OSD, OICA’nın 100. yılında Türkiye’yi temsil etti

0
488
CENTENAIRE_OICA-0406
Mevcut OICA Başkanı Matthias Wissmann, OICA’nın 100. yılında görevi Christian Peugeot’ya devretti. Törende Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da hazır bulundu.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), küresel otomotiv sanayi dernekleri birliği International Organization of Motor Vehicle Manufacturers’ın (OICA) 100’üncü yıl kutlamalarına katıldı. Paris’te gerçekleşen kutlamalar kapsamında OICA’nın yeni başkanı Christian Peugeot oldu. Törende Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yanı sıra Fransa ve Avrupa Birliği’nden (AB) bakanlar hazır bulunurken, OSD öncülüğündeki Türk heyetinde yer alan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Yatırım Ajansı Başkan Yardımcısı Furkan Karayaka ve Proje Direktörü İ. Ethem Tokgözlü ile birlikte OSD Genel Sekreteri Osman Sever tören kapsamında önemli temaslarda bulundu.

oica-100.Yil-01
Küresel otomotiv sanayi dernekleri birliği International Organization of Motor Vehicle Manufacturers (OICA), 100. yılını Paris’te düzenlenen törenle kutladı.

Küresel otomotiv sanayi dernekleri birliği International Organization of Motor Vehicle Manufacturers (OICA), 100. yılını Paris’te düzenlenen törenle kutladı. Ülkemiz otomotiv sanayini uluslararası seviyede temsil eden ve OICA üyesi olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), kutlamalar kapsamında beraberindeki heyetle birlikte önemli temaslarda bulundu. Törende Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yanı sıra Fransa ve Avrupa Birliği’nden (AB) bakanlar katılım gösterirken, Türk heyetinde OSD Genel Sekreteri Osman Sever’in eşliğinde OSD’nin davetlisi olarak Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Yatırım Ajansı Başkan Yardımcısı Furkan Karayaka ve Proje Direktörü İ. Ethem Tokgözlü yer aldı.

Osman-Sever
OSD Genel Sekreteri Osman Sever

Doğru terim “Temiz Araçlar” olmalı

Kutlamalar kapsamında OICA’da önemli bir değişiklik de yaşandı. Mevcut OICA Başkanı Matthias Wissmann, OICA’nın 100. yılında görevi Christian Peugeot’ya devretti. Törende bir konuşma yapan Wissmann, otomotiv endüstrisinin geçirdiği dönüşüme değinerek, politika kararlarının teknoloji bağımsız bir yaklaşım ile verilmesinin önemini vurgularken, “Elektrikli Araç” ifadesinin yerini artık “Temiz Araçlar” ifadesine bırakması gerektiğini ifade etti. Fransa Başkanı Emmanuel Macron da yaptığı konuşmada “Temiz Araçlar” kavramına sıklıkla değinirken, batarya üretimine çok önem verdiklerini ve Almanya ile kurdukları ortak girişim programı kapsamında iki batarya fabrikası kurulması için çalışmalara başladıklarının altını çizdi. Macron ayrıca Fransa’nın otomotiv sanayine verdiği önemi vurguladı ve değişen eko-sistemde Fransa otomotiv sanayinin sürdürülebilir rekabetçiliği için alınması gereken tedbirlerin tespitine yönelik hazırlanan çalışma hakkında bilgi verdi.

OICA’nın 100. yılı kapsamında izlenimlerini aktaran OSD Genel Sekreteri Osman Sever ise Paris’te yapılan konuşmalarda, değişen otomotiv eko-sistemiyle ilgili değerli mesajlar verildiğini dile getirdi. Yeni teknolojilerin ülkemize kazandırılması konusunda acil girişimlerde bulunulmasının önemine dikkat çeken Osman Sever, yeni yatırım çekmek kadar mevcut yatırımların korunması ve yatırım ortamının yeni koşullara uygun olarak başarılı bir şekilde dönüştürülmesinin ülkemizin gündemi olması gerektiğini de ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here