MAN eTruck, Red Dot Tasarım Ödülü 2023’ü kazandı

0
1885
Red Dot Design Award 2023
MAN'ın yeni eTruck serisi, "Ürün Tasarımı" kategorisinde Red Dot Design Award 2023 ödülünü aldı

Tasarım kalitesi konusunda uluslararası kabul görmüş ve bağımsız 43 uzmanın yer aldığı Red Dot Design Award 2023‘ün uluslararası jürisi, oybirliğiyle 2024’ten itibaren ilk müşterilere ulaşacak olan ve CO2‘siz karayolu taşımacılığı yolunda olağanüstü ürün tasarımıyla şimdiden öne çıkan yeni MAN eTruck‘ı ödüllendirdi. Uzun mesafeli taşımacılık için uygun olan ileriye dönük elektrikli aslan, resmi pazar sunumundan önce şimdiden güçlü bir işaret verdi. 60’tan fazla ülkeden katılımın olduğu ünlü yarışmanın resmi ödül töreni 19 Haziran’da Essen’deki bir galada gerçekleşti.

MAN Truck & Bus Satış ve Müşteri Çözümlerinden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Friedrich Baumann, konuyla ilgili olarak “2024’ten itibaren uzun mesafeli taşımacılığı elektriklendirecek olan yeni eTruck’ımız için gıpta ile bakılan bu tasarım ödülü, ekibimize son düzlükte pazara sunum için ekstra bir destek sağlıyor. Yeni MAN eTruck, müşterilerimizin elektromobiliteye geçişi için teknik ve aynı zamanda görsel olarak güçlü bir ifadedir.” dedi.

Red Dot Kurucusu ve CEO’su Professor Dr. Peter Zec ise ödül töreninde şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanından şirketler ve tasarım stüdyoları, yarışma sırasında önemli sayıda ürünü inceleyen uluslararası uzmanlar olan Red Dot jürisinin profesyonel yargısıyla karşı karşıya kaldı. Bu kadar güçlü bir katılımcı alanından kazanan olarak çıkmanız, ürününüzün olağanüstü kalitesinin kanıtıdır.” Bu yıl, her yıl sunulan yaklaşık 20.000 ürün 60 ülkeden geldi ve 51 yarışma kategorisinde değerlendirildi.

MAN e-truck
Nötr, mat gri boya, radyatör ızgarasındaki “yüksek voltajlı” kırmızıya karşı kasıtlı olarak seçildi ve dolaylı olarak aydınlatılan ön camla birlikte genel kavrama uyumlu bir şekilde uyuyor:

MAN Truck & Bus tasarım departmanında renk ve malzeme tasarımından sorumlu Carolin Schütt de şu açıklamayı yaptı: “Hızla değişen bir dünya ve yeni teknolojiler çağında, doğru ve özgün kalmak önemlidir. MAN eTruck tasarımı çalışmalarımızda da bu mottoyu takip ettik ve DNA’mıza ve kökenlerimize odaklandık: Nereden geldik? Markamız neyi temsil ediyor? Müşterilerimiz bizi nasıl algılıyor? Diğer departmanlardan birçok meslektaşımızla birlikte bu soruların yanıtlarını MAN eTruck’ın tasarım geliştirme sürecine dahil ettik.

Örneğin, MAN Truck & Bus‘taki tasarım uzmanları, MAN genel merkezindeki manzarayı soyutladılar ve Zugspitze ile Münih arasındaki dağ eteklerini sürücü kabinini süsleyen çokgen bir desende görselleştirdiler. Aynı zamanda, geometrik süslemeli yüzey, bir heykeltıraşın devam eden çalışmasının bir analojisi. Bu nedenle tasarım, MAN eTruck‘ın geliştirme dinamikleri için de güçlü bir sembolik güce sahip.

Nötr, mat gri boya, radyatör ızgarasındaki “yüksek voltajlı” kırmızıya karşı kasıtlı olarak seçildi ve dolaylı olarak aydınlatılan ön camla birlikte genel kavrama son derece uyumlu: sonuç, sanki araç kendisine güç veren enerjiyi soluyormuş gibi etkileyici bir izlenim. Red Dot Award 2023 jürisini de ikna eden bir birleşim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz