SAF Tire Pilot, filolarda tasarruf sağlıyor

0
933

SAF-HOLLAND’ın treyler ve yarı-treylerlere yönelik geliştirdiği lastik basınç sistemi SAF Tire Pilot, filoların en yüksek maliyet unsuru olan yakıt tüketimi ve lastik aşınmalarını azaltan bir çözüm sunuyor.

Yetersiz lastik basıncı, erken lastik aşınma nedenlerinin yüzde 10’unu oluştururken; lastik arızalarının yüzde 85’i, yetersiz lastik basıncından kaynaklanıyor. Öte yandan lastik basıncı çok düşük ise çekici çok fazla yakıt tüketiyor. Bu da filolar için daha fazla maliyet anlamına geliyor. SAF Tire Pilot, lastik basıncını doğru değerlerde tutarak hem yakıt tüketiminin düşürülmesini hem de lastiklerin korunmasını sağlıyor.

SAF Tire Pilot, lastik basıncını doğru değerlerde tutarak hem yakıt tüketiminin düşürülmesini hem de lastiklerin korunmasını sağlıyor.

SAF Tire Pilot, lastik basıncını düzenli bir şekilde kontrol ediyor ve düşük değer tespit ettiğinde otomatik olarak tamamlıyor. Böylelikle lastik aşınmalarını azaltarak lastik kullanım ömrünü uzatıyor ve en uygun basıncı sağladığı için yakıt maliyetini düşürüyor. SAF Tire Pilot, lastik basıncının çok fazla düşmesi durumunda sürücüyü uyarıyor ve kritik seviyeye ulaştığında lastik basıncını arttırarak kaza veya sorun riskini önemli ölçüde azaltıyor. Bunun yanı sıra lastiğin delinmesi durumunda, lastiği gerekli olan basınç değerinde tutuyor. SAF Tire Pilot, ticari lastik basıncı izleme sistemlerine göre daha hassas olan sadece 0.2 barlık basınç sapmasına tepki veriyor. SAF Tire Pilot, çekiciden bağımsız çalışarak kendi sistemi ile kullanacağı havayı üretiyor. Bunu, geliştirdiği dinamo sayesinde elektriğe çevirip ihtiyacı olan enerjiyi üreterek sistemi çalıştırıyor. Üstelik çekici olmasa da lastik basıncı kontrol altında olabiliyor. Lastik ebatlarına göre ayarlanabilir olan SAF Tire Pilot, farklı basınçlarda çalışabiliyor.

SAF Tire Pilot, lastik basıncını düzenli bir şekilde kontrol ediyor ve düşük değer tespit ettiğinde otomatik olarak tamamlıyor. Böylelikle lastik aşınmalarını azaltarak lastik kullanım ömrünü uzatıyor ve en uygun basıncı sağladığı için yakıt maliyetini düşürüyor.

Yakıt ve lastikler için tasarruf potansiyeli

40 tonluk bir yarı-treylerde lastiklerin dönme direnci yaklaşık yüzde 16’lık yakıt tüketimine neden oluyor. Dönme direncinin yaklaşık yüzde 50’si treylerdeki lastiklerden kaynaklanıyor. Bu nedenle lastik basıncının izlenmesi, filo işletme maliyetlerini azaltmak ve lastik sorunlarını önlemek için basit; ancak çok etkili bir yöntem oluyor.

SAF Tire Pilot ile ilgil ibilgi veren SAF-HOLLAND Türkiye Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Öztekin Koyun; “Fabrika montajıSAF Tire Pilot, sadece yakıt tasarrufu sağlamak ile kalmıyor aynı zamanda lastikleri de koruyor.Filolar, treyler alımlarında üreticiden SAF Tire Pilot talep edebilirler. Var olan treylerin kullanımı söz konusu ise araç sahipleri, SAF-HOLLAND yetkili servislerinden ürünü talep edebilir ve kolayca monte ettirilebilir. SAF Tire pilot ile her kat edilen 100 bin km için 1.100 Euro tasarruf etmek mümkün oluyor. Tabii ki bu durum yük ve yol koşullarına göre değişkenlik gösterebilir ki çok küçük bir dokunuşla sağlanan böyle bir tasarruf filolar için önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

SAF Tire Pilot’a yapılan yatırım maliyeti bir yıl gibi bir süre içinde geri alınabiliyor.

40 tonluk bir yarı-treylerde lastiklerin dönme direnci yaklaşık yüzde 16’lık yakıt tüketimine neden oluyor. Dönme direncinin yaklaşık yüzde 50’si treylerdeki lastiklerden kaynaklanıyor. Bu nedenle lastik basıncının izlenmesi, filo işletme maliyetlerini azaltmak ve lastik sorunlarını önlemek için basit; ancak çok etkili bir yöntem oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz