Goodyear, Tesloop için akıllı lastik geliştirdi

1
1451
Renault Trucks

Goodyear, ürettiği akıllı lastikler ile yarı özerk elektrikli araç filolarının yönetim sistemlerinin geliştirilmesine katkı sağlıyor. Bu çalışma Goodyear’ın ticari filolar için geliştirdiği proaktif çözümlerin bir parçası olarak öne çıkıyor.

Goodyear sadece elektrikli Tesla araçlarda kullanılan ve kablosuz duyargalar aracılığıyla lastik yönetiminin geliştirilmesini ve büyüyen filonun hizmet süresinin en yüksek seviyeye çıkarılmasını sağlayan mobilite servisi Tesloop sistemi için yeni lastikler geliştirdi.

Goodyear Teknoloji Sorumlusu Chris Helsel; “Geleceği izlemek veya takip etmek değil, şekillendirmek istiyoruz. Yeni hareketlilik ekosistemi şekillenmeye devam ettikçe biz de taşımacılık endüstrisindeki teknik gelişmelere ayak uydurmak ve akıllı araçlara uygun lastikleri üretmek için gerekli adımları atmayı hedefliyoruz. Goodyear filo yönetimi tecrübesi, akıllı ürünler ve geleceğin hareketliliği için geliştirilen çözümlerin bir araya gelmesiyle endüstride çığır açıyor.” dedi.

Kablosuz duyargalar aralıksız olarak lastik sıcaklığını ve basıncını ölçüp, kaydediyor. Bu bilgiler diğer araç bilgileriyle birlikte Goodyear‘ın bulut tabanlı algoritmalarına gönderilerek tüm filo operasyonlarının geliştirilmesini ve lastiğin servis ve değişim koşullarının takip edilmesini sağlıyor.

 

Tesloop ile ortak yürütülen programın bir parçası olarak Goodyear mobil filo çözümlerinin Tesloop binek araçlarını da kapsayacak şekilde genişletilmesini ve araçlar şarj istasyonlarındayken lastiğin bakım ve onarım durumlarının takip edilebilmesini sağlayan bir sistem kurulması yönünde çalışmalarını sürdürüyor.

Tesloop CEO’su Rahul Sonnad: “Yılın 365 günü 7/24 kullanılan araçlarda müşteri deneyimleri ve iş modelleri için kritik öneme sahip arızaların en aza indirilmesi büyük önem taşıyor. Veri tabanlı lastik sistemi kontrollerinin varlığı, Tesloop gibi projelerin verimliliği ve araçların yol güvenliği açısından büyük önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

Tesloop araç başına ayda ortalama 17 bin mil mesafe kat eden Tesla filosunu yönetiyor. Filonun en yüksek kilometre performansına sahip 2015 model aracı Tesla Model S 300 bin mil sınırını aşmış bulunuyor. Goodyear otonom teknolojilerin lastikler üzerindeki etkisi hakkında çalışmalar yapmak amacıyla Ocak 2017’den bu yana Tesloop ile birlikte çalışıyor.

Goodyear’ın Tesloop ile birlikte yürüttüğü çalışmalar şirketin kamyon filoları için geliştirdiği ve gelişmiş telematik ve öngörülebilir analitik teknolojisi kullanılarak kamyon filolarının yakıt verimliliğini en uygun hale getiren ve lastikle ilgili sorunları meydana gelmeden önce tespit ederek çözümler sunan proaktif çözümler projesindeki başarılarına dayanıyor.

Filo yönetimi çözümlerinin yanı sıra Goodyear araçların güvenliğinin ve performansının artırılması için araç kontrol sistemlerine lastik bilgilerini ileten teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla araç üreticileriyle birlikte çalışıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz