Yeni Mercedes-Benz Sprinter Türkiye’de

5
1888
Yeni-Mercedes-Benz-Sprinter-(1)
Teknolojik özellikleri ile sınıfındae farklı bir boyut yaratan yeni Mercedes-Benz Sprinter, Türkiye’de “Sprinter Sana Yakışır” sloganı ile satışa sunuldu.

Türkiye’de satışa sunulduğu 1996 yılından günümüze hafif ticari taşıtlar sınıfında büyük ilgi gören Mercedes-Benz Sprinter‘in yeni nesli, mayıs ayı itibariyle “Sprinter Sana Yakışır” sloganı ile Türkiye’de de pazara sunuldu. Minibüs, panel van ve kamyonet olmak üzere 3 ana seçenekte bin 700’ü aşkın farklı seçeneği bulunan yeni Sprinter, müşterilerin talep ve beklentilerini karşılamak üzere tasarlandı. Aracın temelini, azami seviyede modüler bir yapı kavramı oluşturuyor. Bu modüler yapı kavramı ile şehiriçi ve şehirdışı yolcu taşımacılığı yapan, okul ve personel servisi hizmeti veren, nakliye ve kurye hizmetleri gerçekleştiren firmalar için yeni çözüm önerileri sunuluyor.

Yeni Mercedes-Benz Sprinter ile ilgili olarak Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz şu açıklamayı yaptı: “Sprinter araçlarımız satışa sunulduğu günden bu yana; hem fonksiyonellik, çok yönlülük, sağlamlık özellikleri hem de güvenlik donanımları ile taşımacılıkta fark yarattı. Yeni nesil Sprinter araçlarımız da sunduğu bu temel özellikleri aynen korumanın yanı sıra, kapsamlı teknolojik çözümleri ve üstün fonksiyonları ile benzersiz bir örnek sergiliyor. Sahip olduğu özelliklerle yeni nesil Mercedes-Benz Sprinter, yolcu ve yük taşımacılığı için başarılı bir ticari çözüm haline geliyor. Mercedes-Benz’in, Türk mühendisliği ve Türk işçilerin emeğiyle ‘terzi dikim’ araçların konfor ve kalitesini, yeni nesil Sprinter ile herkese yakışan üst seviyede araçlar sunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Yeni-Mercedes-Benz-Sprinter-(2)
Yeni nesil Mercedes-Benz Sprinter; minibüs, panel van ve kamyonet olmak üzere 3 ana seçenekte bin 700’ü aşkın kombinasyon sunuyor.

Yeni nesil Sprinter Minibüs’te 13+1’den 22+1 kişiye kadar seçenekler

Türkiye’deki 20 yılı aşkın Sprinter deneyiminin ardından yeni Sprinter Minibüs; ister personel isterse okul aracı olarak, 13+1’den 22+1 kişiye kadar sunmuş olduğu sınıfının en geniş ürün yelpazesi ve standart olarak sunduğu ayarlanabilir 3 noktalı emniyet kemerli yenilenen koltukları ile her koşulda güvenli bir ortam yaratıyor. Yeni Sprinter’de hem ön hem de yolcu bölümü için ayrı klima sistemi, yeni iç yan kaplamalar, arka hoparlörler, her koltuk sırası için USB girişleri ve telefon koyma yerleri ile yolculuk konforu artıyor.

Yeni Sprinter’in 5 ton azami yüklü ağırlığa sahip sürümlerinde kalın teker seçeneği yer alıyor. Bu özellik sayesinde araçlar yüksek yolcu ve taşıma sığalarında bile daha düşük bir yakıt tüketimi sağlıyor.

Yeni-Mercedes-Benz-Sprinter-(4)
Yeni Sprinter Minibüs’te 13+1’den 22+1’e kadar koltuk seçenekleri, yenilenen yolcu koltuklarında her koltuk sırasına ait USB girişleri, yenilenen klima sistemi ve “Aktif Fren Asistanı” ile konforlu ve güvenilir taşımacılığın kuralları yeniden belirleniyor.

Yeni Sprinter Minibüs, sahip olduğu elektrik destekli deri direksiyon simidi, süspansiyonlu sürücü koltuğu ve hız sabitleyici seçeneği ile sürüş konforunu artırırken; USB ve Bluetooth arayüzlü, yüksek çözünürlüklü, geniş dokunmatik ekranlı, akıllı telefon entegrasyonlu Mercedes-Benz multimedya sistemi ile de sürüş keyfine eğlence katıyor. Yeni Sprinter Minibüs modellerinde standart olarak sunulan çokişlevli direksiyon sayesinde, hem 5 inç ekrana sahip renkli gösterge panelindeki, hem de 10 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik multimedya sistemindeki işlevlere erişim sağlanıyor.

Mayıs ayı itibariyle satışa sunulan yeni Sprinter’ın ekstra uzun modellerinin önümüzdeki aylarda satışa sunulması planlanıyor.

Teknolojik özellikleriyle sınıfında konforlu bir deneyim

Yeni Mercedes-Benz Sprinter’de arkadan ya da önden çekiş seçenekleri sunuluyor. Önden çekişli araçlar, arkadan çekişli araçlarla karşılaştırıldığında aracın yük taşıma sığası 50 kg artıyor. Ayrıca önden çekişli araçların 80 mm daha alçak olan yükleme eşiği de ticari kullanımda yüklemeyi önemli oranda kolaylaştırıyor ve kullanım konforunu artırıyor.

Yeni-Mercedes-Benz-Sprinter-(5)
Yeni nesil Sprinter’de yükseklik ve eğim ayarlı deri direksiyon, 5 inç renkli gösterge ve 10 inç dokunmatik ekrana sahip MBUX multimedya sisteminin yanı sıra sınıfında tek 360 derece kameralı park paketi bulunuyor.

Önden çekişli Sprinter modellerinde sunulan 9 kademeli tork konvertörlü otomatik şanzıman, ticari taşıt pazarında önemli bir yenilik olarak dikkat çekerken, kendini kanıtlamış 6 ileri manuel şanzıman da yeni Sprinter’in öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Otomatik şanzımanın vites oranları yakıt ekonomisi ile atak sürüş özellikleri arasında mümkün olan en iyi dengeyi sağlıyor. Yeni şanzımanın beraberinde getirdiği bir diğer önemli avantaj ise daha düşük ses seviyesine bağlı olarak artan yol konforu. Geliştirilmiş 6 ileri manuel şanzıman ise vites kolunda rahatsız edici titreşimlerin önüne geçen yapısıyla kullanım konforunu destekliyor.

Yeni nesil Sprinter’de ergonomik tasarımlı konforlu koltuklar, anahtarsız çalıştırma ve optimize edilen iklimlendirme sistemi, öne çıkan yenilikler arasında yer alıyor. Ayrıca, kullanım amacına göre şekillendirilebilen saklama alanları da kullanıcıların kabin içinde düzeni sağlamasını kolaylaştırıyor.

Yeni nesil Sprinter ile güvenlik donanımlarında yüksek standart

Tüm nesillerinde güvenlik alanındaki standartları belirleyen yeni Mercedes-Benz Sprinter, alanında çıtayı yeniden belirliyor. Mesafe takip sistemi DISTRONIC, “Aktif Fren Asistanı”, “Aktif Şerit Takip Asistanı” ve yorgunluk uyarısı “ATTENTION ASSIST” gibi elektronik asistanlar sürüş güvenliğinde sürücüye destek oluyor. Bu donanımlara ek olarak, kendi kendini temizleyebilen ve görüntüyü iç dikiz aynasına aktaran “Geri Görüş Kamerası”, 360 derece görüş açısına sahip modern park yardımcısı veya silme işlemi esnasında azami görüş alanı sunan entegre “Yağmur Tipi Silecek Sistemi”, yeni nesil Sprinter ile birlikte yeni sürüş destek sistemleri olarak sunuluyor.

Yeni-Mercedes-Benz-Sprinter-(3)
Yeni Mercedes-Benz Sprinter’de arkadan ya da önden çekiş seçenekleri sunuluyor. Önden çekişli araçlar, arkadan çekişli araçlarla karşılaştırıldığında aracın yük taşıma sığası 50 kg artıyor.

Yeni Mercedes-Benz Sprinter teknik özellikleri

  416 CDI 516 CDI
Motor
Silindir sayısı 4 4
Motor hacmi [cm³] 2143 2143
Nominal güç  [Bg/Kw] 163Bg / 120 Kw @ 3800 dev/dak 163Bg / 120 Kw @ 3800dev/dak
Maksimum tork  [Nm] 360 Nm @ 1400-2400 dev/dak 360 Nm @ 1400-2400 dev/dak
Egzoz emisyonu Euro VI Euro VI
Şasi ve Tahrik Sistemi
Çekiş  Arka Arka
Azami Yüklü Ağırlık [kg] 4.100 5.000
Debriyaj Tek Plakalı Kuru Kavrama Tek Plakalı Kuru Kavrama
Şanzıman 6 İleri Manuel Şanzıman 6 İleri Manuel Şanzıman
Yakıt Tankı ve Elektronik Sistemler
Yakıt deposu [L] 71 71
Yakıt Türü Dizel Dizel
AdBlue Deposu [L] 22 22
Akü  12 V / 92 Ah 12 V / 92 Ah
Lastikler     
Ön 235/65 R 16 225/75 R16 C
Arka 235/65 R 16 285/65 R16 C

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here