Yeni Ford Focus Londra’da tanıtıldı

0
1766

Yeni Ford Focus, yepyeni tasarımıyla teknoloji, konfor, sürüş deneyimi ve boyut anlamında önemli yenilikler sunuyor.

CUV tasarım hatlarına sahip maceracı ‘Active’ ve lüks donanım ayrıntıları ile ön plana çıkan ‘Vignale’ serileri ilk defa yeni Focus ile sunulacak.

Avrupa’daki Ford modellerinde ilk kez kullanılan “Head-up” gösterge, yeni Ford Focus sürücülerine direksiyonda daha fazla güven sunarken; Geliştirilmiş Otomatik Park Sistemi, bir düğmeye basarak tam otomatik park manevraları yapılmasını sağlıyor.

Yeni Ford Focus ile ilk defa sunulacak özelliklerden olan seçilebilir Sürüş Modları, geliştirilmiş tam bağımsız arka süspansiyon sistemleri ile birlikte yüksek sürüş konforu sağlayacak.

Dinamik özellikleriyle öne çıkan yeni Focus, yolculuklarda bağlantı için FordPass Connect bütünleşik modem, kablosuz şarj bölmesi, 8 inç renkli dokunmatik ekranlı SYNC 3 ve B&O PLAY ses sistemi sunuyor.

Ödüllü EcoBoost benzinli ve 8 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilen yeni tasarım EcoBlue dizel motorlar yüksek performans sunarken yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor.

Ford, şimdiye dek en yetenekli ve teknik açıdan en yetkin Focus modeli olan ve tamamıyla yenilenen Ford Focus’u dünyaya tanıttı.

Sınıfındaki otomobiller arasında en güvenli ve keyifli sürüş deneyimi sağlayan, 1998’de ilk modelinin satışa sunulmasından itibaren Avrupa’da yaklaşık 7 milyon, dünya çapında ise 16 milyondan fazla satılan Ford Focus, Avrupa’da orta sınıf aile otomobilleri arasında en güven veren, sezgisel ve keyifli sürüş ve yolculuk deneyimini yaşatmak için sıfırdan tasarlandı.

Yeni Ford Focus, duyulara seslenen aerodimamik tasarımının yanı sıra yüksek kaliteli malzeme ve işçilikle birlikte daha geniş hacimli bir iç mekân sunuyor.

Stresi azaltan, sezgisel özelliklere sahip rafine bir sürüş deneyimi sağlamak amacıyla Ford müşterilerine sunulan en gelişmiş Ford sürücü destek teknolojilerden bazıları şöyle:

 • Adaptif Hız Kontrolü (ACC), Dur &Kalk, Trafik Levhası Tanıma ve Şerit Hizalama özellikleriyle yoğun trafikle başa çıkmayı kolaylaştırıyor.
 • Yeni kamera sistemi ile geliştirilmiş Dinamik Ön Far Sistemi, virajlarda ve dönemeçlerde geniş açılı viraj aydınlatması sunuyor.
 • Geliştirilmiş Otomatik Park Sistemi, bir düğmeye basarak devreye alınıyor ve park etmek için gerekli manevralara uygun vites seçimi, gaz ve fren pedallarının kontrol edilmesini sağlıyor.
 • Ford’un Avrupa’daki modellerinde ilk defa yeni Focus ile sunulacak olan Head-up göstergesi (HUD), sürücülerin tüm odağını yola vermesine yardımcı oluyor. Acil Durum Manevra Destek Sistemi, çarpışmaları önlemeye yardımcı olmak için sürücülerin, duran veya yavaşlayan diğer araçların çevresinden dolaşmasına destek veren bir teknoloji olarak sınıfında ilk kez sunuluyor.
Ford Focus Titanium

Yeni Focus, sınıfının önderi sürüş dinamikleri ile yirmi yıllık mirasına sadık kalırken Focus’ta ilk kez uygulanan Sürekli Kontrollü Sönümleme Sistemi (CCD) teknolojisiyle geliştirilen bağımsız ön ve arka süspansiyon sistemleri, yeni Sürüş Modları, daha rafine bir tasarım için iyileştirilmiş yalıtım ve Ford patentli yay teknolojisi gibi özelliklerle sunuluyor.

Yeni Ford Focus’ta sürücü ve yolcu deneyimi, yolculuk sırasında bağlantı sağlayan FordPass Connect bütünleşik modem ve uyumlu akıllı telefonlar için yeni bir kablosuz şarj bölmesi gibi konfor ve teknoloji özellikleriyle daha da geliştiriliyor.

Yeni Ford Focus’ta motor ve şanzıman seçenekleri, altı yıl üst üste sınıfının en iyi motoru ödülüne sahip 1.0l EcoBoost ve yeni 1.5l Ecoboost motoru içeriyor. Endüstride 3 silindirli motorlarda ilk olarak Ford tarafından geliştirilen silindir devre dışı bırakma teknolojisi de yine bu iki motor seçeneği ile performanstan ödün vermeden yakıt tasarrufuna katkıda bulunacak. Benzinli motorlara ek olarak Yeni 1.5 litre EcoBlue ve 2.0 litre EcoBlue dizel motorlar 8 ileri otomatik şanzıman seçeneği ile yüksek yakıt verimliliğini sağlarken vites geçişlerini sürüş tarzına uyarlıyor.

Ford Avrupa Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Joe Bakaj, “Yeni Ford Focus, kendi sınıfında teknolojinin ve sürüş keyfinin zirvesinde yer alıyor. Sıfırdan tamamıyla yeni bir otomobil üretme şansı pek sık ortaya çıkmıyor. Yeni Focus’ta sınıfının en iyi otomobilini geliştirebilmek için bu şansı sonuna kadar kullandık.” dedi.

Ford Focus Titanium

Ford Motor Company Grup Başkan Yardımcısı ve Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Steven Armstrong ise “Focus, 20 yıldır Avrupa’da ana modellerimizden biri konumunda. Tasarım, teknoloji ve sürüş keyfi açısından başı çeken Focus, otomobil severlerin Ford hakkında sevdiği her şeyi temsil ediyor. Geçen yıl Avrupa genelinde C sınıfının otomobil satışlarının yaklaşık beşte birini oluşturduğu düşünüldüğünde Focus, şirketimiz için olduğu kadar müşterilerimiz için de önemini korumaya devam ediyor. Bu, şimdiye kadar ürettiğimiz en iyi otomobillerden biri.” diye konuştu.

Beş kapılı hatchback, station wagon ve dört kapılı gövde seçenekleri ile görücüye çıkan en kapsamlı Focus serisi, giriş donanımında Trend, teknoloji ve konfor özellikleri ile Titanium, sportif tarzı ile Focus ST-Line, lüks donanım ayrıntıları ile Focus Vignale ve crossoverın maceracı duruşu ile Focus Active dâhil olmak üzere sınıfında otomobil severlerin beklentilerini karşılayacak en geniş model yelpazesini sunacak.

Yeni Focus, Ford’un yeni C2 platformunun dünyada esas alındığı ilk araç oldu. Bu platform, olası çarpışma anında gövde dayanıklılık performansını iyileştirmeye, dış boyutları olumsuz etkilemeden daha geniş iç hacim sunmaya ve daha iyi yakıt verimliliğini destekleyecek geliştirilmiş aerodinamik dış tasarımı yansıtmaya iolanak tanıdı. Bugüne dek görülen en iyi işçilik, kalite ve üretim teknolojilerini sunmak için Ford’un Almanya’daki Saarlouis fabrikasına yapılan 600 milyon Euro tutarındaki yatırımın ardından yeni Focus’un kusursuz olması sağlandı.

İnsan odaklı tasarım

Yeni Ford Focus, Ford’un tasarım dilindeki köklü değişimi yansıtıyor. Çok çeşitli kullanıcı deneyimleri sunmak için geliştirilen “insan odaklı” tasarım felsefesi, teknolojik, ergonomik ve kullanıcı odaklı özelliklerle birleşiyor.

Ford Avrupa Tasarım Direktörü Amko Leenarts, “Yeni Focus’un, otomobil severlerde hayranlık yaratacak ve tutku uyandıracak bir ürün olmasını istedik. Yeni tasarım felsefemizle, aracın iç ve dış tasarımında kullanıcı ve otomobil arasındaki ilişkiyi birleştiren, geliştiren ve sürdüren unutulmaz etkileşim anları yaratmaya odaklanıyoruz.” dedi.

Ford Focus ST-Line

Yeni Focus daha fazla konfor ve rahatlık sunarken daha kaliteli ve sportif bir duruşu yansıtacak şekilde olgunlaştırıldı. Dikkat çekici yeni tasarım, A-sütunlarının daha da geriye doğru konumlandırılmasıyla elde ediliyor. Bu dengeli orantı C-sütunlarının kaslı duruşunu arka lastiklerin üzerine konumlarken A-sütunlarının ön lastiklerin merkezine doğru hedeflenmesini sağlıyor. Ortaya çıkan daha uzun ön gövde ve ön çamurluk, güçlü ve zarif bir görünüm yaratırken otomobilin premium ve sportif karakterini geliştiriyor. Dingil mesafesinin 53 milimetre uzatılması, daha büyük lastik çapını sunulabilmesine ve lastiklerin gövdenin içine doğru daha yüksek konumlandırılmasına olanak tanıyor. Otomobilin arka tasarımı ise kompakt bir izlenim ile güçlü ve dinamik bir duruş sunuyor.

Aracın çevresindeki hava akışının en iyi şekilde yönetilmesi, yeni Focus‘un tasarımının geliştirmesi aşamasında kilit bir rol oynadı. Dikkat çekici ve sportif dış tasarım, sınıfının en iyisi olan aerodinamik verimliliği sunuyor.

Daha büyük bir Ford ızgarası, yatay açılı farların arasında mümkün olduğunca dışa doğru yerleştirilerek genişlik hissini arttırıyor. İki parçalı arka farlar, bagajın daha rahat açılmasına olanak verirken LED aydınlatma teknolojileri de gün ışığında ve karanlıkta belirgin bir şekilde tanınan şık bir görünüm yaratıyor. Arka farların arasındaki tek harflerle uygulanan Focus yazısı, premium stili vurguluyor.

Yeni Focus, müşterilerin özel tercihlerini ve ihtiyaçlarını karşılayacak Focus Vignale, ST-Line, Active ve Titanium için farklı tasarım ayrıntıları ile geniş bir model yelpazesi sunuyor ve belirleyici unsurlar olarak şunları içeriyor:

Focus Vignale’nin dış tasarımının tamamında ön plana çıkan zengin krom kullanımı, özel alaşım jant tasarımı ve daha birçok Vignale ayrıntıları, Vignale’nin imzası olan bal peteği tasarımına sahip krom ön ızgarası ile tamamlandı.

Focus ST-Line’da daha agresif tarzda tasarlanan arka difüzör ve daha geniş, işlevsel rüzgar saptırıcı; performansı artırmak ve arkasındaki güçlü motor sistemi birleşenlerini ortaya çıkarmak için daha aralıklı ön açıklıklar; havayı yönlendiren cesur ST-Line imzalı hava giriş kanalları yer alıyor.

Focus Active’de ise artırılmış yerden yükseklik koruyucu siyah çamurluk, kontrastlı gümüş tonlarda boyalı ön ve arka kızak plakaları ile özel ön ve arka tasarımıyla dikkat çekiyor.

Yeni Focus’ta sunulacak olan 13 farklı dış renkten Portakal Işıltısı, Ada Mavisi, Kumsal Grisi ve Vignale’ye özel dört kat uygulanan Koyu Dut Moru renkleri ön plana çıkıyor.

İnsan odaklı tasarım felsefesi, iç tasarımda da kendini hissettiriyor. Sade ve net hatlar, yüksek malzeme kalitesi ve kesintisiz şekilde devam hissi uyandıran yüzey tasarımı ile birleşerek elde edilen kalite algısını artırıyor, daha çekici ve konforlu bir iç mekan yaratılıyor.

Ford Focus Vignale

Sadeleştirilmiş tasarım, daha sakin bir ortam sunuyor. Gösterge panelinin arkasına doğru uzanan akıcı bir görünüme sahip ön kapılar, geniş ve lüks tasarımı vurguluyor. Yumuşak dokulu malzemenin kullanıldığı ön konsol ile kapı içleri, premium bir his yaşatıyor. Ön konsol, kapı döşemeleri ve havalandırma menfezleri gibi alanlarda ön plana çıkan rafine dekoratif dokunuşlar, lüks ayrıntıları arayan otomobil severlere hitap eden çağdaş bir tasarımı yansıtıyor.

Yeni Focus’ta bunlara ek olarak Vignale donanımda özel tasarıma sahip deri döşeme; ST-Line’da karakterine uygun kırmızı dikiş ayrıntısı ile zenginleştirilmiş ve sportif karbon fiber efektli yüzeyler; ilk kez sunulacak olan Active modelinde ise daha sağlam, dokulu malzeme ve yüzey uygulamaları ön plana çıkıyor.

Leenarts, “Yeni tasarımda farklı yapıların ve malzemelerin bir mekânda buluştuğu ‘kalabalık’ alanlar artık yok. Onun yerine, birbirlerini daha iyi tamamlayacak materyalleri özel olarak seçtik ve gelişmiş işçilik ve üretim teknikleriyle kaliteyi vurguladık.” dedi.

Güven veren teknolojiler

Daha önce bir Ford modelinde bir arada sunulmamış, görülmemiş çok sayıda gelişmiş özellikler sunan yeni Ford Focus, sınıfına Seviye 2 (Level 2) özerk (otonom) sürüş seviyesine sahip teknolojileri getiriyor. Yeni Focus ile sunulan sofistike Ford Co-Pilot360 Yarı Otonom Sürüş Destek teknolojileri sürüşü ve park etmeyi geliştirmek ve sürüş deneyimini daha konforlu, daha az yorucu ve daha güvenli hale getirmek için tasarlandı.

Dur & Kalk (Stop & Go) işlevi ile geliştirilmiş Trafik Levhası Tanıma Sistemi ve Şerit Hizalama Ortalama özellikleri içeren Adaptif Hız Kontrol Sistemi, otomobilin önündeki araçlarla konforlu bir sürüş mesafesini korumasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda sürücülerin üzerindeki baskıyı ve stresi azaltarak dikkatlerini yola odaklamalarını ve direksiyonda daha rahat etmelerini sağlıyor. Yeni Stop & Go özelliği, toplam frenleme kuvvetinin en fazla yüzde ellisini kullanarak Adaptif Hız Kontrol Sistemi’nin sıkışık trafikte aracın tamamıyla durdurulmasını ve durma süresi 3 saniyeden az ise otomatik olarak hareket ettirilmesini sağlıyor. Durma süresinin 3 saniyeden uzun olduğu durumlarda sürücü direksiyondaki bir düğmeye veya hafifçe gaz pedalına basarak otomobili hareket ettirebiliyor.

Şerit Hizalama teknolojisi ise yol işaretlerini takip ediyor ve sürücülerin şeritte kalmasına yardımcı olmak için direksiyona hafif ama hissedilebilir tork uygulayabiliyor. En fazla 200 km/h (125 mph) hıza kadar sürücüleri desteklemek için tasarlanan teknoloji, sürücüden direksiyon tepkisi almadığında görsel ve sesli uyarıda da bulunuyor.

Ford Focus Active

Ford’un Dinamik Ön Far Sistemi, geniş aydınlatma alanı sunan viraj aydınlatması ile ilk defa aydınlatma alanını viraja veya kavşağa gelmeden ayarlayarak azami görüş yaratıyor. Sistem, 65 metreye kadar şerit işaretlerini takip etmek için ön kameradan yararlanarak farlardan yayılan ışığın köşeye doğru açılmasını ve görüşün geliştirilmesini sağlıyor. Ford patentli, yol işareti okuma kabiliyetine sahip sistem, sürüş yönünde olmayan tehlikeleri daha iyi aydınlatıyor.

Yeni Focus’un ön far huzme açısını ve yoğunluğunu sürüş ortamına uyacak şekilde ayarlayan Dinamik Adaptif Ön Far Sistemi’ni de içeren aydınlatma teknolojileri, yolculuklarda diğer sürücülerin gözünün kamaşmasını engelleyen ve kullanıcıların gece yolculuklarında yolun daha fazlasını görmelerine yardımcı olan yansıma önleme özelliği sunan gelişmiş tam LED farlarla destekleniyor.

Yeni Focus, yararlı bilgileri sürücünün bakış hizasına yansıtarak gözlerini yoldan ayırmamasına yardımcı olan Head-up göstergesinin Avrupa’da sunulacağı ilk Ford modeli olacak. Sistem, 6 dereceye 2.5 derecelik ölçüsüyle Avrupa’da sunulan en geniş görüş açılarından biri ve 16 kademeli artışla 10 bin kandela/metrekare değerine kadar ayarlanabiliyor. Geri çekilebilen polikarbon ekran, özel filtreleri sayesinde polarize lens takan kullanıcıların da okuyabileceği türünün ilk örneği olacak. Aracın sahip olduğu özelliklere bağlı olarak yapılandırılabilen ve yansıtılan bilgiler arasından hız, Trafik Levhası Tanıma, Adaptif Hız Kontrol, Navigasyon, Vites Göstergesi, Eğlence Sistemi ve Acil Durum Bildirimleri içinden seçim yapılabiliyor.

 Park etmeyi kolaylaştıran Geliştirilmiş Otomatik Park Sistemi, bir düğmeye basılarak devreye alınarak park etmek için gerekli olan tüm manevralarla paralel ve dikey park yapabilmeyi sağlıyor. Sistem uygun park yerlerini belirliyor ve sürücüye sadece orta konsoldaki bir düğmeye basılı tutarak aracı hareket ettirmek kalıyor.

Bu teknoloji, Paralel Park Çıkış Yardımı‘nı kullanarak sürücünün paralel park alanlarından çıkmasına da yardımcı oluyor.

 Ford’un iyileştirilen Yaya ve Bisiklet Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı yolda veya ileride yolun yanında bulunan veya aracın yoluna çıkabilecek kişileri algılayabiliyor. Çarpışma olasılığı algılarsa ve sürücü uyarılara yanıt vermezse otomatik olarak fren yapan sistem şimdi bisikletleri de tespit edebiliyor. Sistem ön farların ışığını kullanarak karanlıkta da çalışıyor.

Focus sürücülerinin kazalardan ve dikkatlerini dağıtan durumlardan kaçınmasına yardım etmek için tasarlanan diğer sürücü destek teknolojileri arasında bulunan Acil Durum Manevra Destek Sistemi, hem şehirde hem otoyollarda çalışacak şekilde tasarlanmış olup ileride duran veya daha yavaş hareket eden araçları tespit etmek için radar ve kamera kullanıyor. Sistem, çarpışmanın an meselesi olduğunu algılarsa aracın çevresinden manevra yapabilmesi için direksiyona müdahale ederek sürücüye yardımcı oluyor.

Ford Focus Titanium

Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ile Sunulan Kör Nokta Uyarı Sistemi, park yerinden geri geri çıkarken sürücüyü görüş açısında olmayan arkadan geçebilecek araçlar hakkında uyarıyor ve ilk defa Yeni Focus’ta eklenen özelliği ile eğer sürücü uyarılara tepki vermezse çarpışmayı önlemek veya darbenin etkisini hafifletmek için fren de yapabiliyor.

Geniş açılı geri görüş kamerası, park edilen yerden geri geri çıkarken daha iyi görüş için aracın arkasında yaklaşık 180 derecelik açıyla geniş görüş alanı sunuyor.

Girilmez yol uyarısı, ilk kez Almanya, Avusturya ve İsviçre pazarlarına sunulacak olan sistem ön cam kamerasını ve aracın navigasyon sisteminden gelen bilgileri kullanıyor ve otoyol çıkış veya girişlerindeki “Girilmez” tabelasını algılayarak sesli ve görsel uyarıda bulunuyor.

Ford MyKey, araç sahiplerine araçlarını başka kullanıcılara verdiklerinde anahtarlarını programlayabilme seçeneği veriyor. Böylece sürüş sırasında gelen çağrılar engellenebiliyor, azami hız sınırlanabiliyor, sürücü destek ve güvenlik özelliklerinin devre dışı bırakılmasına izin verilmeyebiliyor, ses sisteminin azami ses düzeyi düşürülebiliyor ve sürücü ile yolcular emniyet kemerlerini takmıyorlarsa ses sistemi tamamen devre dışı bırakılabiliyor.

Yeni Ford Focus’ta yüzde 40 oranında artırılmış ön çarpışma dayanımı ile desteklenen yeni C2 platformu üzerinde geliştirilen ve sürüş destek teknolojileri ile zenginleştirilen yeni tasarım için NCAP’ten beş yıldızlı güvenlik değerlendirmesi alınacağını öngörüyor.

Enerjik ve uyumlu

Gelişmiş sürüş destek teknolojileriyle tamamlanan yeni tasarım, Focus sahiplerine sınıfının önderi, sportif, konforlu sürüş performansı ve yol tutuş dinamikleri yaşatıyor.

Yeni Focus, oyunun kurallarını değiştiren ilk nesil modelin mirasını ileriye taşıyarak geliştirilmiş bağımsız arka süspansiyon yapısında kullanılan ek yalıtım ile hem konforu hem de aracın sürücü hareketlerine verdiği tepkileri optimize ediyor.

Yeni süspansiyon sistemi, daha sarsıntısız yolculuklar için yoldaki çukur ve tümseklere karşı ön ve arka lastikler arasında uyum açısından arzu edilen dengeyi sağlıyor. Çok bileşenli burçlar, farklı yönlere doğru gerildiğinde değişik sertlik özellikleri sergiliyor; alt şasiyi gövde yapısından ayırarak daha küçük çıkıntılar için daha iyi yalıtım sağlarken ses düzeyini, titreşim ve sertliği iyileştiriyor. Station wagon modellerinde ise bagaj tam yüklüyken bile aracın çevik ve uyumlu kalmasına yardımcı olan süspansiyon sistemi tasarımı, daha geniş yükleme zeminiyle bagaj hacmini azamiye çıkarıyor.

Geliştirilmiş süspansiyon sistemi, farklı sürüş koşullarında oluşan kuvvet dağılımını etkili bir şekilde yöneterek daha da keyifli bir sürüş deneyimi için denge, çeviklik ve uyumun geliştirilmesini sağlıyor.

SLA süspansiyon tasarımına sahip modellerde her iki milisaniyede süspansiyon, gövde, direksiyon ve frenleme ile ilgili elde edilen verilerin takip ederek yüksek sürüş kalitesi için süspansiyon tepkilerini ayarlayan ve yeni Focus ile ilk defa sunulan CCD teknolojisi, sürüş performansının iyileştirilmesine katkı sağlıyor.

Ford Focus Titanium

Sistem ayrıca bir çukurun kenarını tespit edip amortisörü ayarlayarak lastiğin çukura fazla girmemesini sağlıyor ve çukurlara girmenin etkilerini azaltıyor. Lastikler çukura fazla girmediği için, çukurun karşı tarafına da o kadar sert şekilde çarpmıyor. Arka süspansiyon ve ön lastiklerden gelen bir sinyal ile arka lastikler daha çukura ulaşmadan daha da hızlı tepki verebiliyor.

CCD sistemi ile desteklenen ve Yeni Focus ile ilk defa sunulan, Normal, Spor ve Eco olmak üzere üç farklı sürüş modu, sürücülerin gaz pedalını, sekiz ileri vitesli otomatik şanzımanını, Elektronik Destekli Direksiyon (EPAS) ve Adaptif Hız Kontrol Sistemini sürüş koşullarına uyacak şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Bunlara ek olarak yeni Focus modellerinde Comfort ve Eco-Comfort Sürüş Modları da sunuluyor ve süspansiyon karakteri buna göre ayarlanıyor.

Yeni yazılımı ve Direksiyon Tork Kontrolü gibi özellikler ile desteklenen Elektronik Destekli Direksiyon Sistemi iyi bir sürüş deneyimi sunuyor. Ford sürüş dinamiklerini desteklemek için özelleştirilen, Tork Vektör Kontrolü özelliğine sahip bulunan ve Ford tarafından geliştirilen Denge Kontrol Sistemi de yeni Focus’ta ilk kez sunuluyor.

Elektrikli Fren Desteği sistemine sahip modellerde, gerekli fren basıncını daha hızlı sağlanması ile 100 km/s hızdan durmak için gerekli olan fren mesafesi 1 metre kadar iyileştirildi.

Ford’un yeni C2 platformu kullanılarak üretilecek ilk aracı olacak Focus’un, önceki nesil Focus’a kıyasla süspansiyon sistemindeki burulma dayanımı yüzde 20 iyileştirilirken, süspansiyon bağlantı noktalarının sertliği yüzde 50’ye kadar artırılıyor. Böylece daha iyi gövde kontrolü için esneklik azaltılıyor.

Yeni Focus’ta daha önce Ford Focus RS modeli için geliştirilen arka yapının sertliğini artırmak için yenilikçi bir yöntem kullanılıyor. Özel bir yapıya sahip köpük, henüz ıslakken montaj işlemi sırasında arkada alt gövde boşluğuna dolduruluyor, daha sonra boyanın kuruma sürecinde ısı altında kuruyan bu köpük genleşerek en az ağırlıkla bölgesel olarak yüzde 10 oranında artan yanal dayanım sağlıyor.

Yeni Focus’un yeni şasi tasarımı ve gelişmiş süspansiyon sistemi 10 milimetre alçaltılmış Focus ST-Line‘dan, 30 milimetreden fazla yükseltilmiş Focus Active‘e kadar her modelin Focus karakterini sunmak amacıyla şekillendirilebiliyor.

Ford Avrupa Global C-Segmenti Direktörü Helmut Reder, yeni Focus hakkında “Focus ve sınıfının önderi sürüş deneyimi, el ele gidiyor ve hiçbir rakibimizin bu tacı elimizden almasına izin vermek gibi bir niyetimiz yok. Sürüş Modları ve sürekli kontrol edilen süspansiyon sistemi gibi sofistike teknolojilerle kombine edilen yeni şasi tasarımı, bir hatchback modelin çevikliğini ve uyumunu, geniş bir makam arabasının rafine sürüşüyle sağlıyor.” yorumunda bulundu.

Multimedya internet ve konfor özellikleri

Geniş iç hacim, ergonomi ve multimedya internet bağlantı özellikleri yeni Focus’un iç mekânında otomobilin kullanıcıların yaşamlarına kesintisiz bütünleşmesine yardım eden yenilikçi ve gelişmiş konfor ayrıntıları ve teknolojiler yer alıyor.

Yeni Focus, Avrupa’daki Ford müşterileri için FordPass Connect bütünleşik modem teknolojisini sunarak otomobili 10 cihaza kadar bağlantı seçeneği sağlayan bir mobil WiFi hotspot haline getiriyor. FordPass Connect, sürücülerin daha hızlı planlama yapmasına, Canlı Trafik güncellemeleriyle daha az stresli yolculuklara ve yolcuların hareket halindeyken gelişmeleri almasına yardımcı oluyor. FordPass mobil uygulaması “Araç Bulucu” ile araç sahiplerinin otomobillerini kalabalık alışveriş merkezi otoparklarında bulmalarına yardımcı oluyor. Ford Pass Connect ile “Araç Durumu”, yakıt seviyesi, alarm durumu, yağ ömrü ve daha fazlası kontrol edilebiliyor. “Kapı Kilidini Açma Kapama”, araca uzaktan erişim sağlıyor. Uzaktan Başlatma, sekiz vitesli otomatik şanzımanlı Focus modellerinde bazı ülkelerde ilk olarak sunulacak.

Sürücülerin hareket halindeyken bağlantıda kalmasına yardımcı olmak ve orta konsoldaki kablo kalabalığına veda etmek için gösterge panelinin altında konumlanan yeni bir kablosuz şarj bölmesi, kullanıcıların uyumlu akıllı telefonlarını kolayca şarj etmelerini sağlıyor. Bölme, şarj işlemini başlatmak için uyumlu cihazları otomatik olarak algılıyor.

Cihazlar, kablosuz şarj kullanılırken Bluetooth üzerinden Ford’un SYNC 3 iletişim ve eğlence sistemine bağlanabiliyor. Mobil cihazlardan alışık olduğumuz tutma ve kaydırma hareketleri kullanılarak çalıştırılabilen ve Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu olan 8 inç renkli dokunmatik ekran ile desteklenen SYNC 3, sürücülerin müzik, navigasyon ve klima işlevleri ile bağlı akıllı telefonlarını basit sesli komutlar kullanarak kontrol etmesini sağlıyor.

Yeni B&O PLAY ses sistemi, kullanıcıların, FordPass Connect veya akıllı telefon cihazları aracılığıyla çalınan müzikleri en iyi şekilde dinlemesine yardımcı oluyor. 675 watt’lık sistem, 140 milimetrelik bir subwoofer ve ön panelin ortasındaki bir hoparlör dahil on hoparlör içeriyor ve en iyi ses deneyimlerinden birini sunuyor.

Konfor ve lüks yeni Focus kullanıcı deneyiminde anahtar rol oynuyor. Ön koltukta oturanlar 1.421 milimetrelik omuz genişliğinin keyfini çıkarabilecekler. Elektrikli el freni ve Döner Vites Değiştirme Kadranı, sürücü ve ön yolcu için daha fazla alan yaratıyor. Çoğu kontrol işlevinin tuşlarının dokunmatik ekrana yerleştirilmesiyle sağlanan daha dar bir orta konsol, daha fazla konfor için yumuşak diz pedleri içeriyor. Bacak mesafesi önceki Focus modeline göre 50 milimetreden daha fazla, omuz mesafesi ise 60 milimetre artırılan yeni Ford Focus, arka koltuk alanında da geniş konfor sunuyor.

Yeni C2 platformu için özel olarak geliştirilen havalandırma ve klima sistemi, aracın içini daha hızlı ısıtıyor ve soğutuyor. Sistemin daha sessiz çalışması için hava akışını kolaylaştıran bir tasarıma sahip olan Focus, hız yaparken bir pencere açıldığında ortaya çıkabilen vuruş efektini azaltmak için özel olarak tasarlanmış bir dikiz aynası da sunuyor. Bu dikiz aynası köpek sahipleri için iyi bir haber.

Köpek sahipleri için iyi haberler bu kadarla da kalmıyor: Station Wagon gövde seçeneğinin bagaj alanı, bir köpek kafesini rahatça alacak şekilde tasarlandı, yük yüksekliği 43 milimetre, arka koltukla mesafe ise 25 milimetre artırıldı. Yeni Focus ile sunulan bir diğer özellik olan Ford Kolay Katlama Sistemi kullanılarak arka koltuklar, bir düğmeyle katlanabiliyor. Böylece arka koltuğun ön koltuklara olan mesafesi 175 milimetre arttırılarak 1.650 litreden fazla sığa elde edilebiliyor.

Yeni Focus’ta Station Wagon gövde seçeneğinde, Ford’un Akıllı Bagaj Kapağı özelliği ile arka tamponun altına doğru kullanıcılar ayağını hafif bir hareketle bagaj kapağını hiçbir yerine dokunmadan otomatik olarak açabilir veya kapatabiliyor.

Güç seçimi

Yeni Focus’ta otomobil severler, yüksek performans ve yakıt tasarrufu sunan WLTP gerekliliklerine göre hesaplanan ve en güncelve en sıkı Euro 6 yayım ölçütlerini karşılayan gelişmiş Ford EcoBoost benzinli ve Ford EcoBlue dizel motor yelpazesinden seçim yapabiliyor.

Ford’un bol ödüllü 1.0 litre EcoBoost motoru 85 bg, 100 bg ve 125 bg seçenekleri, yeni 1.5 litre EcoBoost motorlar ise 150 bg ve 182 bg seçenekleriyle sunuluyor. EcoBoost benzinli motorların yakıt verimliliği ve CO2 yayımları, üç silindirli bir motor için Ford’un sektörde bir ilk olan silindir devre dışı bırakma sistemi kullanılarak geliştiriliyor. Bu sistemde tam sığa gerekmediği zaman – örneğin motordan çok yüksek performans beklenmediği sürüş durumlarında – motorun silindirlerinden biri otomatik olarak devre dışı bırakılabiliyor. Teknoloji, performanstan ödün vermeden bir silindiri 14 milisaniyede – göz kırpmadan 20 kat daha hızlı – devre dışı bırakabiliyor veya devreye alabiliyor.

Gelişmiş turbo şarj, yüksek basınçlı doğrudan yakıt püskürtmesi ve Çift Bağımsız Değişken Kam Mili Zamanlaması gibi temel EcoBoost teknolojileri her iki motor için sunuluyor. Yayım değerleri, gaz parçacık filtresi teknolojisi kullanılarak azaltılıyor.

Yeni 1.0 litre EcoBoost, beş kapılı model için öngörülen 107 g/km CO2 yayımını sağlarken aşağıdaki özellikleri ile dikkat çekiyor:

 • Silindir kafası tasarımında uygulanan yeni tasarım ile egzoz gazının akış yönünde yapılan değişiklik ile yayım seviyesinin düşürülmesini sağlayan daha hızlı ısınma değerleri.
 • Şimdi 250 bara kadar püskürtme basıncı sağlayabilen yüksek basınç yakıt hattı ile parçacık yayımlarının azaltılması sağlanıyor. Daha verimli yanma sağlayan optimize edilmiş silindir türbülansı ve daha yüksek sıkıştırma oranları.
 • Galeri soğutmalı piston tasarımı ve sürtünme sebepli enerji kaybını azaltan düşük sürtünmeli piston segman kullanımı.

Yeni 1.5 litre EcoBoost motor, beş kapılı model için öngörülen 122 g/km CO2 yayım sağlarken aşağıdaki özellikleri ile dikkat çekiyor:

 • Özellikle hafif motor yükleri altında yakıt verimliliğinde belirgin artışla birlikte geliştirilmiş yakıt verimliliğinin yanı sıra yüksek güç ve tepki sağlayan yeni yakıt püskürtme sistemi,
 • Düşük devirlerde yüksek tork sağlayan düşük sürtünme değerlerine sahip 3 silindirli motor mimarisi.
 • Motorun optimal sıcaklıklara daha hızlı ulaşmasına yardımcı olarak yakıt verimliliğini artıran ve yeni egzoz manifoldu tasarımı ile egzoz gazlarının silindirlerle turbo şarj arasındaki kat ettiği mesafeyi en aza indirerek daha hızlı tork.
 • Alüminyum kullanımı ile azaltılmış ağırlık.

Ford’un gelişmiş yeni turbo şarjlı EcoBlue dizel motorları, düşük devirde daha yüksek güç, daha fazla tork ve daha uzun yol yapan sürücüler için geliştirilmiş yakıt verimliliği ve iyileştirme sağlamak üzere tasarlandı. Yeni 1.5 litre EcoBlue, 95 bg ve 120 bg güçle 300 Nm tork, beş kapılı model için öngörülen 91 g/km CO2 değerleriyle sunuluyor. 2.0 litre EcoBlue motor, 150 bg ile 370 Nm tork ve beş kapılı model için öngörülen 112 g/km CO2 yayımı sağlıyor.

Yeni 1.5 litre EcoBlue motor, yenilikçi teknolojileri ile ön plana çıkıyor:

 • Daha verimli yanma ve yayım seviyesini azaltmak için düşük basınçlı egzoz dolaşım hattı soğutma sistemi ile entegre şekilde geliştirilmiş bir tasarım.
 • Optimize motor çalışma performansı için emme manifoldu tasarımı.
 • Yüksek ısı uygulamaları için tasarlanmış roket motoru malzemeleri içeren daha hızlı, daha fazla kontrol edilebilir turbo tasarımı.
 • Daha hassas, sessiz ve verimli çalışma performansına sahip yüksek basınçlı yakıt püskürtme sistemi.

2.0 litre EcoBlue, optimize edilmiş hava emiş sistemi, düşük ataletli turbo şarj birimi; daha hassas, sessiz ve verimli yakıt kullanımı sunan yüksek basınçlı yakıt püskürtme sistemi; iyileştirilmiş NOX azaltımına katkıda bulunan egzoz sitemi yayımları ve sürtünmeyi azaltan çeşitli yenilikleri içeriyor:

 • Pistonun yan yükünü en aza indiren, silindir duvarlarının sürtünme kuvvetini azaltan 10 mm krank tasarımı
 • Optimize boyutlar ve sıcakken daha az genleşme için Ford dizel motorunda ilk kez kullanılan çelik pistonlar
 • Minimize edilmiş krank mili yatak çapları
 • Kam şaft ve yağ pompası tahrik kayışları için yağ temaslı kayış tasarımı.

Ford’un yeni sekiz vitesli otomatik şanzımanı yakıt verimliliğini daha da iyileştirmek ve istenilen performans sunmak için tasarlandı. 125 bg 1.0 litre EcoBoost, 150 bg 1.5 litre EcoBoost, 120 bg 1.5 litre EcoBlue ve 150 bg 2.0 litre EcoBlue motorları ile şu özellikler sunuluyor:

Vites geçiş zamanlamalarını optimize etmek için bireysel sürüş stillerini değerlendiren Adaptif Vites Planlaması. Sistem, yokuş yukarı ve aşağı eğimleri ve sert virajları tespit edebiliyor ve vites değiştirmeyi daha kararlı, ilgi çekici ve rafine sürüş deneyimine göre ayarlayabiliyor.

Sürekli akıcı vites geçişleri için debriyaj basınçlarının ayarlanmasına yardımcı olacak araç ve çevre bilgilerini değerlendiren Adaptif Vites Geçiş Kontrolü. Teknoloji ayrıca sürüş stiline uyacak şekilde kesintisiz vites geçişini de ayarlayabiliyor.

Ford’un en yeni altı vitesli manuel şanzımanları, sürüş deneyimini; iyileştirilmiş vites geçiş kalitesi, azaltılmış dişli geçiş çalışma sesleri ve düşük viskoziteli yağlar, sürtünme optimizasyonlu rulmanlar ile artırıyor.

Yeni Focus, Ford çalışmaları paralelinde elde edilen verilerine göre seri genelinde yüzde 10 yakıt verimliliği ve CO2 yayımı iyileştirmesi sağlarken dört kapılı Focus’ta 0.250 ve beş kapılı Focus modellerinde 0.273 sürtünme katsayısı değerleriyle sınıfının en iyisi aerodinamik değerini sunuyor. Aerodinamik özellikler şunları içeriyor:

 • Gelişmiş sızdırmazlık ve kanal özellikleri içeren ve radyatöre giden hava akımına ihtiyaç duyulmadığında sürtünmeyi otomatik olarak ortadan kaldıran Aktif Ön Izgara teknolojisi.
 • Türbülansı azaltmak için ön lastikler boyunca hava akışını yönlendiren hava perdesi teknolojisi.
 • Sürtünmeyi tetikleyen hava vortekslerini sınırlamak için arka tampon ve aydınlatma ünitelerine entegre edilen hava ayrıştırma özellikleri ve ayrıca optimize edilmiş arka rüzgarlık ve pencere üstü tasarımları.
 • Orta tünel, yakıt deposu ve arka aks için ilave gövde altı koruma.

Yakıt verimliliği, önceki Focus modeli ile benzer kriterlerle kıyaslandığında 88 kilograma varan ağırlık azaltılmasıyla daha da geliştiriliyor. Fren sistemi de yakıt verimliliği sağlamak için geliştiriliyor: Elektrikli Fren Takviye Sistemi’nin daha hızlı tepkisi sayesinde, fren balataları ile disk arasında daha fazla açıklık sağlanarak oluşabilecek negatif kuvvet azaltılıyor.

Avrupa’da üretildi

Yeni Ford Focus, otomotiv endüstrisinde bir ilk olan üretim metotları kullanılarak Ford’un Almanya’daki Saarlouis tesisinde yüksek malzeme ve işçilik kalitesiyle bugüne dek sunulan en iyi Focus modeli olarak sınıfının aşıyor.

Yeni 6 bin metrekarelik ısıl işlem tesisi, ultra yüksek dirençli, hafif bor çelik plakaların yerinde üretilmesini sağlarken optimize verimlilik için tam otomatik parça transferi özelliğine sahip sektörün ilk sıcak şekillendirme üretim hattını oluşturuyor.

40 metrelik fırınlarda bor çelik levhaları 930 C dereceye ısıtmak için gaz ve manyetik indüksiyon kullanılıyor ve böylece 1250 tonluk preslerle kalıplanabilecek kadar yumuşamaları sağlanıyor. Suyla soğutulan plakalar daha sonra her biri 3000 C derece ışınla bor çeliği kesen bir lazer içeren özel hücrelerin içinde nihai şekillerine göre hassasiyetle kesiliyor.

Gelişmiş yeni bir biçimlendirme ve delme süreci, 0.1 milimetrelik toleranslar dahilinde montaj deliklerinin konumu için optimal konumu ölçmek üzere kameralar kullanarak tüm Focus tasarım ayrıntılarını geliştiriyor. Yüksek hassasiyet sağlamak için, ikinci bir kamera sistemi aparatın konumunu izliyor ve değişen sıcaklıklarda genleşme ve daralmayı öngörebilecek şekilde 0.1 milimetrelik toleranslarla ayarlanabiliyor. Süreç, montaj deliklerinin 0.5 milimetre hassasiyetle konumlandırılmasını sağlıyor.

Ford tarafından ilk defa uygulanan yeni bir lazer kaynak teknolojisi, üretim aşamasında daha fazla hız, esneklik ve verimlilikle çalışıyor ve titreşimli olabilecek kaynak işlemlerinde daha fazla kuvvet sağlayabiliyor. Ayrıca, sunulan gelişmiş üç odaklı lazer lehimleme – saniyede 60 milimetre çalışma hızıyla Ford’un en hızlısı – tavanla gövde yanları arasında daha düzgün,pürüzsüz daha güçlü ve daha hassas birleştirme elde ediliyor.

Bakaj, yeni Focus’ta gelinen noktayı “Her alanda gerçekleştirilen inovasyon, benzeri görülmemiş bir ustalıkla yepyeni bir Focus yaratmamıza ve eşsiz bir sürüş ve yolculuk deneyimi sunmamıza yardımcı oldu. Yeni Focus, bugün itibariyle sınıfının izlemesi gereken özellikleri, sınırları belirlemiş bulunuyor. Şimdiye dek yarattığımız en iyi otomobil olduğuna inandığım bu aracın hayat bulmasına yardımcı olan ekiple gurur duyuyorum.” sözleriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz