Yenilikçi DAF CF Electric Yeşil Kamyon Ödülü’nün sahibi oldu

0
669
DAF_CF_Electric_wins_Green_Trucks_Award_2019_-_DAF_CF_Electric_in-use_at_Contargo
DAF CF Electric, 2019 Yeşil Kamyon Lojistik Çözümü ödülüne layık görüldü.

DAF CF Electric, 2019 Yeşil Kamyon Lojistik Çözümü ödülüne layık görüldü. Almanya’nın önde gelen ticari dergileri VerkehrsRundschau ve TRUCKER, Münih’te düzenlenen Transport Logistik fuarı arifesinde Almanya’da ilk DAF CF Electric’i faaliyete geçirmeleri sebebiyle konteyner hinterland lojistik ağı Contargo‘ya onur ödülü verdi. Tamamen elektrikli bu saha test araçları, Almanya iç limanı Duisburg’da konteynerleri toplayıp teslim etmek için kullanılacak. ‘Yeşil Kamyon Lojistik Çözümü Ödülü‘, Avrupa çapında yenilikçi, sürdürülebilir lojistik için gelecek vaat eden teknolojilerin yerleşik hale getirilmesi anlamında prestijli bir ödül.

Rhenus iştirakı Contargo’ya teslim edilen iki DAF kamyon, Avrupa’daki birçok kamyonun ve Almanya’da faaliyete geçen ilk CF Elektric’in kapsamlı saha test sürecinin bir parçası. DAF CF Electric, tek dingilli veya çift dingilli treylerlerin yaygın olduğu kentsel alanlarda 37 tona kadarki operasyonlar için geliştirilmiş yüzde 100 elektrikli 4×2 bir çekici. VDL‘nin E-Power Teknolojisi‘ni kullanan tamamen elektrikli bu araç, DAF CF’yi esas alarak tasarlandı. Akıllı güç aktarma organı çekirdeği, mevcut toplam kapasitesi 170 kWh olan bir lityum-iyon akü paketi ile çalışan 210 kW’lık bir elektrik motoru. CF Electric, yükünün ağırlığına bağlı olarak 100 kilometreye kadar bir menzile sahip ve bu da onu şehiriçinde sıfır yayımlı yüksek hacimli taşıma için uygun hale getiriyor. Bataryalar 30 dakikalık hızlı şarj özelliğine sahip; ancak tam şarj olması bir buçuk saat sürüyor.

Ödülün anlam ve önemi

VerkehrsRundschau ve TRUCKER dergileri Genel Yayın Yönetmeni Gerhard Grünig, “Yeşil Kamyon Ödülleri’ni verirken, pratik açıdan anlamlı ve inandırıcı kavramımız fark yaratıyor. Bu iki DAF CF Elektric aracını kullanan jüri, Contargo’nun böylesi öncü bir projeyi sadece medya profili adına hazırlamadığını biliyor. Elektrikli araçların, 44 tonluk brüt araç ağırlıkları için, kazançlı olup olmadığına dair yaklaşık iki yıldır büyük bir titizlikle çalışan Contargo’nun bu çalışmalarından jüri son derece etkilenmiştir.” dedi.

DAF_CF_Electric_wins_Green_Trucks_Award_2019_-_Hand_over_of_the_Award
Soldan sağa: TRUCKER ve VerkehrsRundschau Genel Yayın Yönetmeni Gerhard Grünig, Yeşil Kamyon Lojistik Çözümleri Ödülü’nü Contargo CEO’su Heinricht Kerstgens’e ve DAF Trucks Almanya temsilcisi Max Franz’a takdim etti. Sağ tarafta: TRUCKER ve Verkehrs-Rundschau Editörü Jan Burgdorf.

Pazarın ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayacak

Pazarlama & Satış Direktörü ve DAF Trucks Yönetim Kurulu Üyesi Richard Zink ise “Elektrikli kamyonlar, ileride Avrupa’da kentsel yaşamın bir parçası olacak. Tamamen elektrikli teknolojiler ve Contargo gibi önde gelen firmaların operasyonel kullanımları hakkında elde ettiğimiz veriler, nihai üretim modellerinin özelliklerine göre düzenlenecektir. Böylece araçlar pazar ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayabilecektir.” şeklinde konuştu.

Contargo 2050 yılına kadar tamamen karbonsuzlaşma hedefinde

Karbonsuzlaşma hedeflerine dikkat çekmek isteyen Rhenus Trucking Genel Müdürü Sascha Hähnke deyaptığı konuşmada şunları söyledi: “Contargo ile, başka hiçbir lojistik sağlayıcısının yapmadığı yenilikçi bir yönde ilerlemek istiyoruz. Elektrikli kamyonlar, Almanya’da ilk pilli kamyon filosunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bunu yaparak, bu teknolojinin gelecek vaad ettiğini göstermiş oluyoruz.” Rhenus CEO’su Michael Viefers ise şunları ekledi: “Rhenus olarak yeni teknolojileri test etme konusunda çok istekliyiz, bu da kaynaklarımızı verimli kullanarak lojistik hizmeti sunmamızı sağlıyor. Bu konu aynı zamanda teknolojiye açık bir yaklaşımda olduğumuzu da gösteriyor. Araç filomuzu müşterilerimizin yararına, sürdürülebilir şekilde geliştirmeye devam edeceğiz.

CO2’yi neredeyse yüzde 90 oranında azaltma potansiyeli

Ödülün verilmesi sürecinde doğruluğu tespit edilmiş hesaplamalar esas alındı. Bu sayılara bakıldığında DAF CF Electric kullanımının, yalnızca normal gri ve yeşil enerji karışımından elde edilen elektriği kullanırken bile, karbon yayımını en az yüzde 38 oranında azalttığı görülüyor. VerkehrsRundschau ve TRUCKER test ve teknoloji müdürü Jan Burgdorf, “Contargo, kullandığı tüm terminallerde çevreci elektriğe geçmeyi planlıyor. Sonuç olarak, CO2 yayımlarını neredeyse yüzde 90 oranında azaltılabiliyor.

DAF CF 450 de Yeşil Kamyon Ödülü’ne aday

DAF CF Elektric ödül alırken, DAF CF 450 de Yeşil Kamyon 2019 ödülü için aday oldu. DAF CF 450, Trucker’ın testinde 100 km’de yalnızca 23.39 litre yakıt tüketti. Düşük yakıt tüketimi ile CF 450, DAF’ın uzun mesafeli taşıma için yüksek verimli dizel motorlara odaklanmaya devam ettiğini gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here