Ford Trucks F-MAX’in dünya tanıtımı Hannover’de gerçekleştirildi

0
1566

Ford Trucks, yeni çekicisi F-MAX’i IAA 2018 Hannover Uluslararası Ticari Taşıtlar Fuarı’nda dünyaya tanıttı. F-MAX, fuarın basın gününde Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) Jürisi tarafından verilen “Yılın Uluslararası Kamyonu Ödülü”nün de sahibi oldu. Töreninin ardından açıklamalarda bulunan Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, “Ford Trucks, Ford Otosan’ın geleceği için bizleri heyecanlandırıyor. 2010 yılında aldığımız stratejik kararla kamyon işini büyütmek için büyük bir atılım başlattık. 2015 yılından bu yana ise Ford Trucks için 400 milyon Dolar’ın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. 2019 Yılının Uluslararası Kamyonu seçilen yeni çekicimizin uluslararası pazara yeni bir oyuncu olarak girmesi için hazırız. F-MAX ile uluslararası büyümemizi daha da sağlamlaştırırken, ihracatta yeni yollar açarak ülkemizin ekonomisine daha fazla katkı sağlayacağız.” dedi.

Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç

Ford Trucks, Hannover’de 20-27 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen IAA 2018 Hannover Uluslararası Ticari Taşıtlar Fuarı’nda yeni çekicisi F-MAX’i dünyaya tanıttı. F-MAX’in dünya tanıtımı sırasında F-MAX’in Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) Jürisi tarafından verilen “Yılın Uluslararası Kamyonu Ödülü”nün sahibi olduğu açıklandı. F-MAX’in dünya tanıtımı ve ödül nedeniyle fuarda düzenlenen törene Koç Holding ve Ford Otosan Onursal Başkanı Rahmi M. Koç; Koç Holding Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç; Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen; Ford Otosan Yönetim Kurulu üyeleri Ali İhsan İlkbahar, Turgay Durak ve Füsun Akkal Bozok; Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün; Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Lisa K. King ve Ford Otosan üst yönetimi katıldı. Ford Trucks’ın ekim ayında piyasaya süreceği yeni çekicisi F-MAX fuarda hem ziyaretçilerin hem de rakiplerin büyük ilgisini çekti.

Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “2019 Yılının Uluslararası Kamyonu” seçilen Ford Trucks F-MAX’in kabininde gururla poz verdiler.

Ali Y. Koç: “Bir aracı motoru dahil geliştirip üretebilecek yeteneğe sahip ilk Türk şirketi olmanın gururunu yaşıyoruz

F-MAX’in dünya tanıtımı sonrasında açıklamalarda bulunan Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, Ford Otosan’ın kamyon işine 1959 yılında başladığını hatırlatırken, “1982’de kurulan İnönü fabrikası ile kamyon işindeki iddiamızı mühendislik gücümüzle birleştirerek yeni bir aşamaya taşımıştık. Bugün geldiğimiz noktada ise bir aracı, motoru dahil, geliştirip üretebilecek yeteneğe sahip ilk Türk şirketi olmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün dünya tanıtımını gerçekleştirdiğimiz F-MAX ile Türkiye’nin sıfırdan geliştirilen ve üretilen ilk çekicisini dünyaya sunuyoruz. Uluslararası Yılın Kamyonu ödülü, üretim gücümüzün ve mühendislik kabiliyetlerimizin ulaştığı noktayı ortaya koyuyor. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Çekicimizin uluslararası pazara yeni bir oyuncu olarak girmesi için hazırız.” dedi.

Ağır ticari sınıfının öncü oyuncularından biri olmaya hazırlanan F-MAX, uluslararası pazarlarda Ford Trucks müşterilerinin ve filo sahiplerinin beklenti ve taleplerini karşılayacak şekilde tasarlanarak üretildi.
F-MAX’in geliştirilmesi sürecinde beş ülkede yürütülen saha çalışmaları sırasında 900 sürücüye ve 44 filo yöneticisine ulaşıldı ve beklentileri doğrultusunda tasarım aşamasına geçildi.
Ford Otosan Ar-Ge Merkezi ve İnönü fabrikasında süren beş yıllık tasarım, geliştirme ve üretim sürecinde bin 200 Ford Otosan mühendisi görev alırken birçok yerli imalatçı da üretim sürecine katkı yaptı.

Ali Y. Koç: “Ford Trucks’a yaptığımız yatırımın en önemli noktasındayız

Ford Otosan’ın 2010 yılında kamyon işine odaklanarak yeniden yapılanmaya gittiğinin ve bu kapsamda yürüttüğü stratejinin ardında uluslararası bir marka olma hedeflerinin bulunduğunun altını çizen Koç, “Ford Trucks, Ford Otosan’ın geleceği için bizleri heyecanlandıran çok önemli bir girişim. 2010 yılında aldığımız stratejik kararla Ford Trucks’ın büyümesi yolunda büyük adımlar attık. Türkiye’de tamamen ağır ticari taşıtlara özel ve son derece modern bayi yapılanmamızı 30 plaza ile tamamladık. Uluslararası pazarlarda büyümemizi ise Ortadoğu, Afrika, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri’nin ardından, Orta ve Doğu Avrupa’da gerçekleştirdiğimiz bayi açılışlarıyla sürdürdük. Bugün itibariyle 33 ülkede faaliyet gösteriyoruz. 2018 sonu itibariyle 41, 2020 sonu itibariyle de 51 ülkede var olmayı hedefliyoruz. 2015 yılından bu yana Ford Trucks için 400 milyon Dolar’ın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. 2017’de uluslararası pazarlardaki satışlarımızı yüzde 50 artırdık. Bugün geldiğimiz noktada, Ford Trucks işine yaptığımız yatırımın en önemli noktasındayız. F-MAX, uluslararası pazarlardaki büyümemize ivme kazandıracak. Altyapımız ve küresel yapılanmamız, F-MAX’in uluslararası pazarlara yeni bir oyuncu olarak girmesi için hazır. Ford Trucks’ın hedefi, ürettiğimiz her üç araçtan birini ihraç etmek ve ihracatımızın yüzde 50’sini Avrupa pazarlarına yönelik gerçekleştirmek. Hep vurguladığımız gibi Koç Topluluğu olarak ülkemize duyduğumuz inanç ile rekabet gücümüzü artıracak, ülkemize katkı sağlayacak, fark yaratacak yatırımlarımızı, planlı ve uzun vadeli bir bakış açısıyla sürdürüyoruz. Geçmişten bugüne, her zaman kısa vadeli dalgalanmalar yerine uzun dönemli hedeflere odaklanmaya özen gösterdik. Memleketimizin potansiyeline kavuşmasında ve ülkemizin uzun vadeli hedef ve hayallerinde bizim de bir katkımızın olması topluluğumuz için en önemli motivasyon kaynağı.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün

Haydar Yenigün: “Bugün aldığımız ödül, araç üretme ve geliştirme kabiliyetimizin geldiği noktayı çok iyi anlatıyor

Hem Ford Otosan adına hem de Türkiye adına çok gururlu bir an yaşadıklarını ifade eden Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ise şunları söyledi: “Ford Otosan olarak araç üretme ve geliştirme kabiliyetimizin geldiği noktayı, bugün layık görüldüğümüz “Yılın Kamyonu” ödülü çok iyi anlatıyor. 23 Avrupa ülkesinden 23 ayrı jüri üyesinin değerlendirmeleriyle elde ettiğimiz bu ödül, bizim geleceğimiz için de çok önemli bir adım.  Ford Otosan olarak ortaklarımız Ford Motor Company ve Koç Holding’in bize verdiği destek ve güven ile yolculuğumuza devam edeceğiz.

Konfor, teknoloji ve verimliliğin bir arada olduğu F-MAX, 2.50 metrelik kabin genişliği, neredeyse düz kabin zemini ve uçak tipi saklama alanlarıyla uzun yol sürücülerine kabin içi rahatlık sunuyor.
500 beygir gücündeki Ecotorq motoru ile yeni Ford Trucks F-MAX, yakıt ekonomisi, düşük bakım ve işletim giderleriyle de kullanım maliyetlerini düşürüyor.
Zorlu şartlarda kullanıcıların ihtiyaç duyduğu gücü ve verimi sağlaması amacıyla geliştirilen F-MAX, dört kıtada 11 ülkede toplamda beş milyon kilometre teste tabi tutuldu. Farklı pazar koşullarına uygun olarak geliştirilen Ford Trucks F-MAX, çok zorlu iklim ve arazi şartlarındaki testleri başarı ile tamamladı.

Geleceğin teknolojilerine odaklanan Ford Trucks F-MAX, ConnecTruck kapsamında bilginin her an ulaşılabilir olmasını hedefliyor; kullanıcıların araçlarına, işlerine ve tüm dış dünyaya entegre olmasına katkı sağlıyor. Ford’un bağlantılı ilk ağır ticari taşıtı olan F-MAX, harita destekli hız kontrolü, multi medya sistemi gibi teknolojileriyle sürücülerin ve filo yöneticilerinin hayatını kolaylaştırıyor.

Ford Otosan Tasarım Stüdyosu’nun ilk kavram aracı olan ve Türk tasarımcı ve mühendislerin geleceği şekillendiren vizyonuyla tasarlanan F-Vision, Hannover Ticari Taşıtlar Fuarı’nda ilk kez sergilendi. F-Vision, yüzde 100 elektrikli ve 4’üncü seviye özerk (otonom) bir kamyon kavramı olarak tasarlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz