Dacia, 2025 yılı itibariyle Dakar Rallisi’ne katılacak

0
434
Dacia
Dacia, 2025 yılında Dünya Ralli-Raid Şampiyonası'nda yarışacak ve Dakar Rallisi'ne T1+ kategorisinde üretici olarak katılacak.

Dacia, 2025 yılında Dünya Ralli-Raid Şampiyonası‘nda yarışacak ve Dakar Rallisi‘ne T1+ kategorisinde üretici olarak katılarak motor sporları faaliyetlerinde zirveye ulaşacak.

Dacia’nın Dakar Ralli için oluşturduğu fabrika programı, tüm sezon boyunca markayı geliştirmek üzere, şirketin kendi bünyesindeki teknik ekibin yanı sıra İngiliz motor sporları ve mühendislik grubu Prodrive‘dan yararlanacak.

Test aşamaları da dahil olmak üzere 2024’ten itibaren dokuz kez dünya ralli şampiyonu olan Fransız pilot Sébastien Loeb ve İspanyol ralli pilotu Cristina Gutiérrez Herrero, resmi olarak Dacia için yarışacak.

Dacia’nın Dakar Rallisi’nde yarışacak modeli, Aramco tarafından sağlanan sentetik yakıtla çalışacak.

Dacia CEO’su Denis Le Vot, “Dacia ve Dakar mükemmel bir uyum içinde. Bu sadece Dacia’nın gerçek dayanıklılığı için bir test değil, aynı zamanda düşük karbonlu ulaşım taahhüdümüz için de önemli gösterge. Dakar’da sentetik yakıt teknolojisi ile yer almaktan büyük heyecan duyuyoruz. Dacia gerek takım olarak ve gerekse de pilot açısından yarıştaki en önemli ekiplerden biri olacak.” dedi.

Dacia, Dakar Rallisi için fabrika programı oluşturuyor

Dacia, 2025’ten itibaren Dünya Ralli-Raid Şampiyonası‘nda bir üretici olarak yarışacağını ve ardından gerçek bir dayanıklılık testi olan Dakar’a katılarak motor sporlarının zirvesine çıkacağını açıkladı. Her yönüyle nefes kesen bir macera niteliğinde olan Dakar, 40 yılı aşkın süredir her yıl 60’tan fazla ülkeden, 500 maceracıyı benzersiz bir yarış için bir araya getiriyor.

Dakar, Dacia’nın DNA temelini oluşturan “rasyonel” ve “duygusal” arasındaki dengenin mükemmel bir örneği olarak öne çıkıyor.

Ralli, Dacia’nın maceracı marka kimliğiyle tamamen örtüşüyor. Dacia, sentetik yakıtla ile çalışan ve en zorlu koşullarla başa çıkmak için geliştirilen dört tekerlekten çekişli çevre-dostu yarış otomobili prototipi ile yeni bir outdoor maceraya atılıyor.

Dakar Rallisi, Dacia için bir test alanı ve bir fikir laboratuvarı da olacak. Ayrıca outdoor işlevsellikleri ve aynı zamanda enerji seçenekleri açısından Dacia tarzında yeni akıllı çözümleri test etmek ve denemek için bir fırsat yaratacak.

2025 sezonundan önce, Dacia prototipleri 2024 gibi erken bir tarihte Fas Rallisi’nde test edilecek.

Dacia, sağlam ve deneyimli teknik temeline güveniyor

Dacia, bu heyecan verici projede, Renault Grubu‘nun becerilerinin yanı sıra İngiliz motor sporları ve mühendislik grubu Prodrive‘dan yararlanacak. Prodrive, ralli için prototip geliştirme konusundaki deneyimiyle tüm dünyada bilinen bir ekip.

Prodrive, yaklaşık 40 yıldır dünya genelinde motor sporlarının en önemli oyuncularından biri ve markaların çok sayıda uluslararası şampiyonada zafere ulaşmasına yardımcı oldu.

Prodrive, 2020 yılından bu yana Dakar Rallisi ve Rally-Raid’de yer alıyor. Son üç Dakar rallisinde kendi ekipleri tarafından tasarlanan ve yönetilen araçlarla yer aldı. Ayrıca artık yeni Dacia ekibinde yer alan Sébastien Loeb ile 2022 ve 2023 yılında genel klasmanda ikinci oldu.

Sébastien Loeb ve Cristina Gutiérrez Herrero Dacia pilotları olacak

İspanyol ralli pilotu Cristina Gutierrez Herrero, 2017 yılında otomobil kategorisinde Dakar Rallisi’ni bitiren ilk İspanyol kadın pilot oldu. Henüz 31 yaşında, 2017 ile 2023 yılları arasında 7 Dakar Rallisi’ne katıldı. Cristina ayrıca 2012 yılından bu yana İspanya’da kadınlar kategorisnde all-terrain ralli şampiyonu oldu.

49 yaşındaki Fransız ralli pilotu Sébastien Loeb, 2004’ten 2012 yılına kadar arka arkaya 9 kez Dünya Ralli Şampiyonası’nı kazandı. Motor sporlarının en başarılı sürücülerinden biri ve tüm zamanların en büyük ralli pilotu olarak kabul ediliyor.

Loeb, 2016 yılından bu yana Dakar’a katılıyor. 2021’den itibaren, İngiliz Prodrive ekibi tarafından tasarlanan ve yönetilen Bahrain Raid Xtreme Hunter’ın direksiyonunda Dakar Rallisi’ne katıldı.

Sébastien Loeb ve Prodrive arasındaki başarı hikayesi artık Dacia ile devam edecek.

Dacia prototipi sentetik yakıtla çalışacak

Dacia prototipi, enerji ve kimya sektöründe dünya lideri olan Aramco tarafından sağlanan sentetik test yakıtıyla çalışacak.

Aramco’nun sentetik yakıt çözümleri, yenilenebilir hidrojen ile tutulan CO2‘nin birleştirilmesiyle üretiliyor ve bu da günümüz motorlarıyla uyumlu, daha düşük karbonlu yakıt sağlıyor.

Dakar Rallisi, Dacia markası için bu teknoloji alanında ideal bir test alanı sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz