74 tonluk Scania elektrikli kamyon madende günde 19 saat çalışıyor

0
629
scania-74ton
Boliden'in yeni elektrikli kamyonu, yük ve treyler dahil toplam 74 ton ağırlığı ile gerçekten ağır bir nakliye aracı ve günde 2.000 ton altın cevheri taşıyor.

İsveçli madencilik şirketi Boliden, yeni elektrikli kamyonunu Renströmsgruvan’daki madeni ile Boliden’deki Concentrator fabrikası arasında faaliyete geçirdi. Kamyon, neredeyse günün her saati 2.000 ton cevher taşıyor.

Boliden’in Scania‘dan satın aldığı yeni elektrikli kamyon, madencilik şirketinin 2030 yılına kadar CO2 yayım yoğunluğunu yüzde 40 oranında azaltması için bir araç.

Bu araç, yük ve treyler dahil toplam 74 ton ağırlığı ile gerçekten ağır bir nakliye aracı ve günde 2.000 ton altın cevheri taşıyor. Sadece aküleri doldururken duraklama yapıyor.

Boliden Genel Müdürü Peter Bergman, konuyla ilgili olarak “Bu kamyonun mümkün olduğunca çok çalışmasını istiyoruz. Şarj olması gerektiğinde başka araçlar kullanıyoruz, ama bu akışta ilk ulaşım tercihimiz bu araç.” dedi.

Daha fazla elektrikli akış gelecek

Bu, Boliden‘in halka açık yollarda elektriklendirilecek birkaç operasyonel akışının ilki ve şirket bunu daha sürdürülebilir taşımacılık için ilk adım olarak görüyor. Şirket gelecekte daha fazla elektrikli araç kullanmak istiyor. Bergman, şöyle devam etti: “Böyle bir kamyonun bu zorlu ortamda çalıştığını bir kez öğrendiğimizde, bölgedeki tasfiyehaneye ve diğer madenlere nakliyeyi de dahil etmek istiyoruz.

Scania, mevcut kamyonun kullanıldığı operasyonel akışın nasıl optimize edileceği konusunda Boliden‘e rehberlik ediyor ve ayrıca önlerinde hangi olasılıkların bulunduğuna bakıyor. Scania E-mobilite Başkanı Fredrik Allard ise şunları söyledi: “Birlikte çalışıyoruz. Bu, hala alışılmışın dışında olan bir ürünü, normal üretimimize dahil olmayan bir aracı içeren bir ortaklık.

Bu elektrikli kamyonun çözümleri, şu anda Scania’nın fabrikalarında üretilen kamyonlar için kullanılan, ancak daha güçlü bileşenler eklenmiş olan teknolojiye dayanıyor. Bu güçlü yük kapasitesi ve daha da uzun menzil, iki yıl içinde Scania‘nın üretiminin bir parçası olacak.

Bu elektrikli kamyon, İsveç pazarında elektrikli yük taşımacılığına geçişin yolunu açmak için Fordonsstrategisk forskning och Innovation (FFI) programının desteğinden yararlanan İsveç nakliye verimliliği platformu CLOSER tarafından yönetilen bir girişim olan Regional Electrified Logistics’in (REEL) (Bölgesel Elektriklendirilmiş Lojistik) bir parçası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here