Nikola ve E.ON, Almanya’daki ağır hizmet filosunu karbonsuzlaştırmak için Richter Group ile işbirliği anlaşması imzaladı

0
1261
nikola-eon
Richter Group, 2024'ten itibaren Nikola ve E.ON'dan hidrojen elektrikli kamyonları, gerekli yeşil hidrojeni ve yakıt ikmal altyapısını alacak.
Renault Trucks

Sıfır yayımlı taşımacılık ve enerji tedariği ve altyapı çözümlerinde dünya önderi olan Nikola Corporation (Nasdaq: NKLA), E.ON ve Richter Group, 20 adet Sınıf 8 ağır hizmet tipi Nikola Tre ve bunlara tedarik edilecek hidrojen için bir Niyet Mektubu’nu duyurdu.

Richter Group; kurye, ekspres ve paket müşterileri için merkezden merkeze ve doğrudan taşımacılık çözümleri sunan bir bireysel lojistik hizmetleri sağlayıcısı. Almanya’da yerleşik şirket, şu anda Hollanda, Belçika, Fransa ve Birleşik Krallık’ta yükleme ve boşaltma noktaları ile 160’tan fazla dizel motorlu kamyondan oluşan bir filoya sahip.

Nikola ve E.ON, kısa bir süre sonra kurulacak olan önceden duyurulan ortak girişim aracılığıyla hidrojen elektrikli kamyonlar, gerekli yeşil hidrojen ve yakıt ikmal altyapısını sağlayarak Richter Group‘un araç filosunun karbonsuzlaştırılmasına yardımcı olmayı planlıyor.

İlk 20 adet Nikola Tre hidrojen elektrikli kamyonun siparişinin 2024 yılında Richter Group’a teslim edilmesi bekleniyor. Richter Group, önümüzdeki dört ila beş yıl içinde tüm filosunu Nikola Tre hidrojen elektrikli kamyonlara geçirmeyi planlıyor. Richter Group ayrıca filolarını Nikola’nın sıfır yayımlı araçlarına geçirmek için lojistik ortaklarıyla birlikte çalışmayı planlıyor, bu da aynı zaman dilimi içinde ilave 750 hidrojen elektrikli kamyona eşit olabilir.

Avrupa 6×2 sürümündeki Nikola Tre hidrojen elektrikli kamyonlar, Nikola ve Iveco Group (MI: IVG) arasındaki ortak girişim tarafından Almanya’nın Ulm kentindeki tesislerinde üretilecek. Richter Group ve ortakları, IVECO‘nun her şey dahil elektrikli kamyon kiralama modeli olan GATE – Green & Advanced Transport Ecosystem aracılığıyla Nikola Tre hidrojen elektrikli araçlarının bir kısmını veya tamamını edinecek. IVECO, temel bakım ve servis işlevlerini sağlayacak.

E.ON, Richter Group’a yeşil hidrojen sağlayacak ve piyasaya sürülen hidrojen elektrikli araçların ihtiyaçlarını karşılamak için yakıt ikmal altyapısını geliştirecek. Bu proje kapsamındaki ilk yakıt ikmali çözümü Almanya’nın Wesel kentindeki Richter Group tesislerinde yer alacak. Resmi olarak kurulduktan sonra hem hidrojen tedariği hem de lojistik, Nikola ve E.ON ortak girişimi aracılığıyla sağlanacak.

Nikola Corporation Başkanı ve CEO’su Michael Lohscheller, konuyla ilgili olarak “Richter Group’un taahhüdü, Nikola ve E.ON’un Almanya’nın taşımacılık sektörünü karbonsuzlaştırma hedefine ulaşmasına yardımcı olmada nasıl önemli bir rol oynadığının bir başka örneği. Mevcut dizel kamyonların yerine 20 adet sıfır yayımlı ağır hizmet kamyonunun kullanılması, yaklaşık 600 binek otomobilden kaynaklanan yıllık CO2 yayımlarının önlenmesine eşit.” dedi.

Richter Group Kurucusu ve CEO’su Sylvio Richter ise şunları söyledi: “Avrupa ağır yük taşımacılığı sektöründe karbonsuzlaştırma çabalarını daha fazla teşvik etmek ve büyütmek için Nikola hidrojen elektrikli kamyonları ve Nikola ile E.ON’un diğer hizmetlerini birçok ortağımıza tanıtmayı planlıyoruz. Bu Niyet Mektubu sadece başlangıç. Teknoloji yan kuruluşumuz Sundronix GmbH aracılığıyla Richter Group, 700 bar’lık bir yakıt ikmali altyapısının tasarımı ve inşası, hidrojen taşıma lojistiği ve hidrojen tedariği için teknolojik çözümler üzerinde Nikola ve E.ON ile birlikte çalışacak.

800 km’ye varan menziliyle Nikola Tre hidrojen elektrikli kamyonun, benzer menzile sahip akü elektrikli Sınıf 8 kamyonlara kıyasla ağırlık tasarrufu sağlarken, piyasada bulunan tüm sıfır egzoz yayımlı Sınıf 8 kamyonlar arasında en uzun menzile sahip olması bekleniyor. Tre FCEV, çok farklı taşımacılık modlarına uyum gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here