200 bininci araç, Volkswagen Ticari Araçlar Września fabrikasından çıktı

0
906
vw-200000-crafter
Fabrikadan çıkan 200 bininci araç Polonyalı bir müşteri için bir VW Crafter panel van idi.

Volkswagen Ticari Araçlar’ın Polonya’nın Września kentindeki fabrikasından 39 ay içinde 200 bininci aracın çıkışı kutlandı. Eylül 2016’da üretimin başlamasından üç yıl sonra fabrikadaki işçiler bir üretim rekoru kırarak 200 bininci Crafter ve MAN TGE aracı ürettiler.

200 bininci araç, 177 beygirlik 2.0 litrelik TDI motor ve altı oranlı manuel şanzıman ile donatılan bir Crafter panel van idi. Derin Okyanus Mavisi renge sahip araç Polonya’da kalacak ve küçük bir şirket olan Zielona Góra’ya teslim edilecek. 2016 sonbaharında üretimin başlamasından bu yana Volkswagen Ticari Araçlar fabrikası, 172 bin 600 adet Crafter van ve kardeş Grup şirketi MAN için 27 bin 400 adet Crafter temelli TGE modeli üretti.  

VW_Produkcja_Crafter_Budowa__karoserii
Volkswagen Ticari Araçlar’ın Polonya’daki Września fabrikasında gövde bölümünde robotlar kullanılıyor.

Volkswagen Ticari Araçlar Września Fabrika Direktörü Christiane Engel, takımını kutlayarak şunları söyledi: “Września’dan 200 bininci araç olan bir Crafter’ı çıkarmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu araç, çalışanlarımızın ürettiği yüksek kaliteli işin bir kanıtı ve dünya çapındaki müşterilerimizin takdirinin bir göstergesi.” Polonya’da giderek artan sayıda müşteri Volkswagen Ticari Araçlar sahibi olmaya başladı. 2019 yılının Ocak-Ekim döneminde sadece Polonya’da 10 bin 700 adet Volkswagen ticari araç trafiğe kaydoldu. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artış anlamına geliyor. Sadece ekim ayında Polanya’da, 2018 yılının ekim ayına göre, yüzde 17.6 artışla 2 bin 800 Crafter van trafiğe kaydoldu

2019 yılının Ocak-Ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 25.2 artışla küresel müşterilere toplam 56 bin 400 adet Crafter gönderildi.

VW_Produkcja_Crafter
Volkswagen Ticari Araçlar’ın Września fabrikası üretimde son derece yüksek bir otomasyona sahip.

Volkswagen Września fabrikası: Günde 420 araç

Rekor bir süre olan 23 ayda inşa edilen fabrika, 2016 sonbaharında operasyona başladı. Eylül 2018’den bu yana fabrika üç vardiyada günde 420 araç üretiyor. Ekim 2018’de, üretimin başlamasından sadece iki yıl sonra, yine bir Crafter olan 100 bininci araç üretim hattından çıkmıştı. Fabrikadaki 3 binden fazla çalışan, Crafter ve MAN TGE modellerinin yanı sıra aralarında bininci Grand California’nın da bulunduğu özel araçları üretiyor.

VW_Produkcja_Crafter_2
Volkswagen Crafter gövdesi üretim hattında

Crafter

İki farklı dingil mesafesi, üç uzunluk, üç tavan yüksekliği, önden, arkadan veya dört tekerden çekiş ve fabrikadan üstyapı ve dönüşüm çözümleri ile Volkswagen Crafter her türlü uygulama alanına sesleniyor. Çarpışma Sonrası Frenleme ve Elektronik Dengeleme Kontrolü (ESC) gibi standart güvenlik sistemleri sürücüye yardımcı oluyor ve ek güvenlik sağlıyor. 9.9 m³ ve 18.4 m³ arasındaki yükleme hacmi dörtten altı euro palete kadar alan sunuyor. Crafter, sınıfında tek olarak 8 oranlı otomatik vites seçeneği ile alınabiliyor. Kentiçi kullanım için e-Crafter adında tamamen elektrikli tahrik sistemi çözümü de bulunuyor. e-Crafter üretimi kısa bir süre önce bin adedi aştı.

VWP_Zaklad_Crafter_0021
Havadan fotoğrafı görülen Volkswagen Ticari Araçlar’ın Września fabrikasında 3 binden fazla çalışan Crafter ve MAN TGE modellerini ve bu modelleri temel alan özel araçları üretiyor.

Volkswagen Poznań

O Volkswagen Poznań Sp. z o.o., Polonya’daki en büyük araç üreticisi. 266 bin 800’den fazla aracın üretildiği 2018, şirket tarihinde rekor bir yıldı. Volkswagen Poznań, aynı zamanda dört fabrikadaki 11 bin çalışan ile Polonya’nın en büyük işvereni konumunda. Poznan’da dökümhane ve Volkswagen Ticari Araçlar için Caddy ve Transporter modellerini üreten fabrika bulunuyor. Swarzędz’de üretim operasyon araç parkları, bir tedarikçi parkı ve özel araç üretim tesisi yer alıyor. Września ise Crafter ve MAN TGE’nin yanı sıra bu iki modeli temel alan özel araçların üretim yeri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here