Yeni IVECO S-WAY ve yeni IVECO Daily Türkiye’de

1
40364
S-WAY-Yol
IVECO, yeni IVECO S–WAY'i “Bizi Kimse Durduramaz” sloganıyla pazara sundu.

IVECO Türkiye, Antalya Belek’te düzenlediği basın toplantısıyla uzun yol taşımacılığı için tasarlanan yeni IVECO S-WAY’i ve hafif ve orta sınıfta yeni ölçütler belirleyen yeni Daily’yi tanıttı.

IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak, IVECO S-WAY’in ve yeni IVECO Daily’nin Türkiye’de tanıtılması nedeniyle şunları söyledi: “Bugün sizlere hafif, orta ve ağır sınıftaki ürünlerimizdeki büyük değişikliği sunuyoruz. Ağır sınıf IVECO WAY serisi, Stralis’in ve Trakker’ın yerini alıyor. IVECO WAY serisi son teknoloji özellikleriyle gelecek on yılın kamyonu. Öte yandan amiral gemisi modelimiz Daily’nin hafif ve orta sınıftaki sürümleri yenilendi ve son derece kişiselleştirilmiş, müşterinin kullanımına göre şekillendirilmiş, taşımacılık gereklerini karşılayacak bütüncül bir çözüm sunan hizmetlerle geliyor. Ürün yelpazemizdeki bu büyük değişim ile ‘Bizi Kimse Durduramaz’ diyoruz.

IVECO_TOPLU_ANTALYA_02
IVECO Türkiye Hafif Ticari Araç Ürün Müdürü Suha Yılmaz, Filo ve Özel Satışlar Müdürü Erkan Erşin, Genel Müdür Hakkı Işınak, Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, Ağır Vasıta Ürün Müdürü Taha Karagöz, Ağır Vasıta Satış Müdürü Murat Uçaklı ve Sürüş Eğitmeni ve Ürün Destek Yetkilisi Mehmet Er (soldan sağa), IVECO S-WAY’in ve yeni Daily’nin tanıtım toplantısında hazır bulundular.

IVECO Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz ise yeni ürünlerle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Yeni IVECO WAY serisi, müşterilere ekonomik ve çevresel olarak sürdürülebilir, dolayısıyla ürünün çevresindeki hizmetlerin üründen daha önemli olduğu bütünleşik bir taşımacılık çözümüne evrilmeyi simgeliyor. Diğer yandan Yeni Daily, sürücünün artan miktarda çoklu görev gerektiren işine odaklanmasını sağlayan ve güvenliği artıran kapsamlı İleri Sürücü Yardım Sistemleri barındırıyor. Yeni Daily, kabinde yaşam ve sürüş deneyimi konusunda yeni standartlar belirlerken otonom sürüş ve gelişmiş güvenlik özellikleri konusunda önemli adımlar atıyor.”

SWAY_HAKKI_ISINAK_02
Hem bayilerine hem satış güçlerine hem de eğitimlerine yıl içerisinde ciddi yatırımlar yaptıklarını ve harcadıkları emeklerin yıl sonunda kendilerine pazar artışı şeklinde gelmesinin kendilerini daha da umutlandırdığını vurgulayan IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak, 2020 yılına çok daha iddialı bir şekilde başlayarak ocak ayını yüzde 10 pazar payıyla kapattıklarını ve yıla çok iddialı bir şekilde devam edeceklerini dile getirdi. Müşterilerin yeni S-WAY ile ilgili ilk tepkilerinin çok pozitif olduğunu ve farklı bir bakış açısı getiren S-WAY ile farklı hedeflere koşacaklarını kaydeden Hakkı Işınak, dünya devi uluslararası bir firmayla LNG’li S-WAY araçlar için sekiz adetlik bir filo sözleşmesi imzaladıklarını ve araçları sonbahardan önce teslim etmeyi hedeflediklerini açıkladı. Türkiye’deki ilk LNG’li çekiciyi satan markanın IVECO olduğunun altını çizen Hakkı Işınak, LNG’li araçlarla ilgili her türlü satış ve satış sonrası eğitimleri tamamladıklarını belirterek, artık bayilerinin de LNG’li araçları tanıtmaya başlayacaklarını söyledi. Hakkı Işınak, LNG’li çekici satışlarının toplam çekici satışları içindeki payının yüzde 7.5-8 arasında olacağını; ancak yurtiçi nakliye yapan büyük kurumsal firmaların demo aracı kullanıp deneyimlemeleriyle birlikte bu oranın yılın ikinci yarısında yüzde 10’a da çıkabileceğini ifade etti.

IVECO S-WAY: Gelecek on yılın IVECO ağır kamyonu

IVECO S-WAY, önceki nesillerin tüm gelişmelerinin üzerine sürücü ve araç sahibinin ihtiyaçlarına yönelik tamamen baştan tasarlanan yeni bir kabin ekliyor. Sıkı rekabetin yaşandığı lojistik sektöründe operatörler, araçlarında, yüksek çalışma süresine, verimliliğe ve üretkenliğe ihtiyaç duyuyorlar. Yeni IVECO S-WAY bu ihtiyacı sürücü odaklı, sürdürülebilir ve “Toplam Sahip Olma Maliyeti”ni azaltmaya yönelik özellik ve hizmetler barındıran bütüncül bir paket ile karşılıyor. Bir üründen fazlası: Aracın tüm yaşam döngüsünü kapsayan ve IVECO’nun müşterilerinin, kendi müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olan bir iş modeli sunuyor.

SWAY_TANSU_GIZ_01
Ürün konusunda rakiplerinden farklı olarak IVECO’nun Avrupa’da sunduğu tüm ürünleri Türkiye’de de sattıklarını, dolayısıyla müşteriye hiçbir zaman “Bu ürün elimizde yok!” demediklerini kaydeden IVECO Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, gelecekte elektrikli ve hidrojenli araçlar için de bunun geçerli olacağını dile getirdi. Tansu Giz, önce tamamen elektrikli ardından da hidrojen yakıt hücreli Nikola TRE‘nin Avrupa’da IVECO ağı tarafından satılacağını söyledi.

Üst sınıf sürüş ortamı

Yeni kabinin tasarımı, ideal sürüş konumu ile başlamak üzere sürücülerin ihtiyaçları düşünülerek gerçekleştirildi. Ayarlanabilir koltuğun bazası alçaltılıp minderin kalınlığı ve ileri geri hareket mesafesi artırılarak sürücüye konforlu bir konum ve ideal görüş alanı sağlandı. Direksiyonun alt kısmı düz tutularak sürücülere daha fazla alan bırakıldı ve konfor artırıldı.

SWAY_SORU_CEVAP_01
IVECO Türkiye yöneticileri, yeni IVECO S-WAY ve yeni Daily’nin tanıtım toplantısında basın mensuplarının sorularını da yanıtlandırdılar.

Kontrollerin ergonomik yerleşimiyle tüm ana özellikler sürücünün kolayca erişebileceği noktalara yerleştirildi ve aracın daha konforlu ve verimli yönetimi sağlandı.

MURAT_UCAKLI_01
IVECO Türkiye Ağır Vasıta Satış Müdürü Murat Uçaklı, müşterilerin S-WAY ile ilgili geri bildirimlerinin fazlasıyla olumlu olduğunu ve bir hafta içinde sekiz adedi LNG’li olmak üzere 39 adet S-WAY siparişi aldıklarını belirterek, 2020 yılında IVECO S-WAY ile birlikte ağır vasıtadaki pazar paylarının beklenenin üzerine çıkacağını ifade etti. IVECO S-WAY’i 480 ve 510 beygir olmak üzere 11 ve 13 litrelik iki motor seçeneği ile Türkiye’ye getirdikerini dile getiren Murat Uçaklı, farklı kullanım alışkanlıklarına uygun olarak farklı özelliklere sahip araçlar sunacaklarını söyledi. 2020 yılında Türkiye çekici pazarında yüzde 7.5 pazar payı hedeflediklerini ve 2019 yılında 3 bin 500 adetle kapanan bu pazarın büyüklüğünün bu yıl 5 bin adede çıkmasını beklediklerini kaydeden Murat Uçaklı, dolayısıyla 2020 yılında 375 adet dolaylarında çekici satmayı öngördüklerini açıkladı.

22 düğme barındıran çok işlevli direksiyon, “Yardımcı Sürüş Sistemleri” dahil olmak üzere tüm gerekli özellikleri sürücünün parmaklarının altına koyuyor. Bu, sürücünün dikkatinin dağılmasını ve ellerini direksiyondan kaldırma ihtiyacını engelleyerek güvenlik ve konforu artırıyor.

MEHMET_ER_01
Dizel ve doğal gazlı çekicileri 42 ton basar ağırlıkla yan depolarını kapatarak Ankara ve İzmir yolundaki rampalarda müşterilere denettiklerini ifade eden IVECO Türkiye Sürüş Eğitmeni ve Ürün Destek Yetkilisi Mehmet Er, bu denemelerde müşterilerin dizel ve doğal gazlı S-WAY’ler arasında herhangi bir çekiş ve performans farkı tespit etmedikleni dile getirdi. IVECO S-WAY’de bağlantılılığın bir üst seviyeye çıkarıldığını kaydeden Mehmet Er, sürücü ya da filo yöneticisinin cep telefonundan ya da tabletinden araca bağlanarak kullanım bilgilerini, yakıt bilgilerini görebildiğini, yine cep telefonundan ya da tabletinden aracın camlar, farlar, kabin sıcaklığı ve klima gibi işlevlerini kullanabildiğini ve olası bir arıza ya da yolda kalma durumunda aracın bağlantılılıkla filoya ve servise arızayı ya da yolda kaldığını bildirebildiğini söyledi.

Ön konsol ve merkez, konfor ve verimliliği artırmak üzere baştan tasarlandı ve yeni yerleşim biçimi işlevselliği azami düzeye taşıdı. 7 inç dokunmatik ekran, son teknoloji bilgi-eğlence sistemine erişimi sağlıyor ve sürücünün dijital hayatını Apple Car Play ile telefonunu eşleyerek araca getirmesine olanak veriyor. Ek olarak eller-serbest ve müzik yayını için Bluetooth, DAB radyo, ses tanıma, kamyon navigasyon sistemi ve de çeşitli donanım ile siber güvenlik de dâhil olmak üzere yazılım geliştirmeleri bulunuyor. Sürücü 7/24 Servis ve Uzaktan Servis Hizmetleri ile Sürüş Tarzı Değerlendirme sistemine de erişebiliyor.

iveco-sway-aile
IVECO S-Way ailesi (soldan sağa) “yüksek tavanlı, yataklı, geniş AS kabin”, “alçak tavanlı, yataklı, geniş AS kabin”, “orta veya alçak tavanlı, yataklı, dar AT kabin ve “alçak tavanlı, kısa, dar AD kabin”den oluşuyor.

Merkezde yer alan çok sayıda düğme, olası kombinasyonları artırırken aracın gövdesi veya treyleri kontrol etmek üzere fazladan boş düğmeler bırakıyor.

S-WAY-Kabin
Sürücü odaklı yeni kabin tasarımı, birinci sınıf yaşam ve çalışma koşulları sunarken, kabin güçlendirilmiş yapısıyla (ECE R29.03 kabin çarpışma uyumlu) sürücü güvenliğini artırıyor.

Yeni Dur/Kalk düğmesi ve tümleşik uzaktan kontrollü elektronik anahtar yeri ön panelde DNR (otomatik vites kontrolleri) alanının yanına uygun bir şekilde konumlandırıldı.

S-WAY-ictasarim
Yeni kabin kavramı, hareket kolaylığı için oldukça boş alan bırakan geniş bir yaşam ortamı yaratıyor. Yolcu tarafındaki katlanabilir masa istek üzerine sunuluyor.

Geniş, iyi donanımlı yaşam alanı

Yeni kabin kavramı hareket kolaylığı için oldukça boş alan bırakan geniş bir yaşam ortamı yaratıyor.

S-WAY-Dolaplar
Yeni yüksek tavanlı kabinde sürücünün tüm saklama ihtiyaçları için büyük hacimli dolaplar ve saklama alanları bulunuyor. Tavan penceresi bir önceki modele göre yüzde 20 daha büyük ve sineklik standart.
S-WAY-Dolap-(1)
Yeni S-WAY’in dış eşya gözlerinin hacmi 380 litreye ulaşıyor.

Yeniden tasarlanan tavan, motor tüneli ve şekillendirilmiş üst raf, kabinin ortasında 2,15 metrelik konforlu bir ayakta durma alanı sunarken üst yatay kullanılabilir alan ise önceki modele kıyasla 35 santim daha geniş ve üst yatak ile bölmelere daha kolay erişmeyi sağlıyor.

S-WAY-Ayna
Üzerinde 22 düğme bulunan çok işlevli direksiyon, “Yardımcı Sürüş Sistemleri” dahil olmak üzere tüm gerekli özelliklere sürücünün bir parmak hareketiyle ulaşabilmesini sağlıyor. Direksiyonun alt kısmı düz tutularak sürücülere daha fazla alan bırakılmış ve konfor artırılmış. Yeni yan aynalar sayesinde aynalar ve A sütunu arasındaki görüş iyileştirilmiş.

Merkezde sürücü ve yolcunun konforu için kullanışlı özellikler yer alıyor: Hepsi gece kullanımı için arkadan ışıklandırılmış şişe ve bardak tutacaklı raf, USB ve 12V soketleri ve yeni A4 dosyası konulabilen belgelik. Ön konsolda yolcu koltuğunun önünde yer alan katlanan masa yemek ya da masa başı işler için konforlu ve ergonomik.

S-WAY-koltuk
S-Way’de ayarlanabilir koltuğun bazası alçaltılıp minderin kalınlığı ve ileri geri hareket mesafesi artırılarak sürücüye konforlu bir konum ve uygun görüş alanı sağlanmış.

Hacmi yüksek bölmeler kabine uygun bir şekilde yerleştirilmiş, sürücünün tüm saklama ihtiyacını karşılayacak düzeyde ve hepsi kolayca erişilebilir. Yan kapıdaki açık eldiven bölmesi aynı zamanda 1,5 litrelik şişe tutacağına da sahip. Yeniden tasarlanan üst raf 250 litrelik bir saklama kapasitesi sunuyor. Bunların yanı sıra hem sürücü hem de yolcu tarafında yer alan saklama kutuları toplam 375 litrelik bir kapasiteye erişebiliyor.

SWAY_TANSU_GIZ_04
Türkiye’de ortalama 60 binlerde olan 3.5 ton ve üzeri pazarın 28 binlere indiğini ve en kötüsünü gördüklerini dile getiren IVECO Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, nüfusu 90 milyona yaklaşan bir ülkede malların mutlaka taşınmak zorunda olduğunu belirterek, pazar konusunda iyimser olduklarını, aralık ayının beklediklerinden iyi geçtiğini ve pazarın yükselmeye başladığını ifade etti.

Yemek ve içecekler için buzdolabı ve soğuk tutma kutuları seçenekleri çeşitli ihtiyaçları karşılıyor. Buzdolabının tepesindeki göz kapağı, sürücünün içecek için buzdolabının kapağını tamamen açmadan içeceğini almasına olanak tanıyor.

SWAY-GOSTERGE_TABLOSU_01
Yeni gösterge tablosunun ortasındaki büyük ekrandan araç ve sürüşle ilgili bilgiler sürücüye iletiliyor.

IVECO, iç mekân aydınlatma sisteminde her türlü koşulda görsel konforu artırmak, doğru kalite ve parlaklığı, yerinde ve ihtiyaç duyulduğunda sağlamak, her türlü kullanımda kabini mükemmel bir şekilde aydınlatmak için kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. Yeni tamamen LED ayarlanabilir tavan ışıkları gece sürüşü veya ortam aydınlatması için ihtiyaç duyulan biçimde arka aydınlatma sağlıyor.

S-WAY-ekran
7 inç dokunmatik ekran, son teknoloji bilgi-eğlence sistemine erişimi sağlıyor ve sürücünün dijital hayatını Apple Car Play ile telefonunu eşleyerek araca getirmesine olanak veriyor.

Tamamen LED iki okuma ışığı sürücü ve yardımcısı için yeterli aydınlatma sağlıyor. Ek olarak uygunca konumlandırılmış bağımsız düğmeler ve döner kontrol düğmesi sürücünün üzerinde yer alan rafta ve tüm aydınlatma sistemini kontrol ediyor. Geceleyin, akıllı aydınlatma için kapı engelleyici, kapı açıldığında tüm ışıkların birden yanmasına engel oluyor.

SWAY_ORTA_EKRAN_02
7 inç dokunmatik ekran; eller–serbest ve müzik yayını için Bluetooth, DAB radyo, ses tanıma, kamyon navigasyon sistemi ve pusula gibi özellikler de barındırıyor. Sürücü, bu ekrandan 7/24 Servis ve Uzaktan Servis Hizmetleri ile Sürüş Tarzı Değerlendirme sistemine de erişebiliyor.

Yüksek konforlu uyku alanı

Yeni IVECO S-WAY’in kabini, dinlenme veya gece uykusu sırasında sürücü konforunu azamiye çıkarmak için tasarlandı. Gece alanının T şekilli alt ranza ile simetrik yerleşimi, cep bölmeleri, ranzanın iki ucunda yer alan USB girişleri sürücünün istediği tarafta yatmasına olanak veriyor. Yatak modülü arka duvarın merkezine konumlandırılmış ve ihtiyaç duyulabilecek -ısıtma, aydınlatma, radyo, kapı kilidi gibi- kontrollere kolayca erişilebilen bir yerde.

S-WAY-Otomatik
Yeni Dur/Kalk düğmesi ve tümleşik uzaktan kontrollü elektronik anahtar yeri ön panelde DNR (otomatik vites kontrolleri) alanının yanına uygun bir şekilde konumlandırılmış.

Tek parçalık alt ranza yatağı 14 cm kalınlığında 2 farklı konfor seviyesine sahip bir şilte barındırıyor. Üst ranzada ise farklı ihtiyaçlara göre iki çözüm mevcut: 8 cm kalınlığında şilte ile katlanabilir ve bavul alanı olarak kullanılabilen 60 cm genişliğinde Akıllı Ranza veya 10 cm kalınlığında şilte ve merdiveniyle 70 cm genişliğinde Konforlu Ranza.

MAVI_SWAY_01
Üç parçalı ön tampon bir kaza anında sadece hasar gören parçanın değiştirilmesine olanak vererek onarım maliyetlerinin azalmasını sağlıyor. Yüzde 12 daha az rüzgar direncine sahip yeni kabin tasarımı, yakıt tüketiminde yüzde 4’e kadar tasarruf sunuyor. En alt basamağa kadar inen daha büyük kapılar sayesinde kabine kirli ayakkabıları ile girmek istemeyen sürücüler ayakkabılarını basamakta dış etkenlerden uzak bir şekilde saklıyabiliyorlar. Diğer yandan arac kırmızı ışıkta durduğunda ya da kamyon durağında gecelerken kötü niyetli kişilerin sürücü camına ulaşmaları zorlaşıyor.

Gece güvenlik kilitleri olası dışarıdan girmelere karşı her iki kapıyı da koruyor.

sway-KABINE_CIKIS_01
Daha büyük ve temizlenmesi daha kolay olan merdiven tipindeki ergonomik basamaklar ve yeni tutamaklar sayesinde Iveco S-WAY sürücüsü, biniş ve inişlerini çok daha kolay ve rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Her zaman mükemmel iç iklimlendirme oluşturan klima sistemi, tümleşik park soğutucusu ve ısıtma sistemleri her türlü hava koşulunda, seyir halinde veya dururken ideal iç iklimlendirmeyi sağlıyor.

S-WAY-Etek
Kauçuk uzatmalı etekler rüzgar direncinin düşürülmesine katkı sunarken şık bir görüntü de sağlıyor.

Yüksek yakıt verimliliği

Kabinin dış kısmının her ayrıntısı hava direncini asgariye indirmek için incelikle tasarlandı. Yeni çatı mükemmel bir biçimde aracın ön bitişine eklemlendi ve düz bir yüzey yaratarak sürtünmeyi asgariye indirdi. Ön cama erişimi kolaylaştıran katlanabilir ön merdiven kullanılmazken tamamen kayboluyor. Yüksek yarıçaplı köşelere ve yan bitişlere sahip ön ızgara, tümleşik kafa lambaları, tümleşik yansıtıcılı yeni tampon tasarımı, teker kemerleriyle birlikte hava akışını optimize eden akan hatlar yaratıyor ve araca kendine özgü bir ifade veriyor.

Sway-HAKKI_ISINAK_05
2019 yılında stokları olduğu için güzel bir pazar payı yakaladıklarını ve yılı yüzde 8.3’lük pazar payıyla kapattıklarını açıklayan IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak, satışların bir önceki yıla göre yüzde 116 oranında arttığı 2020 yılının ocak ayında yine ellerindeki stok sayesinde iyi bir pazar payı yakaladıklarını ve 3.5 tonda, orta sınıfta ve çekicide ikinci konuma yerleştiklerini dile getirdi. Şubat ayının da fena gitmediğini ve ilk üç ayın 2019’dan daha iyi geçeceğini vurgulayan Hakkı Işınak, 2020 yılında 3.5 ton ve üzeri pazarda yüzde 15-17’lik, ağır vasıtada ise bundan daha fazla bir artış beklediklerini ifade etti. Hakkı Işınak, IVECO Türkiye olarak yeni IVECO S-WAY ile birlikte hedeflerini büyüttüklerini ve önümüzdeki altı ayı kapsayacak şekilde stok planlamasını yaptıklarını sözlerine ekledi.

Aracın aerodinamik performansı, boşlukları kapayan ek özelliklerle daha da geliştirildi. Bu, optimize aerodinamik kiti ile çekici ve yarı-treyler arasındaki boşluğu kapatmak için kauçuk uzatmalı etekleri içeriyor.

Kapı, yeni tasarımıyla ikinci basamağa kadar iniyor ve kabinin yanlarında yumuşak bir yüzey yaratarak hızın yarattığı türbülansı azaltıyor.

SWAY_ONRUZGARSAPTIRICI_01
Tamponların kenarındaki rüzgar saptırıcı hava kanalları, hem rüzgar direncinin azalmasına, dolayısıyla yakıt tüketiminin düşmesine hem de yağmur suyunu ve çamuru kapılardan uzakta tutarak aracın daha az kirlenmesine katkıda bulunuyor.

Yeni tasarım unsurları bir arada yüksek aerodinamik performansa erişirken ürün ailesinin ayırıcı özelliği olan sıra dışı yakıt tasarrufunun üzerine belirgin miktarda ek yakıt tasarrufu sağlıyor.

SWAY_ONFAR_01
IVECO S-WAY’de köşe farı olarak da kullanılan sis farları, sinyaller, gündüz farları, park farları, kısa farlar ve uzun farlar bütünleşik, şık bir tasarım çerçevesinde bir arada yer alıyor. S–WAY’in LED teknolojili farları daha uzağı aydınlatan keskin huzmeleri ile görüşü ve engel algılamayı yüzde 15 artırarak düşük ışık koşullarında güvenliği daha da yükseltiyor.

Daha düşük Toplam Sahip Olma Maliyeti

IVECO S-WAY’in kabininin yeni tasarımında maliyeti azaltmak için tek parça tampon yerine yalnızca etkilenen parçanın değişmesini sağlayan çok parçalı tampon gibi çeşitli özelliklerle her tasarruf fırsatı değerlendirildi. IVECO verilerine göre bu, özellikle filolarda meydana gelen ufak çaplı kazalarda belirgin ölçüde daha düşük onarım masrafı sağlayacak.

SWAY_ONKAPAK_ACMA_01
Ön bakım kapağı, kapağın altında gizli iki kilide bastırılarak açılıyor.

Belirgin ek tasarruf ise tümleşik park soğutucusundan geliyor: Yalnız bayi tarafından takılan alternatif kitten daha verimli olmasıyla değil, aynı zamanda aracın aerodinamik performansı üzerinde hiç etkisi olmamasıyla da tasarruf sağlıyor.

SWAY_KLIMA_01
Bir önceki modelde tavanda bulanan park klimasının ön panjurun altında aracın içine alınması da rüzgar direnci katsayısını düşüren bir başka önemli unsur.

Yüksek sürücü güvenliği

IVECO S-WAY’in geliştirilme sürecinde ana odak sürücüydü; kabin ECE R29.03 kabin çarpışma standartları ile uyumlu mekanik direnç ile yüksek pasif güvenliğe sahip. Ek olarak ön aksa yapılan ince ayarla fren mesafesi yüzde 15 kısaltılarak genel güvenlik geliştirildi.

Yeni tasarım aynı zamanda sürücü için tek parça yan camlar ve dikiz aynalarıyla geliştirilmiş doğrudan görüş sağlıyor. Ek olarak IVECO S-WAY sınıfı tam LED farlara sahip, bu farlar daha uzağı aydınlatan keskin huzmeleri ile görüşü ve engel algılamayı yüzde 15 artırarak düşük ışık koşullarında güvenliği daha da yükseltiyor.

SWAY_ON_BASAMAK_01
Yaklaşık 200 kg ağırlık taşıyabilen açılabilir ön basamak sayesinde ön cama kolay ve güvenli bir şekilde ulaşılabiliyor.

Ek olarak IVECO S-WAY, İleri Sürücü Destek Sistemleri dizisi ile sürücüye aracı verimli ve güvenli bir biçimde yönetmesini sağlayarak yol yorgunluğunu azaltıyor.

Kabin aynı zamanda güvenlik konusunda da yeni tasarıma sahip: Yeni kapının tasarımı son basamağa kadar iniyor ve kabinin içinde ek mekanik kapı kilidi barındırıyor.

SWAY_KABINARKASI_GECIS_01
Kabin ve yarı treyler arasındaki boşluğu kapatarak rüzgar direncini düşüren yan kaplamalar kolayca içeri doğru katlanarak sürücünün rahat bir şekilde kabinin arkasına geçmesine olanak veriyor.

Sürücü odaklı yeni kabin tasarımı, birinci sınıf yaşam ve çalışma koşullarını geniş ortam, sıra dışı sürüş ergonomisi, iyi planlanmış işlevsellik ve konforu bir araya getiren yerleşimi ile sağlıyor. Tasarım aynı zamanda güçlendirilmiş yapısıyla (ECE R29.03 kabin çarpışma uyumlu) sürücü güvenliğini sağlarken, her koşulda daha iyi görüş ortaya koyuyor.

Kabin baştan tasarlanırken IVECO, müşterinin kârlılığını artırmak adına maliyet azaltıcı ve üretkenlik artırıcı her fırsatı kullandı. Yeni tasarım aerodinamik performansı optimize ediyor ve halihazırda mükemmel olan yakıt verimliliğini yüzde 4’e kadar yükseltiyor. Toplam Sahip Olma Maliyetine etki eden tasarım unsurları ise onarım maliyetlerini dramatik olarak azaltan çok parçalı tampon gibi yalnız etkilenen parçanın değişmesini sağlayan özellikler.

Son üç-dört yıldır tasarımı üzerinde çalışılan ve tamamen yenilenen IVECO S-WAY’in IVECO markasının gelecek 10 yıldaki dizel ve doğal gazlı çekicisi olduğunun altını çizen IVECO Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, bir önceki XP serisinde aracın altyapısının ve aktarma organlarının zaten çok başarılı olduğunu belirterek, yeni S-WAY’de kabin eksiklerini tamamladıklarını ve araca yeni özellikler kattıklarını ifade etti.

IVECO S-WAY: Sürdürülebilir kamyon

Yeni IVECO S-WAY, markanın ağır segmentinin sıra dışı sürdürülebilirlik performansının üzerine inşa edildi ve parçacık madde, nitrooksit ve karbondioksit salımlarında daha da ileri bir düşüş sağladı. Mirasına uygun olarak düşük Toplam Sahip Olma Maliyetiyle düşük salınımı bir araya getirdi. Bu, seçkin HI-SCR son-işlem sistemi ve gelişmiş motor teknolojisi ile Hi-Tronix vitesin sıra dışı yakıt tasarrufu ile mümkün oldu.

S-WAY-LNG
Yeşil bir filo işletmek isteyen lojistik operatörleri için IVECO S–WAY Natural Power, 460 beygir gücüyle bin 600 kilometreye kadar menzil sunan LNG’li (Sıvılaştırılmış Doğal Gazlı) tek kamyon olma özelliğini sürdürüyor.

Yeşil bir filo işletmek isteyen lojistik operatörleri için IVECO S-WAY Natural Power 460 beygir gücüyle 1.600 kilometreye kadar menzil sunan tek LNG kamyon olma özelliğini sürdürüyor. Bu araçla doğal gazın tüm avantajlarından yararlanırken şimdilik mevcut tek seçenek olan dizel araçlara kıyasla yüzde 99 daha az parçacık madde, yüzde 90 daha az nitrooksit ve biyometan kullanımı ile yüzde 95 daha az, yani neredeyse sıfır karbondioksit salımı gerçekleşmiş olacak.

IVECO WAY Sınıfı: “Müşteri odaklı” yol

IVECO, yeni WAY Sınıfı kamyon ailesiyle markanın bağlanabilirlik olanaklarının tamamen kullanabilmesini sağlıyor; müşterilere onları aracın yaşam döngüsü boyunca ve hatta onun da ötesinde destekleyecek yeni bir ‘müşteri odaklı’ yol sunuyor. Müşteri odaklılık sürücüyü de kapsayarak araçtaki yaşam kalitesini yükseltiyor. “IVECO. DRIVE THE NEW WAY.” sloganı, IVECO’nun yepyeni bir işletme anlayışı ve işbirliği tarzı çerçevesinde müşterilere sunduğu, aracın kârlılığını garantileyen yeni yolu simgeliyor.

YENI_XWAY_01
IVECO X-WAY, ağırlıklı olarak yolda kullanılan, ancak ağır olmayan yoldışı koşullarda da sorunsuz çalışması gereken inşaat kamyonu sektörüne sesleniyor.

Yeni IVECO WAY Sınıfı kamyon ailesinde S-WAY uzun yol taşımacılığına hitap ederken X-WAY ise, neredeyse sürekli olarak maden sahaları gibi ağır yoldışı inşaat koşulları yerine kısmen yolda kısmen de fazlaca ağır olmayan yoldışı koşullarda çalışacak inşaat kamyonu beklentilerine yanıt vermek üzere özel olarak geliştirilmiş bulunuyor. Özellikle son yıllarda Türkiye’de satılan çekicilerin önemli bir kısmının damperli treylerlerle inşaata yönelik olarak kullanıldığının fazlasıyla bilincinde olan IVECO Türkiye, çekici pazarının bu önemli dilimi için tam da biçilmiş kaftan olan yeni X-WAY’i Türkiye pazarına S-WAY ile birlikte sunarak müşteri gereksinimlerini ve taleplerini “her işe o iş için en uygun ve en verimli aracı sunarak” karşılamak anlayışına önemi yadsınmayacak, güçlü bir katkı daha yapmış oluyor. Türkiye’deki IVECO müşterileri X-WAY’de, aynen S-WAY’de olduğu gibi, dizel ve doğal gazlı aktarma organları arasında tercih yapabiliyor olacaklar. 

YENI_SWAY_DAILY_01
IVECO WAY ağır vasıta serisi ve yeni IVECO Daily, Antalya’da gerçekleştirilen kapsamlı bir etkinlikle bayilere, müşterilere ve basına tanıtıldı.

Yeni IVECO Daily

​​​​​​​​​​​​​​Yeni Daily kabinde yaşam ve sürüş deneyimi konularında yeni ölçütler belirledi ve otonom sürüş ile ileri güvenlik özelliklerine yönelik önemli adımlar attı.

Bugün Yeni Daily, öncüllerinin performans, sürdürülebilirlik, yakıt verimliliği ve düşük Toplam Sahip Olma Maliyeti gibi müşterilerinin kârlılığını artıran özelliklerinin üzerine inşa edildi. Kapsamlı İleri Sürücü Destek Sistemleri ile gelişmiş güvenlik özellikleri barındıran araç, sınıfındaki en iyi kabinde yaşam ve sürüş deneyimini sunuyor.

Daily-PanelVan_Yakin
Yeni Daily, çeşitli özelliklerinin getirdiği yakıt ekonomisiyle ön plana çıkıyor. Bu özellikler arasında, 2.3 litrelik F1A motoru barındıran Daily Hi–Matic de dahil, tüm modellerde yer alan Dur Kalk sistemi ve yalnız geçici koşullarda daha duyarlı değil, aynı zamanda daha da verimli olan yeni Elektronik Kontrollü Değişken Geometrili Türbin var.

Destekli sürüş ve ileri güvenlik ile teknoloji, sürücünün hizmetinde

Yeni Daily sunduğu kapsamlı İleri Sürücü Destek Sistemleri ile sürücünün artan miktarda çoklu görev gerektiren işine odaklanmasını sağlıyor ve güvenliği artırıyor. Bu özellikler geliştirilirken IVECO özel olarak sürücülere kentiçi görevlerde yardımcı olmaya odaklandı.

IVECO_SUHA_YILMAZ_01
Yeni IVECO Daily hakkında bilgi veren IVECO Türkiye Hafif Ticari Araç Ürün Müdürü Suha Yılmaz, değişen bölgesel yönetmeliklerden dolayı Daily minibüsün kullanımının özellikle toplu taşıma alanında artacağını belirterek, 2020 yılında minibüste daha fazla ürüne sahip olacaklarını dile getirdi.

İleri Acil Frenleme Sistemi ve City Brake PRO, 50 km/s altındaki hızlarda çarpışmayı engelliyor ve daha yüksek hızlarda da çarpışmanın etkisini azaltıyor. Otonom olarak potansiyel çarpışmayı öngören sistem, sürücü müdahale etmediği takdirde devreye girerek sürücünün güvenliğini sağlıyor. Yeni Daily, City Brake PRO ile bir adım daha ileri giderek 5 km/s altındaki hızlarda da kazaları engelliyor. Yeni Daily aynı zamanda sürücünün stres seviyesini düşürecek teknolojiler de kullanıyor. Ağır trafiğin yaşandığı kentsel görevlerde Trafik Kuyruk Yardımı öndeki aracı takip ederken yavaş ilerleyen trafikte dur-kalk stresini ortadan kaldırıyor. Yeni Daily, Trafik Kuyruk Yardımı ile City Brake Pro özelliklerini barındıran ilk 7.2 tonluk araç.

ERKAN_ERSIN_iveco
Tork konvertörlü sekiz oranlı tam otomatik şanzımanı tüm ürün yelpazelerinde sunduklarına dikkat çeken IVECO Türkiye Filo ve Özel Satışlar Müdürü Erkan Erşin, yeni Daily ile lojistik, nakliye, ilaç ve dondurulmuş ürün sektörlerinde daha etkin olacaklarının altını çizdi.

Dahası, Ayarlanabilir Hız Sabitleyici, Trafik Kuyruk Yardımı ile birlikte ayarlanan hız ve öndeki araçla güvenlik mesafesini koruyor, Proaktif Şeritte Kalma Desteği de aktif direksiyon desteğiyle aracın istem dışı olarak şeritten çıkmasını engelliyor.

Güçlü yan rüzgârlar durumunda Yandan Esen Rüzgâr Desteği, aracın şeritten çıkmamasına yardımcı oluyor.

yenidaily-cockpit
Yeni Daily’nin çift renkli kumanda paneli şık, işlevsel ve ergonomik bir tasarıma sahip.

Yeni Daily, Elektrikli Park Freni ile araç park ettiğinde etkinleşerek ve sürücü yola çıkmaya hazır olduğunda devreden çıkarak yorgunluğu azaltırken üretkenliği artırıyor. Paket teslimatları gibi kentiçi çok duraklı görevlerde söz konusu özellik koldaki tekrarlayan hareketlerin yarattığı rahatsızlığı azaltıyor ve ayda 5 saate kadar zaman kazandırdığı tahmin ediliyor, sürücünün üretkenliği de artmış oluyor. Bu özellikle, el freni ortadan kalktığından sürücü kabininde daha fazla boş alan yaratılmış oluyor.

Yeni LED ışıklar çok daha keskin huzmesiyle ışığı daha öteye götürüyor, görüşü ve engel algısını yüzde 15 oranında artırarak düşük ışıklı ortamlarda güvenliği daha da yükseltiyor.

yenidaily-direksiyon
Daha küçük, deri kaplamalı, çok işlevli direksiyon geniş kontrol imkânlarını parmak ucuna getiriyor ve bacaklar için daha fazla boşluk bırakarak genel konforu artırıyor. Direksiyonda artık hem derinlik hem de yükseklik ayarı bulunuyor.

Şehir Modu direksiyonu yumuşatarak tekerleği çevirmek için yüzde 70’e kadar daha az güç gerektiriyor ve şehir sokaklarında manevra yapmayı kolaylaştırıyor.

Yeni Daily aynı zamanda zorlu sürüş koşullarında; yokuş aşağı yavaşça ve güvenli bir biçimde inmeye yardımcı olan Yokuştan İniş Kontrolü ve kum, çamur ya da kar gibi kaygan zeminlerde sağlam bir tutuş sağlayan Traction Plus gibi özelliklerle sürücüye yardımcı oluyor.

yenidaily-gosterge
Yeni gösterge grubu, yüksek çözünürlüklü renkli TFT ekranla kullanıcı dostu, sezgisel bir ara yüzle aracın anahtar ayarları ve özelliklerini barındırıyor.

Yeni Daily her görevde en yüksek performans ve verimliliği sunuyor

Yeni Daily, kazandığı üne sadık kapsamlı ürün yelpazesiyle sınıfında her görevde en iyi performansı sunmak üzere optimize edilmiş iki motor sunan tek araç.

  • 2.3 litrelik F1A motoru şimdi hem hafif hem de ağır homologasyonda 116 beygirden 156 beygire değişen güçlerde mevcut.
  • 3.0 litrelik ağır hizmet F1C motoru 160 ile 210 beygir arasında değişen üç farklı güç oranı sunuyor. Bu motorun, sıkıştırılmış doğal gazla (CNG) çalışan Natural Power sürümü de mevcut.

Yeni Daily, bir kere daha sürdürülebilirlikte Euro 6D/Temp (WLTP & RDE) ve Euro VI D yayım ölçütleriyle uyumlu olan sınıfındaki ilk araç olarak başı çekiyor.

yenidaily-multimedya
Yeni Daily; 7 inç ekran, DAB radyo, Sürüş Tarzı Değerlendirmesi, ses tanıma, TomTom otomobil ve tır navigasyon sistemi ve arka kamera ekranı özellikleri bulunan kullanıcı dostu HI-CONNECT bilgi eğlence sistemi ile donatılıyor.

Kentiçi görevlerde yüzde 10’a kadar yakıt tasarrufu ve yüzde 10’a kadar daha az bakım masrafı

Yeni Daily, çeşitli özelliklerinin getirdiği yakıt ekonomisiyle ön plana çıkıyor. Bu özellikler arasında 2.3 litrelik F1A motoru barındıran, Daily Hi -Matic de dahil, tüm modellerde yer alan Dur Kalk sistemi ve yalnız geçici koşullarda daha duyarlı değil, aynı zamanda daha da verimli olan yeni Elektronik Kontrollü Değişken Geometrili Türbin var. Ek olarak Daily için özel olarak tasarlanan özel A Sınıfı Süper Eko lastikler ve yakıt tasarrufuna daha da katkı sağlamak için yeni 220A (12V) alternatör bulunuyor.

Bu özellikler Yeni Daily’de tanıtılan teknik gelişmelerle bir araya geldiğinde yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Yeni Daily aynı zamanda gerçek zamanlı olarak lastik basıncını takip edip optimal seviyede tutarak yakıt tasarrufunu ve güvenliği geliştiren yeni Lastik Basıncı İzleme Sistemi‘ne sahip. Sınıfında hem tekli hem de çiftli teker modelleri için bunu sunan tek araç.

DailyDetayPAnjur
Yeni ön ızgara, motoru ve radyatörü korurken havalandırmayı artırmak için genişletildi. Aynı zamanda sıcak damgalama yöntemiyle üretildiğinden son derece sağlam ve dayanıklı.

Yeni Daily, bakım masrafları tasarrufunda da öne çıkıyor, ürünün iyileştirilmesi ve daha uzun yağ değişim aralıklarıyla kentsel görevlerde yüzde 10’a kadar tasarruf sağlanabiliyor.

Tüm bunlara ek olarak yeni, daha büyük ve uzun mesafe görevler için tasarlanan yağ karteri servis aralıklarını 25 bin kilometreye kadar çıkarıyor.

DAilyDetay
Aracın ömrü boyunca değişmesi gerekmeyen LED farlar maliyetleri azaltıyor ve görüş ve engelleri algılama yeteneğini yüzde 15 geliştiriyor.

Sınıfının en iyi “kabinde yaşam ve sürüş deneyimi”

Tüm direksiyon sistemi baştan tasarlandı ve sürücü eksensel ve açısal düzenlemeleri en iyi sürüş konumunda yapabiliyor. Daha küçük, deri kaplamalı, çok işlevli direksiyon geniş kontrol imkânlarını parmak ucuna getiriyor ve bacaklar için daha fazla boşluk bırakarak genel konforu artırıyor. Daily aynı zamanda, sürücünün girdilerine çok hassas ve reaktif olan, titreşimi azaltan ve kayma ve tekerlek dengesizliklerini telafi eden, yumuşak bir sürüş deneyimi, denge ve kontrol hissi veren yeni elektrikli direksiyona sahip.

Yeni gösterge grubu yüksek çözünürlüklü renkli TFT ekranla kullanıcı dostu, sezgisel bir ara yüzle aracın anahtar ayarları ve özelliklerini barındırıyor.

ivecodaily-panelvan
Yeni Daily sunduğu kapsamlı İleri Sürücü Destek Sistemleri ile sürücünün artan miktarda çoklu görev gerektiren işine odaklanmasını sağlıyor ve güvenliği artırıyor.

İşlevsel tasarım, konfor, güvenlik ve maliyet avantajları

Daily, güçlü kimliğinin bir parçası olan tasarımıyla hemen tanınıyor. En önemlisi, Daily’nin sahip olduğu her bir parçanın tasarımının açık bir amacı var: Yük kapasitesini optimize eden yeni hafif alaşım jantlardan güvenliği artıran ve aracın ömrü boyunca değişmesi gerekmeyerek maliyetleri azaltan LED farlara. Yeni ön ızgara, motoru ve radyatörü korurken havalandırmayı artırmak için genişletildi. Aynı zamanda sıcak damgalama yöntemiyle üretildiğinden son derece sağlam ve dayanıklı.

Tasarım unsurları da Yeni Daily’nin düşük Toplam Sahiplik Maliyeti’ne katkı sunuyor: Yeni tampon üç kısımdan oluşuyor, böylece özellikle kentiçi görevlerde meydana gelebilecek ufak kazalarda tüm tampon yerine yalnız hasar gören ufak parça değiştirilebiliyor. Bu, belirgin biçimde daha düşük onarım maliyeti demek, özellikle de IVECO istatistiklerine göre bunun yüzde 90 oranında yaşandığı düşünülürse.

Daily-SasiKapali-Kasa-(1)
Yeni Daily, Trafik Kuyruk Yardımı ile City Brake Pro özelliklerini barındıran ilk 7.2 tonluk araç.

Yeni Daily: “İşe bakış açınızı değiştirin” reklam kampanyası

Daily, 40 yıllık başarı sürecinde kuvvetli bir yenilikçilik, güç ve harika müşteri memnuniyeti itibarı üzerine kurulu. Son modeliyle bir kere daha çıtayı yükseltiyor ve müşterinin aracı kullanımına ve işlerine yönelik özelleştirilmiş bütüncül bir yeni hizmetler dünyası sağlayarak satın almaya olan bakışı değiştiriyor: Sadece bir araç değil, bütüncül bir paket.

Yeni Daily aynı zamanda sürücünün de günlük hayatını stresi azaltan, güvenliği artıran teknolojiler, sınıfının en iyi kabinde yaşam ve sürüş deneyimiyle değiştiriyor ve işe yeni bir bakış açısı sunuyor.

İşte bu Yeni Daily’nin reklam kampanyasında yer alan ve aracı alışılmadık açılardan sunan “İşe bakış açınızı değiştirin” vaadi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz