Yeni kabinsiz kamyon kavramı: Scania AXL

0
9559
scania-axl-01
Scania, otonom ailesinin en son üyesi olan Scania AXL kabinsiz tamamen otonom kavram kamyonu tanıttı.

Scania, otonom ailesinin en son üyesi olan Scania AXL kabinsiz tamamen otonom kavram kamyonu tanıttı.

Otonom ağır kamyonların gelişiminde yeni bir kilometre taşı olarak farklı alanlardan Scania uzmanlarından oluşan bir takım bir kavram kamyon geliştirdi. Kabinsiz olmasına karşın şirketin modüler sistemi tasarımın kalbinde yer aldı.

scania-axl-05
Scania’nın ilk tam otonom kavram kamyonu Scania AXL, kameralar, radar, lidar ve GPS alıcılar ile donatılıyor. Sistem, madenlerin operasyonel ihtiyaçlarını karşılayacak bir seviyede tasarlandı.

Farklı endüstrilerin taşımacılık görevlerini daha hızlı ve daha sürdürülebilir şekilde yapma arzuları otonom (özerk) kamyonlara olan ilgiyi giderek artırıyor. Madenler ve kapalı büyük inşaat alanları, iyi kontrol edilebilen alanlar oldukları için otonom kamyonlar için en uygun alanlar olarak görülüyor.

scania-axl-03
Kavram kamyona güç veren içten yanmalı motor geleneksel ve yeni teknolojinin nasıl bir araya geldiğinin örneği. Motor, yenilenebilir biyoyakıttan güç alıyor.

Scania Başkanı ve CEO’su Henrik Henriksson, yeni kavram kamyonla ilgili olarak “Scania AXL kavram kamyon ile otonom kamyonların doğal bir parçasını oluşturacağı geleceğin akıllı taşımacılık sistemlerine doğru önemli bir adım atıyoruz. Bugün mevcut teknoloji ile neler yapabileceğimizi göstermek için kavramlar üretmeye ve yol göstermeye devam ediyoruz.

scania-axl-02
Yeni akıllı ön modül geleneksel kabinin yerine geçiyor, ama kabin olmadan bile kolayca bir Scania olduğu anlaşılıyor.

Otonom araçlar için yazılım birçok yönden donanımdan daha önemli. Scania AXL, akıllı kontrol ortamı tarafından yönlendiriliyor ve takip ediliyor. Örneğin madenlerde otonom operasyonlar, araca nasıl çalışabileceğini söyleyen lojistik sistemler tarafından gerçekleştiriliyor.

scania-axl-08
Kabinsiz olmasına karşın şirketin modüler sistemi tasarımın kalbinde yer aldı.

Scania Ar-Ge Başkanı Claes Erixon ise şunları söyledi: “Otonom kamyonlarımız şu anda müşteri operasyonlarında kullanılıyor. Ancak bunlarda gerektiğinde müdahale edecek güvenlik sürücüsü için yer bulunuyor. Scania AXL’de ise kabin bulunmuyor ve bu da oyunda önemli bir değişiklik. Geçmiş yıllarda otonom araçların geliştirilmesinde büyük adımlar atıldı. Halen tüm yanıtlara sahip değiliz, ama Scania AXL gibi kavram araçlar sayesinde yeni bir temel atıyor ve hızlı bir şekilde öğrenmeye devam ediyoruz.

scania-axl-04
Scania AXL’nin sağlam ve güçlü özellikleri ve tasarımı madenlerin ve büyük inşaat alanlarının zorlu ortamlarına uygun

Kavram kamyona güç veren içten yanmalı motor geleneksel ve yeni teknolojinin nasıl bir araya geldiğinin örneği. Motor, yenilenebilir biyoyakıttan güç alıyor.

Scania AXL’nin sağlam ve güçlü özellikleri ve tasarımı madenlerin ve büyük inşaat alanlarının zorlu ortamlarına uygun. Yeni akıllı ön modül geleneksel kabinin yerine geçiyor, ama kabin olmadan bile kolayca bir Scania olduğu anlaşılıyor.

scania-axl-06
Madenler ve kapalı büyük inşaat alanları, iyi kontrol edilebilen alanlar oldukları için otonom kamyonlar için en uygun alanlar olarak görülüyor.

Scania AXL’nin ilk gösterimi 2 Ekim tarihinde Scania’nın Södertälje’deki demo merkezinde TRATON GROUP’un Yenilikçilik Günü kapsamında gerçekleştirilecek.

Scania AXL’nin duyargaları nasıl insan gözünün yerine geçiyor

Scania mühendisleri; kameralar, radar ve lidar duyargaları ile tam otonom araçlara doğru güçlü bir adım attılar. Zorluk ise insan gözünün yerine geçmek ve insan beyninin gözlerin gördüğünü temel alarak kararları işleme yeteneği.

lidar-camera-radar-01
Otonom araçlar sıklıkla kameralar ve radardan gelen veriye güveniyor. Radar duyargaları güvenilir, ancak çözünürlük uzak mesafedeki yayaları ve küçük nesneleri tanımlamak için yetersiz. Kamera yeterli seviyede ayrıntı ve iki boyutta iyi bir görüş sunuyor, ama çevre görüntüsünü iki boyuttan üç boyuta dönüştürmek için güçlü bir yazılıma ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle güvenli otonom sürüş için ek bir duyarga gerekiyor. Bu da ışığı ve mezili tespit eden lidar.

Otonom araçlar sıklıkla kameralar ve radardan gelen veriye güveniyor. Radar duyargaları güvenilir, ancak çözünürlük uzak mesafedeki yayaları ve küçük nesneleri tanımlamak için yetersiz. Kamera yeterli seviyede ayrıntı ve iki boyutta iyi bir görüş sunuyor, ama çevre görüntüsünü iki boyuttan üç boyuta dönüştürmek için güçlü bir yazılıma ihtiyaç duyuyor. Genel olarak otonom araçlar için yazılım donanımdan daha önemli.

lidar-radar-camera-01
Duyargalar arasında bir örtüşmeye ihtiyaç duyuluyor. Bu sayede biri diğerinin yerine geçmek için yedek alabiliyor.

Bu nedenle güvenli otonom sürüş için ek bir duyarga gerekiyor. Bu da ışığı ve mezili tespit eden lidar. Otonom Araçlar Sistem Mimarı Fredrich Claezon, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Duyargalar arasında bir örtüşmeye ihtiyaç var, böylece biri diğerinin yerine geçmek için yedek alabilir. Eğer kamera ve radar birbiriyle çelişen bilgi verirse ne olur? Bu duyargalardan hangisine güvenmeliyiz? Lidar ile bu kararlar için daha iyi bir temel elde ediyoruz.

Kameralar, radar, lidar ve GPS

Scania’nın ilk tam otonom kavram kamyonu Scania AXL; kameralar, radar, lidar ve GPS alıcılar ile donatılıyor. Sistem, madenlerin operasyonel ihtiyaçlarını karşılayacak bir seviyede tasarlandı. Otonom Sistemler Geliştirme Geliştirme Mühendisi Magnus Granström, “Sistem sokak için henüz yeteri kadar akıllı değil, ama madenlerde kullanılmak için yeteri kadar akıllı.” dedi.

scania-axl-07
Scania AXL akıllı kontrol ortamı tarafından yönlendiriliyor ve takip ediliyor.

İnsan gözünün yerine geçmek kolay değil, ancak duyargalar vasıtasıyla çevrenin görece iyi bir görüntüsü elde edilebiliyor. Magnus Granström, şöyle devam etti: “Bu vakada, görmemiz gerekeni görüyoruz. Bir madende sürüş yapmak basit ve öngörülebilir. Eğer daha dinamik ve daha az öngörülebilir bir ortamda sürüş yapacaksanız daha çok çalışmak gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here