Üç MAN eTGE Paris’te çalışıyor

0
451
MAN_TGE_EOT_eTGE_DHL_Paris_04
MAN eTGE, Paris’in dokuzuncu bölgesinde DHL Express Fransa için hizmet veriyor

DHL Express Fransa, GEODIS ve SNCF Réseau, iklim hedeflerine ulaşmak için MAN’ın tamamen elektrikli eTGE vanlarına güveniyor.

MAN eTGE, 2019 yılında hepsi lojistik ve taşımacılık sektöründe etkinlikte bulunan üç önemli Fransız şirketi tarafından kullanılmaya başlandı. MAN eTGE, uluslararası hızlı hava taşımacılığı şirketi DHL Express için Fransa’nın başkentindeki dokuzuncu bölgede paket alımı ve teslimi yapıyor. Elektrikli van, Porte d’Aubervilliers tesisini 2018’de açan DHL Express Fransa’nın DistriGreen filosunda çalışıyor.

MAN_TGE_EOT_eTGE_SNCF_01
MAN elektrikli van, SNCF Réseau’nun hat teknisyenleri için hazır.

MAN eTGE, Gare de Lyon ve Gare de l’Est istasyonlarında ise SNCF Réseau’nun bakım teknisyenlerini ve ekipmanlarını atölye ve çalışma alanları arasındaki kısa mesafelerde taşıyor. SNCF Réseau, Fransız demiryolu ağını işletiyor. Küresel lojistik hizmet sağlayıcısı GEODIS de MAN’ın sıfır yayımlı 3.5 tonluk panel vanının Paris’teki yerel dağıtım operasyonlarında kullanıyor.

MAN_TGE_EOT_eTGE_GEODIS
GEODIS’in elektrikli filosu MAN eTGE ile genişliyor.

Sessiz çalışan akü tahrikli MAN eTGE, tüm yararlarını gösterebileceği kentsel alanlarda kullanım için çok uygun. Elektrikli van depoda şarj imkanı ile kısa mesafelerde sıfır yayımlı yerel operasyon gerçekleştiriyor. 950 kg yükleme sığasına ve 10.7 metreküplük yükleme hacmine sahip aracın motor kısmındaki kalıcı mıknatıs senkron motoru 100 kW güç üretiyor. Kentsel ve yarı kentsel kullanım şartlarında eTGE, otomobil odaklı WLTP test döngüsüne göre göre belirlenen menzili 114 km olmasına karşın, 120 ile 140 km arasında bir menzile ulaşabiliyor.

MAN_TGE_EOT_eTGE_DHL_Paris_01
Fransa’daki en iyi şirketler MAN eTGE’ye güveniyor.

MAN eTGE, uzun vadeli karbondioksit yayımlarını sıfıra indirme hedefi ile bir taşımacılık devrimi yolunda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Örneğin, DHL Express Fransa’nın ana şirketi Deutsche Post DHL Group, 2025 yılına kadar tüm alım ve teslimat işlemlerinin yüzde 70’inin sıfır yayım ile yapılması için kendine hedef koymuş durumda. 2017’de, Deutsche Post DHL Group, 2050’ye kadar karbondioksit yayımlarını sıfıra düşürme hedefi belirlemişti. DHL Express Fransa Genel Müdürü Philippe Prétat, şunları söyledi: “DHL’de çevresel ayak izimizi azaltmak için uzun zamandır daha iyi çözümler arıyoruz. Kendimize iki yıl içinde ‘yeşil filomuzu’ iki kat  büyütme hedefi kolduk. Bu da 2020 sonuna kadar yollarda 100’den fazla elektrikli aracımız olacak anlamına geliyor.

MAN_TGE_EOT_eTGE_SNCF_02
MAN eTGE, 100 kW güç çıkışı ile 950 kg taşıma sığası ve 10.7 metreküp yükleme hacmi sunuyor.

MAN eTGE aynı zamanda SNCF Réseau’nun temiz tahrik teknolojisini devreye alma stratejisini de destekliyor. Plan kademeli olarak son nokta lojistik operasyonlarının ve kentsel alanlardaki dağıtım operasyonlarının tamamen elektrikli vanlarla yapılması. Daha önce sadece elektrikli otomobiller kullanan Fransız demiryolu şirketi, elektrikli MAN vanları 2015 sonunda filosuna katmaya başladı.

Halen ülkenin en büyük ikinci elektrikli araç filosunu işleten küresel taşımacılık ve lojistik şirketi GEODIS için MAN eTGE kısa mesafelerde paket dağıtımı için ideal. GEODIS Operasyon & Ekspres Genel Direktörü Olivier Mélot, filoya yeni katılan araçla ilgili şu yorumu yaptı: “Yeni van elektrikli filomuzu genişletecek. Temiz lojistik taahhüdümüzü yerine getirmemize yardım edecek. Kentiçi taşımacılık için lojistik çözümlerimizi geliştirirken sürdürülebilir dağıtım metodlarına güveniyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here