamamlandı. Yarışmaya Türkiye’nin 62 ilinden 480 startup başvurdu. Yarışmaya başvuran girişimcilerin yüzde 75’e yakını startup’larını hayata geçirmek veya büyütmek için daha önce herhangi bir yatırımcıdan veya yarışmadan kaynak almadıklarını, ilk kez Mercedes-Benz Türk’e başvurduklarını belirtti. Mercedes-Benz Türk StartUP yarışmasına hayatı kolaylaştıran, topluma sosyal fayda yaratan, teknolojiyle bağ kuran; engelliler, kadınlar, yaşlılar, çocuklar, yoksullar gibi hassas grupların şehre ve hizmetlere erişiminden, şehir hayatının daha temiz ve sağlıklı olmasına ve farklı ulaşım imkânlarına kadar pek çok konuda faaliyet gösteren statup’lar katıldı.

Mercedes-Benz Türk’ün Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin rehberliğinde belirlediği “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları” temasına katkı veren startup’ları ödüllendireceği, toplam 150 bin TL para ödülünün yanı sıra özel Almanya seyahati ve StartUP Boost eğitim kampı gibi ödüllerin verileceği yarışmanın başvuru süreci tamamlandı. Yarışmaya Türkiye’nin 62 ilinden 480 startup başvurdu.

1967 yılında Otomarsan ismiyle kurulan ve bugüne kadar yaptığı 1 milyar Euro’yu aşan yatırımlarıyla Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk’ün 50’nci kuruluş yıldönümünde başlattığı startup projesi, 2018 yılı Mart ayında Mercedes-Benz Türk StartUP ismiyle duyuruldu.

Mercedes-Benz Türk’ün yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleri destekleyerek topluma ve çevreye fayda sağlayan, pozitif sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımlara katkıda bulunmak amacıyla başlattığı “StartUP” projesinde seçim aşamasına geçiliyor. Mercedes-Benz Türk’ün, Yaşama Dair Vakfı, Impact Hub İstanbul, StartersHub, Açık İnovasyon Derneği ve WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler işbirliğiyle yürüttüğü projede başvurular, proje için oluşturulan websitesi www.mbtstartup.com üzerinden alındı.

Şehrini Seven Startup’lar Bu Yarışmada

05 Mart ile 25 Nisan 2018 tarihleri arasında başvurulara açık olan “Mercedes-Benz Türk StartUP” yarışmasına 62 ilden toplam 480 başvuru yapıldı. Başvuruların yüzde 59’u Türkiye’nin üç büyük şehri olan İstanbul, Ankara ve İzmir’den geldi. Üç büyük şehir dışında en çok başvuru yapılan şehirler Konya, Eskişehir, Kocaeli, Antalya, Bursa, Kayseri, Samsun oldu. Başvuruların ağırlıklı olarak şehirlerin ulaşım sistemlerini ve lojistik sistemlerini iyileştirmek üzerine çalışan startup’lardan oluştuğu yarışmada, engellilerin ve çocukların şehir hayatına erişimini kolaylaştıran, bisikletli yaşamı teşvik eden, güvenli şehirler için çalışan ve kent tarımı üzerine odaklanan startup’lar da yer aldı.

İlk destekleri Mercedes-Benz Türk’ten olacak

Mercedes-Benz Türk StartUP” projesine başvuran 480 startup’tan 360’ının çaldığı ilk kapı Mercedes-Benz Türk oldu. Yarışmaya başvuran 480 girişimci, startup’larını hayata geçirmek veya büyütmek için daha önce herhangi bir yatırımcıdan veya yarışmadan kaynak almadığını belirtti.

Yediden yetmişe yaratıcı enerji

Projeye 13 ila 68 yaşına kadar geniş bir yaş aralığındaki girişimciler başvurdu. Başvuran girişimcilerden 40 tanesi 18 yaşın altında.“ Projeye başvuru yapanların %35’i üniversite, %25’i lise mezunuyken lisanüstü ve doktora yapanların oranı %16 oldu.

Toplam ödül miktarı 150 bin TL

Başvuruları tamamlanan “Mercedes-Benz Türk StartUP” projesinde bundan sonraki aşamada seçim sürecine geçiliyor. Birinci aşamada jüri tarafından seçilerek ön elemeyi geçen startup’lar, İstanbul’da bir günlük eğitim kampında buluşacak. Eğitim kampında mentorlar eşliğinde pazarlama, iş planı oluşturma eğitimleri alarak, nihai iş planı sunumlarını hazırlayacaklar. Ardından jüri, ikinci aşama seçimle ödüllendirilecek 10 startup’ı belirleyecek.

Mercedes-Benz Türk StartUP yarışmasında bu yıl ilk 10’a kalan startup’lara “StartUP Boost” adı verilen özel bir gelişim programı ve Mercedes-Benz ile özel Almanya seyahati hediye edilecek. İlk 10 içinden “teknoloji”, “sosyal fayda” ve “tema” olmak üzere üç farklı kategoride belirlenecek üç startup’a ise 50’şer bin TL para ödülü verilecek.

Projenin jüri üyeleri

Mercedes-Benz Türk StartUP’ın bu yılki jüri üyeleri yine kendi alanlarında birbirinden değerli isimlerden oluşuyor. Sivil toplum kuruluşlarını; Yaşama Dair Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Mehmet Ali Çalışkan, Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül, Açık İnovasyon Derneği Küratör’ü Zehra Doruk, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Danış ile Startup Hub’larını; Impact Hub İstanbul Kurucu Ortağı Ayşe Sabuncu, StartersHub Genel Müdürü Çiğdem Toraman temsil ediyor. Medya grubunu temsil eden isimler Hürriyet Gazetesi Teknoloji Editörü Ahmet Can, Startup Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Nilüfer Gözütok’tan oluşurken Mercedes-Benz Türk’ü temsilen; Mercedes-Benz Türk CEO’su Süer Sülün, Mercedes-Benz Türk CIO’su Gökçe Bezmez; Mercedes-Benz Türk AR&GE Merkezi Direktörü Mustafa Üstertuna, İş Geliştirme, Kanal Yönetimi, Veri Analitiği ve İnkübasyon Direktörü Didem Daphne Özensel jüride bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz