Yeni Volkswagen Crafter Okul ve Servis, Türkiye yollarına çıkıyor

1
1600
vw-crafter-okulveservis-01
1949 yılından bu yana, ürettiği her modeliyle ticaretin her alanında yer alan Volkswagen Ticari Araç, en önemli modellerinden biri olan Crafter’ın Okul ve Servis sürümlerinin satışına mayıs ayında başlıyor. Marka geçtiğimiz yıl modelin Pick-up ve Panel Van sürümlerini pazara sunmuştu.

Volkswagen Ticari Araç’ın C-D sınıfındaki güçlü temsilcisi Crafter’ın model yelpazesi, Okul ve Servis sürümleri ile tamamlandı. Her yönüyle yenilenen yeni Volkswagen Crafter model ailesinin yeni üyeleri Okul ve Servis modelleri, Çeşme’de düzenlenen basın etkinliğiyle tanıtıldı.

Geçtiğimiz yıl Pick-up ve Panel Van sürümlerinin satışına başlanan yeni Volkswagen Crafter’ın Okul ve Servis sürümleri mayıs ayında Volkswagen yetkili satıcılarında yerini alacak.

vw-crafter-okulveservis-02
Hem iç hem de dış tasarımındaki dikkat çekici değişikliklerle sınıfının çok ötesinde özellikler sunan ve sınıfındaki standartları yeniden belirleyen yeni Crafter, 245 bin TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

Ticari taşıt kullanıcılarının ihtiyaçları göz önünde tutularak, bir önceki sürümü tamamen geliştirilerek yeniden tasarlanan yeni Volkswagen Crafter; teknoloji, güvenlik ve konfor öğelerindeki yeniliklerle dikkat çekiyor. Hem iç hem de dış tasarımındaki dikkat çekici değişikliklerle sınıfının çok ötesinde özellikler sunan ve sınıfındaki standartları yeniden belirleyen yeni Crafter, 245 bin TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

Değişen beklentilere cevap veren yüzde 100 Volkswagen

Crafter ailesinin son üyeleri yeni Crafter Okul ve Servis modellerinin tanıtımı amacıyla düzenlenen etkinlikte bilgi veren Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Tolga Senyücel, “Yeni Crafter yüzde 100 Volkswagen. Tüm genleri Volkswagen AG tarafından oluşturuldu. Yeni Crafter’ın değişen ve gelişen müşteri beklentilerini karşılamaya yönelik çok uzun bir hazırlık evresi oldu. Bu hazırlık döneminde üretici tarafından Crafter’ın en çok satıldığı pazarlardaki üründen, pazarlamadan ve satıştan sorumlu ekipler Volkswagen AG’ye davet edilerek, çalışma ve araştırmalar yapıldı. Pazarların geri bildirimleri, ihtiyaçları masaya yatırılarak, tüm veriler harmanlanıp bugün gördüğünüz yüzde 100 yeni Volkswagen Crafter ortaya çıkarıldı.” dedi. 

TOLGA_SENYUCEL
Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Tolga Senyücel

Yeni Crafter, hedeflediğimiz pazar payımıza ulaşmamızı sağlayacak

Tolga Senyücel, şöyle devam etti: “Volkswagen Ticari Araç Türkiye olarak Crafter’ın da dahil olduğu C-D sınıfında daha önceki yıllarda yüzde 10’a yakın bir pazar payına ulaşma başarısını göstermiştik. Bu yılın geri kalan 7 ayında ise ilk etapta hedefimiz, ürünün pazar payını yüzde 6-7 seviyelerine çıkartmak. 2020 yılında ise yıl sonu ürün yelpazemize katılacak yeni sürümlerimizle, güçlenerek, bu sınıfta arzu ettiğimiz yüzde 10’luk pazar payımıza tekrar ulaşmayı hedefliyoruz.

Volkswagen Ticari Araç’ın 1949 yılından bu yana üretim yaptığını söyleyen Tolga Senyücel, Crafter sınıfında ise markanın 1975’ten bu yana üretim yaptığını, yani yaklaşık 44 yıllık bir tecrübeye sahip olduğu vurgulayarak, “Bugün burada, Crafter’ın Okul ve Servis sürümlerinin tanıtımı amacıyla bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bildiğiniz üzere Crafter Pick-up ve Panel Van sürümlerini geçen yılın ikinci yarısında satışa sunmuştuk. Bu sene ise Crafter Okul ve Servis sürümleriyle, C-D sınıfında varlığımızı güçlendirerek hedeflediğimiz pazar payına ulaşmayı arzuluyoruz.” diye konuştu.

TANER_KOZLAN
Volkswagen Ticari Araç Pazarlama Müdürü Taner Kozlan

Çok daha iddialı bir şekilde geri dönüyoruz

Toplantıda daha sonra söz alan Volkswagen Ticari Araç Pazarlama Müdürü Taner Kozlan ise pazardaki konumlarını yeni Crafter’la çok daha güçlendireceklerine inandığını ifade etti. Küreselleşen dünyada ticaretin son derece hızlı bir değişim içinde olduğunu, ticari hayatta kullanılan metodların, iş yapış şekillerinin de değişim gösterdiğini söyleyen Kozlan, “Ticarette kalıcı olmak isteyen markalar, değişen müşteri ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmak ve onların  beklentileri doğrultusunda ürünlerini dizayn etmek zorundalar. Bu anlamda otomotiv sektörü de hızlı bir dönüşüm içinde. Otonom (özerk) araçlar, elektrikli araçlar hayatımıza girmeye başladı. Volkswagen Ticari Araç markasının da gelecek yıllarda bu amaç doğrultusunda üretilen modelleri yollarda görülmeye başlanacak.“ dedi. 

Değişen müşteri ihtiyaçlarına en uygun çözümleri yaratmaya çalıştıklarını kaydeden Kozlan, “Bunu yaparken de öncelikle, özümüze bakıyoruz. Crafter özelinde Volkswagen markasının 44 yıllık bir ürün ve pazar deneyimi var.” dedi.

VW_Crafter_Combi_5399_Servis_17
Yeni Crafter, baştan aşağı yenilenen dış tasarımıyla da dikkat çekiyor. Highline donanımında standart olarak sunulan LED farlar, yoğun ışıklı ortamlarda dahi aracın çok rahat fark edilmesini sağlayarak, yol güvenliğini artırıyor. Yeni Crafter’ın bir önceki nesline göre yüzde 10 daha düşük olan hava sürtünme katsayısı, yakıt tüketiminin düşürülmesine katkı sağlıyor.

Pazardaki her 4 üründen biri Crafter’ın da bulunduğu sınıfta

Taner Kozlan, daha sonra şunları söyledi: “Hafif ticari taşıt pazarında Türkiye’nin en önemli sınıflarından biri C-D sınıfı. Bu pazarda satılan her dört üründen biri bu sınıfta. Bu sınıf, tamamen ticari amaçla kullanılan araçlardan oluşuyor. Ticaret hayatındaki herhangi bir değişim, bu sınıfın satışlarını doğrudan etkiliyor. Daha önceki yıllarda ssınıfın alt sınıfı olan minibüs pazarında yüzde 25’lik pazar payına ulaşma başarısı göstermiştik. Şimdi öncelikli hedefimiz, geçmiş yıllardaki bu gibi başarıları, yeni Crafter ile tekrar elde etmek. Yeni Crafter’ın sahip olduğu yeni özellikleri ve ürün yelpazesi ile bunu gerçekleştireceğine inanıyorum.”     

vw-crafter-kokpit-01
Joystick tipi vites kolu, kabin içinde geçişi kolaylaştırıyor. Büyük hız ve devir saati göstergeleri oldukça okunaklı. Kapılardaki ve kumanda panelinin çeşitli yerlerinde bulunan gözlere 1.5 litrelik şişlerden A4 boyutundaki dosyalara, cep telefonundan ilk yardım kiti ve üçgen uyarı levhasına kadar çok çeşitli eşyalar konulabiliyor.

Yeni Crafter’la konforlu ve güvenli Yolculuklar

Yeni Crafter Okul ve Servis modellerini pazara sunarken iki ana unsur olan konfor ve güvenin göz önünde bulundurulduğunu; dolayısıyla konforlu ve güvenli yolculukları hedeflediklerini kaydeden Taner Kozlan, yeni Crafter’la ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Yeni Crafter’da sadece yolcu konforu değil sürücü konforu da ön planda

Yeni Crafter’ın öne çıkan konfor öğelerinin başında sürücü koltuğu geliyor. Crafter’ın sürücü koltukları müşteri istek ve beklentileri doğrultusunda iki farklı model olarak sunuluyor. Yeni Crafter’ın Highline modelinde kendi sınıfında ilk kez sunulan AGR Sertifikalı, 14 farklı yöne ayarlanabilen, sırt, bel, baldır desteği gibi birçok konforlu kullanım özelliği bulunan, sürücü ağırlığına göre ayarlanabilir süspansiyonlu “Ergo Comfort” adında sürücü koltuğu bulunuyor. 

VW_Crafter_Combi_5399_Okul_17
Yeni Crafter, okul servisleri mevzuatında yapılan yeni düzenlemelerle belirtilen tüm güvenlik özelliklerine sahip; yolcu koltuklarına bütünleşik duyargalar, araç dışındaki kör noktaları gösteren üç kamera, sınıfında tek olan otomatik yükseklik ayarlı, üç noktadan gergili emniyet kemeri bunların arasında öne çıkan özellikler.

İki farklı donanım: Comfortline ve Highline

Yeni Crafter Okul ve Servis, Comfortline ve Highline donanım seviyelerinde satın alınabilecek. Birçok güvenlik ve konfor özelliğinin standart olarak sunulduğu Comfortline donanım seviyesi dışında, müşteri istek ve beklentileri doğrultusunda oluşturulmuş Highline donanım seviyesinde ise Composition Media radyo, Led Farlar ve Led Gündüz Sürüş Farları ile ErgoComfort Körüklü Sürücü Koltuğu standart olarak sunuluyor.

VW_Crafter_dashboard_OKUL_12
Araç içinde yer alan güvenlik kameraları, öğrencilerin servis aracına biniş ve inişlerini ve tüm koltukları gören konumlarda yer alırken, dış mekandaki kameralar ise şoförün trafikte daha güvenli manevra yapmasını sağlıyor. Yolcu koltuklarına bütünleşik duyargalar en az 8 kg’lık ağırlık algılandığında, kumanda panelinin üzerine yerleştirilen koltuk dizilim ekranında hangi koltukların dolu olduğu gösteriliyor.

Sınıfının en güçlü motoru

Sınıfının en güçlü motoruna sahip yeni Crafter, 2.0 litre hacimli turbo dizel motorla satışa sunuluyor. Türkiye pazarında kendi sınıfında ilk olan 2.0 litre hacimli turbo dizel motor, 177 beygir güç ve 410 Nm azami tork üretiyor. Volkswagen Ticari Araç tarafından yeni Crafter için ticari hayatın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanmış, dayanıklı ve uzun ömürlü motor; yüksek performansı, düşük yakıt tüketimi ve yüksek çekiş gücü ile öne çıkıyor.

Servotronik direksiyonla kolay manevra kabiliyeti

Yeni Crafter’da standart olarak sunulan servotronik direksiyon, şehiriçinde kolay manevra yaparak rahat kullanım ve park etmede kolaylık sağlıyor. Direksiyon düşük hızlarda yumuşayarak kolay bir sürüş sağlarken, yüksek hızlarda da sertleşerek kullanıcının ani hareket yapmasını engelleyip sürüş güvenliğini artırıyor.

vw-crafter-motor-2.0lt
Türkiye pazarında kendi sınıfında ilk olan 2.0 litre hacimli turbo dizel motor, 177 beygir güç ve 410 Nm azami tork üretiyor.

Yüzde 100 Volkswagen AG onaylı üstyapı

Yeni Crafter’ın en önemli özelliklerinden biri de üstyapı çalışmalarının bizzat Türkiye’de geliştirilmiş olması. Yeni Crafter’ın üstyapı çalışmaları Doğuş Otomotiv garantisi altında Türkiye’de gerçekleştiriliyor. Otomotiv sektöründe kendi konularında uzman ve deneyimli birçok yerli yan sanayi ile Volkswagen kalitesinde ürünler geliştirilerek aynı zamanda ülke ekonomisine de katkıda bulunuluyor. Sektör ihtiyaçları ve müşteri beklentileri göz önüne alınarak yapılan ürün geliştirmeleri neticesinde, sürücü ve yolcuların konforlu seyahat etmesini sağlayan birçok yeniliğe imza atılıyor.

8 ileri otomatik vites seçeneği

Sınıfında yalnızca yeni Crafter tarafından sunulan 8 ileri otomatik vites seçeneği, yakıt tüketimini azaltan, hızlı ivmelenme sağlayan, yumuşak ve sarsıntısız vites geçişi sunuyor. Kullanım kolaylığı ve sağlamlığı ile öne çıkan bu şanzıman yeni Crafter modellerini şehiriçi yolculuklar için çok uygun bir araç haline dönüştürüyor.

VW_Crafter_dashboard_SERVIS_12
Sınıfında yalnızca yeni Crafter tarafından sunulan 8 ileri otomatik vites seçeneği, yakıt tüketimini azaltan, hızlı ivmelenme sağlayan, yumuşak ve sarsıntısız vites geçişi sunuyor. Kullanım kolaylığı ve sağlamlığı ile öne çıkan bu şanzıman yeni Crafter modellerini şehiriçi yolculuklar için çok uygun bir araç haline dönüştürüyor.

İleri teknoloji sürücü destek sistemleri

Yeni Crafter, sınıfının üstünde ileri teknoloji ve güvenlik donanımları sunuyor. En son teknolojiye sahip aktif ve pasif güvenlik sistemleri kaza riskinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Standart olarak sunulan İkincil Çarpışma Önleme Asistanı, kazadan hemen sonra bilinç dışı yapılabilecek hareketlerin önüne geçerek, aracı durduruyor ve ikinci çarpışmanın olma ihtimalini ortadan kaldırıyor. Rüzgar Savrulma Asistanı, özellikle viyadüklerde, fırtınalı havalarda ve yüksek süratlerde yeni Crafter’ın yola daha sıkı tutunmasını sağlıyor. Yorgunluk Tespit Sistemi ise sürücünün aracı kullanımıyla ilgili parametrelerine bakarak yorgunluk durumunu tespit ediyor ve sürücüyü ikaz ediyor. Şerit Takip Asistanı, sürücünün bulunduğu şeritten farkında olmadan ayrıldığını tespit ettiğinde direksiyona müdahale ederek sürücüyü uyarıyor, olası kazaları engellemeye yardımcı oluyor. Uzun far asistanı, gece sürüşü sırasında karşıdan bir araç gelmesi durumunda uzun farları otomatik olarak kapatıp gerektiğinde tekrar devreye alarak kullanıcılara konforlu ve güvenli bir sürüş imkanı sunuyor. Hız sabitleyici ise, uzun yolda sürücünün konforunu artırmanın yanı sıra uygun hız aralığında ekonomik bir sürüş imkânı sağlıyor.

vw-crafter-ciplak-Camli-Van-01
Yeni Crafter Okul ve Servis sürümleri içi tamamen çıplak camlı van olarak ithal ediliyor. Yeni Crafter’ın üstyapı çalışmaları Doğuş Otomotiv garantisi altında Türkiye’de gerçekleştiriliyor. Otomotiv sektöründe kendi konularında uzman ve deneyimli birçok yerli yan sanayi ile Volkswagen kalitesinde ürünler geliştirilerek aynı zamanda ülke ekonomisine de katkıda bulunuluyor.

Düşük rüzgar direnci

Yeni Crafter, baştan aşağı yenilenen dış tasarımıyla da dikkat çekiyor. Highline donanımında standart olarak sunulan LED farlar, yoğun ışıklı ortamlarda dahi aracın çok rahat fark edilmesini sağlayarak, yol güvenliğini artırıyor. Yeni Crafter’ın bir önceki nesline göre yüzde 10 daha düşük olan hava sürtünme katsayısı, yakıt tüketiminin düşürülmesine katkı sağlıyor.

Düşük kullanım maliyetleri

Yeni Crafter, geliştirilen teknolojileriyle daha düşük kullanım maliyetleri sunuyor. Yüksek ikinci el değeri, düşük yakıt tüketimi ve düşük bakım maliyetleri ile bu ssınıfın kullanıcıları için ekonomik bir ticari araç olma özelliğini taşıyor.

VW_Crafter_Combi_5950_2
Yeni Crafter’ın mayıs ayında Türkiye yollarıyla buluşacak Okul ve Servis sürümleri, Ekstra Uzun Şasi ve Yüksek Tavanlı olarak, 16+1 ve 19+1 koltuk konfigürasyonlarıyla satın alınabilecek.

Yeni okul mevzuatına uygun

Yeni Crafter, okul servisleri mevzuatında yapılan yeni düzenlemelerle belirtilen tüm güvenlik özelliklerine sahip; yolcu koltuklarına bütünleşik duyargalar, araç dışındaki kör noktaları gösteren üç kamera, sınıfında tek olan otomatik yükseklik ayarlı, üç noktadan gergili emniyet kemeri bunların arasında öne çıkan özellikler.

İlk planda iki farklı koltuk konfigürasyonu

Yeni Crafter’ın mayıs ayında Türkiye yollarıyla buluşacak Okul ve Servis sürümleri, Ekstra Uzun Şasi ve Yüksek Tavanlı olarak, 16+1 ve 19+1 koltuk konfigürasyonlarıyla satın alınabilecek.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here