Yeni Peugeot RIFTER

0
2371
Renault Trucks

Fransız markanın güncel tasarım diline sadık görünümüyle dikkat çeken yeni Peugeot RIFTER, dinamik tasarımı kadar güçlü ve sağlam duruşuyla da günlük yaşantının tüm zorluklarına meydan okuyor. Yeni Peugeot RIFTER sahip olduğu özelliklerle gerek şehiriçinde, gerek şehirlerarası yolculuklarda gerekse de küçük hafta sonu etkinliklerinde ideal yol arkadaşı olarak öne çıkıyor. Bu sınıfta benzersiz olan Peugeot i-Cockpit ile donatılan yeni Peugeot RIFTER, yolculukları keyfe dönüştürüyor. Tamamen yeni bir platform üzerine inşa edilen yeni Peugeot RIFTER, dayanıklı ve sağlam yapısıyla en zor kullanım şartlarını destekliyor. 5 veya 7 koltuklu olmak üzere iki farklı gövde uzunluğuyla üretilen yeni Peugeot RIFTER, modüler ve pratik yapısıyla çok yönlü kullanım özellikleri sergiliyor. Markanın yüksek verimlilik seviyesine sahip en güncel motor ve aktarma organlarıyla donatılan yeni Peugeot RIFTER gelişmiş donanımlarıyla benzersiz bir sürüş deneyimi sunuyor. 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılacak olan yeni Peugeot RIFTER, Vigo (İspanya) ve Mangualde (Portekiz) tesislerinde üretilecek ve bu yılın eylül ayı itibariyle küresel pazarlarda satışa sunulacak.

İddialı, özgün, güçlü ve kompakt bir dış tasarım

Peugeot, ürün yelpazesinin en yeni üyesine son derece özgün ve tamamen yeni bir isim verdi. Kısa ve etkileyici ismiyle yeni Peugeot RIFTER, farklı bir dünyaya ve kullanım şekline davet ediyor. Peugeot, yeni RIFTER ile bu sınıfta devrim yaratıyor. Markaya özgü karakteristik değerleri korumaya devam eden yeni Peugeot RIFTER, güçlü ve dinamik duruşuyla markanın tasarım dilini geleceğe taşıyor.

Yeni Peugeot RIFTER tasarımıyla, güncel Peugeot ürün yelpazesinin tasarım anlayışına sadık bir görünüm sergiliyor. Yeni Peugeot RIFTER’ın modern ve güçlü ön tasarımı, güncel Peugeot ürün yelpazesinde olduğu gibi Aslan logosunu dikey konumlu ön ızgaranın ortasında konumlandırıyor. Aslan pençesinden esinlenilen tasarım ön farların orta kısmında LED imzası ile bütünleşiyor.

Yeni Peugeot RIFTER, kısa ve yatay konumlu motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, kısa ön ve arka dingil çıkıntılarıyla başarılı gövde orantıları sergilerken kaslı ve güçlü bir görünüm sunuyor. Tasarımın önemli bir parçası olan ve gövdeye bütünleştirilen tavan rayları yeni Peugeot RIFTER’ı tamamlıyor. Ön tarafta uygulanan ve yeni Peugeot RIFTER’a güçlü olduğu kadar modern bir görünüm kazandıran simetrik şekiller tasarımda bütünlüğü sağlamak ve profilden de bakıldığında güçlü bir görünüm sunmak üzere yan gövde de uygulanıyor. Şişkin çamurluk ağızları ve plastik kaplamalar güçlü ve modern görünümü desteklerken bazı donanım sürümlerinde 17 inçlik elmas kesimli alaşım jantlar devreye giriyor.

2002 yılında ilk kez kullanıma sunulan ve kullanıcılar tarafından çok beğenilen Zénith tavan daha çekici bir yaşam alanı sunmak üzere nesiller boyunca gelişmeye devam ediyor. Elektrikli güneş perdesi ile desteklenen tek parça sunroof, saklama alanlarına sahip yarı şeffaf kemer de kabin içi işlevselliği destekliyor. 14 litre saklama alanı sunan ve tavandaki saklama alanına bağlı olan bu bölüme, ikinci koltuk sırası veya bagajdan ulaşılabiliyor. LED ambiyans aydınlatması kabin içerisindeki modern hissi destekliyor.

Arka tasarımında ön plana çıkan büyük bagaj kapağı devasa bir bagaja açılırken markanın imzası niteliğinde olan üç pençe şeklindeki stop lambaları marka aidiyetine vurgu yapıyor. Köşeleri de içine alan tamponlar tasarımlarıyla günlük kullanımın zorluklarına karşı etkin bir koruma sağlıyor.

Yeni Peugeot RIFTER ayrıca SUV dünyasına özgü yüksek oturma konumu, büyük tekerlekler, büyük kapı ve gövde kaplamaları, çamurluk kaplamaları ve tampon korumaları gibi bazı karakteristik tasarım ayrıntılarını bünyesinde barındırıyor.

Bütün bu ayrıntıların oluşturduğu bütünlük yeni Peugeot RIFTER’a özgün bir karakter kazandırırken aynı zamanda çok yönlü bir kullanım olanağı sunuyor. Yeni Peugeot RIFTER, dinamik ve kompakt yapısıyla şehiriçinde rahat ve pratik bir kullanım sunarken işlevsel yönüyle hafta sonu etkinliklerini ve farklı kullanım amaçlarını destekliyor.

Standart gövde tipi ile yetinmeyen ve daha büyük bir araca ihtiyaç duyanlar için yeni Peugeot RIFTER, 35 cm daha uzun ikinci bir gövde tipiyle daha üretiliyor. Artan uzunlukla doğru orantılı olarak kabin içindeki yaşam alanı ve işlevsellik de artıyor.

Güçlü ve modern dış tasarımıyla dikkat çeken Yeni Peugeot RIFTER’ın iç mekanı da alışılmış kalıpların dışında bir tasarımla dikkat çekiyor.

İki kenarı düz kompakt boyutlu direksiyon simidi, sürücünün doğrudan görüş alanında bulunan 8 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran ve krom çerçeveyle kalite algısı artırılan yükseltilmiş gösterge paneli olmak üzere birbirini tamamlayan farklı donanımların birleşiminden oluşan Peugeot i-Cockpit benzersiz bir sürüş deneyimi sunuyor.

Peugeot i-Cockpit ile yalın, modern ve çekici bir iç mekan

Yeni Peugeot RIFTER, pazarda benzersiz ve tamamen yenilikçi bir sürücü bölümü tasarımıyla yollara çıkıyor. Yeni sürücü bölümü Peugeot RIFTER’ın marka ile olan bağını güçlendiriyor. Bünyesinde en gelişmiş teknolojileri barındıran Peugeot i-Cockpit modern tasarımıyla kabin içine modern ve teknolojik bir görünüm kazandırmakla kalmıyor, aynı zamanda sürücünün kullanım ergonomisini de destekliyor. Peugeot i-Cockpit ilk kez kullanıma sunulduğu günden bu yana dört milyonun üzerinde kullanıcı tarafından tercih edildi. İki kenarı düz kompakt boyutlu direksiyon simidi, sürücünün doğrudan görüş alanında bulunan 8 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran ve krom çerçeveyle kalite algısı artırılan yükseltilmiş gösterge paneli olmak üzere birbirini tamamlayan farklı donanımların birleşiminden oluşan Peugeot i-Cockpit benzersiz bir sürüş deneyimi sunuyor.

Her bir ayrıntısı büyük bir özenle şekillendirilen sürücü bölümünde iklimlendirme sistemini kumanda etmek üzere şık krom kaplı spor tip düğmeler devreye giriyor. Kolay erişilebilir bir noktaya konumlandırılan bu düğmeler dijital sıcaklık göstergesini zarif tasarımıyla çevreliyor. Donanım seviyesine bağlı olarak bazı sürümlerde sunulan elektrikli el freni sayesinde kazanılan alan, saklama alanı olarak değerlendiriliyor. Pratiklik ve zarafeti harmanlayan sürücü bölümündeki her bir ayrıntı sürücünün sürüş keyfini desteklemek üzere tasarlandı.

Sürücünün sürüş konumunu değiştirmeden rahatlıkla ulaşabileceği mesafede konumlandırılan 8 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekranlı bilgi ve eğlence sistemi, iki adet USB soketi, bir adet Aux soketi, Bluetooth bağlantısı ve kablosuz şarj gibi kapsamlı bağlanabilirlik özellikleriyle araç içerisinde geçen süreyi keyfe dönüştürüyor.

GT Line ile daha da çekici bir görünüm

Zarif ve dinamik ayrıntılarla bezenen Peugeot RIFTER’ın GT Line sürümü aynı zamanda Peugeot’nun GT Line ürün yelpazesini tamamlıyor. GT Line sürümü ön ızgara çerçevesi, yan ayna kapakları, tavan rayları ve yan gövde eklentilerinde süslemeler olmak üzere bir dizi Oniks Siyah eklentiye sahip. 17 inçlik “Aoraki” alaşım jantlarla desteklenen paketi ‘GT Line’ logoları tamamlıyor.

İç mekanda ise deri direksiyon simidi, özel renkleri ve döşemesi ile göze çarpan konsol tasarımı, desenli arka plana sahip kadranlar dikkat çekiyor.

Sürücü bölümünde iklimlendirme sistemini kumanda etmek üzere şık krom kaplı spor tip düğmeler devreye giriyor. Kolay erişilebilir bir noktaya konumlandırılan bu düğmeler dijital sıcaklık göstergesini zarif tasarımıyla çevreliyor. Donanım seviyesine bağlı olarak bazı sürümlerde sunulan elektrikli el freni sayesinde kazanılan alan, saklama alanı olarak değerlendiriliyor.

Peugeot’ya özgü sürüş keyfi

Dinamik sürüş özellikleriyle ünlenen EMP2 platformu esas alınarak tasarlanan yeni Peugeot RIFTER markaya özgü sürüş keyfini yansıtıyor. İleri seviyede modüler ve geniş bir yükleme için tasarlanan arka bölüme karşın yeni Peugeot RIFTER bu sınıfta daha önce hiç görülmemiş bir konfor ve rahatlık seviyesi sunuyor.

İyi yol tutuş özellikleri ve sürüş keyfi “Pseudo MacPherson” ön süspansiyon ve çapraz bağlantılı bir arka süspansiyon tarafından sağlanıyor. Markaya özgü sürüş karakteristiği için süspansiyon geometrisi ve direksiyon hassasiyeti özel olarak ayarlandı.

Peugeot i-Cockpit, yüksek oturma konumu ve 10.9 metrelik dönüş çapı kıvrak ve atak sürüş özelliklerinin yanı sıra yüksek sürüş keyfini beraberinde getirirken yerden yüksek yapı sayesinde her türlü yol koşuluna meydan okuyor. İsteğe bağlı olarak sunulan ve Michelin Latitude Tour lastiklerle desteklenen Advanced Grip Control, Yokuş İniş Desteği (HADC) ile birleştiriliyor. Peugeot RIFTER ürün yelpazesinde isteğe bağlı olarak sunulan dört tekerlekten çekiş sistemi Peugeot’nun uzun zamandır işbirliği yaptığı DANGEL ile birlikte geliştirildi.

PureTech motorların 130 bg S&S sürümü, 2019 yılı itibariyle 8 kademeli tam otomatik şanzıman EAT8 ile sunulacak. BlueHDi 130 bg S&S, standart olarak 6 vitesli manuel şanzımanla kombine edilirken isteğe bağlı olarak 8 kademeli tam otomatik şanzıman EAT8 ile donatılabiliyor.

Yüksek verimlilik seviyesine sahip motorlar

Yeni Peugeot RIFTER, CO2 yayımını ve yakıt tüketimini düşürmek üzere optimize edilen yüksek verimlilik seviyesine sahip motorlarla yollara çıkıyor. Euro 6.c yayım ölçütünü karşılayan motorlar gelecekte devreye alınacak olan WLTC ölçütünü şimdiden yerine getirecek şekilde ayarlandı. Benzinli cephesinde iki farklı güç seçeneğine sahip ödüllü 1.2 PureTech motor devreye giriyor. Giriş seviyesinde sunulan PureTech 110 bg S&S 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilirken son derece düşük tüketim değeriyle dikkat çekiyor. Parçacık yayım değerlerini azaltmak için benzin parçacık filtresiyle donatılan PureTech motorların 130 bg S&S sürümü ise 8 kademeli tam otomatik şanzıman EAT8 ile (2019 itibariyle sunulacak) devreye giriyor.

4.40 metre uzunluğa sahip 5 kişilik standart gövde tipi dışında 4.75 metre uzunluğunda 7 kişilik gövde tipi de üretiliyor. Her biri çocuk oto koltuğu uyumlu ikinci koltuk sırasındaki koltuklar “Magic Flat” (2019 ikinci çeyrekte sunulacak) sistemi sayesinde bagajdan kolaylıkla katlanabiliyor. Uzun sürümde üçüncü koltuk sırasında sunulan kızaklı ve sökülebilir iki adet bağımsız koltuk araç içi işlevselliği destekliyor.

Dizel cephesinde ise üç farklı güç seçeneğiyle 1.5 BlueHDi sunuluyor. Giriş seviyesi olarak sunulan BlueHDi 75 bg 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilirken, yine 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilen BlueHDi 100 bg motorun bir de daha yüksek yakıt ekonomisi sunan S&S sürümü bulunuyor. Ürün yelpazesinin tepe noktasını oluşturan BlueHDi 130 bg S&S, standart olarak 6 vitesli manuel şanzımanla kombine edilirken isteğe bağlı olarak 8 kademeli tam otomatik şanzıman EAT8 ile donatılabiliyor. Ayrıca tüm dizel motor seçenekleri parçacık filtresi ve seçici katalitik indirgeme sistemiyle donatılıyor. Bu sistem motor çalışır çalışmaz yayım değerlerini düşürmek üzere devreye girerken parçacık filtresi katkısına ihtiyaç duymuyor.

En ileri teknolojiler

Yeni Peugeot RIFTER, günlük yaşamın gereklerini yerine getirmek üzere markanın en güncel teknolojileriyle yollara çıkıyor. Son derece kapsamlı teknolojik donanımlar donanım seviyesine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Geleneksel el freninin yerini alan Elektrikli Park Freni ile kazanılan alan, saklama alanı olarak değerlendiriliyor. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, belirlenen mesafeden öndeki aracı takip etmeye olanak tanırken, 8 kademeli Tam Otomatik Vites kutusuyla sistem tamamen durma özelliği ile sürüş güvenliğini daha da artırıyor. Kapsamı genişletilen Aktif Trafik Levhası Tanımlama Sistemi, hız levhalarını da algılarken aracın hızını, algılanan hız sınırına göre ayarlayabiliyor. Aktif Şerit Takip Sistemi, sürücünün tepki göstermemesi halinde devreye girerek aracı tekrar şeridine sokuyor. Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, yorgun olduğunu tespit etmesi halinde sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarırken, Aktif Güvenlik Freni olası bir çarpışma halinde devreye giriyor. Römork Çekme Stabilite Kontrol Sistemi, salınımları dengelerken gerektiğinde aracı yavaşlatıyor. Akıllı Far Asistanı kısa ve uzun farları otomatik olarak devreye girmesini sağlıyor. Visiopark 180° geri görüş kamerası, 180 derecelik geniş bir açıyla arkayı gösterirken ayrıca aracı kuş bakışı görünüm veya bir engele yaklaşıldığında görüntüyü büyütme imkanı da sunuyor. Kör Nokta Uyarı Sistemi, kör noktada bir aracın olması halinde sürücüyü görsel olarak uyarırken, Anahtarsız Giriş Sistemi de anahtar arama hengamesini ortadan kaldırıyor.

Ön yolcu koltuğunun da katlanabilir olması sayesinde uzun nesneler kolaylıkla taşınabiliyor.

En güncel bilgi ve eğlence teknolojisi

Sürücünün sürüş konumunu değiştirmeden rahatlıkla ulaşabileceği mesafede konumlandırılan 8 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekranlı bilgi ve eğlence sistemi, iki adet USB soketi, bir adet Aux soketi, Bluetooth bağlantısı ve kablosuz şarj gibi kapsamlı bağlanabilirlik özellikleriyle araç içerisinde geçen süreyi keyfe dönüştürüyor. Mirror Link, Apple Carplay ve Android Auto uyumlu sistem Mirror Screen özelliğini destekliyor. Sesli komut sistemi üzerinden de kullanılabilen internet bağlantılı 3D navigasyon sistemi özel ilgi alanlarına göre arama yapma veya gerçek zamanlı trafik durumu bilgisi (TomTom) ile sürücüyü desteklerken ayrıca park yeri ve akaryakıt istasyonu dışında bölgesel hava durumu bilgisi de veriyor.

Yeni Peugeot RIFTER, kısa ve yatay konumlu motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, kısa ön ve arka dingil çıkıntılarıyla başarılı gövde orantıları sergilerken kaslı ve güçlü bir görünüm sunuyor.

Üst düzey işlevsellik

Yeni Peugeot RIFTER son derece işlevsel bir kullanım sunuyor. 4.40 metre uzunluğa sahip 5 kişilik standart gövde tipi dışında 4.75 metre uzunluğunda 7 kişilik gövde tipi de üretiliyor. Her biri çocuk oto koltuğu uyumlu ikinci koltuk sırasındaki koltuklar “Magic Flat” (2019 ikinci çeyrekte sunulacak) sistemi sayesinde bagajdan kolaylıkla katlanabiliyor. Uzun sürümde üçüncü koltuk sırasında sunulan kızaklı ve sökülebilir iki adet bağımsız koltuk araç içi işlevselliği destekliyor. Ön yolcu koltuğunun da katlanabilir olması sayesinde uzun nesneler kolaylıkla taşınabiliyor. Yeni Peugeot RIFTER’ın bagaj sığası beş koltuklu sürümün standart kullanımında sunulan 775 litre ile yedi koltuklu sürümde arka koltukların katlanmasıyla oluşan 4 bin litre arasında değişiyor. İki farklı konuma sahip olan bagaj perdesi işlevselliği destekliyor ve gerektiğinde ikinci koltuk sırasının arkasına kaldırılabiliyor.

Sürücü ve beraberindeki yolcular, orta konsol, ön baş üstü, kapı panelleri ve hatta birinci ve ikinci koltuk sırasının zemininde olmak üzere erişimi kolay bir dizi saklama alanından yararlanabiliyorlar. Yenilikçi bir çözümle tavan döşemesine bütünleştirilen ön yolcu hava yastığı; kapalı, soğutmalı, yüksek sığalı bir saklama alanı yaratılmasına olanak sağlıyor. Bu sayede donanım paketine bağlı olarak 186 litreye varan bu sınıfta daha önce görülmemiş bir saklama alanı kullanıma sunulabiliyor.

2002 yılında ilk kez kullanıma sunulan ve kullanıcılar tarafından çok beğenilen Zénith tavan daha çekici bir yaşam alanı sunmak üzere nesiller boyunca gelişmeye devam ediyor. Elektrikli güneş perdesi ile desteklenen tek parça sunroof, saklama alanlarına sahip yarı şeffaf kemer de kabin içi işlevselliği destekliyor. 14 litre saklama alanı sunan ve tavandaki saklama alanına bağlı olan bu bölüme, ikinci koltuk sırası veya bagajdan ulaşılabiliyor. LED ambiyans aydınlatması kabin içerisindeki modern hissi destekliyor.

Günlük kullanım kolaylığı

Geliştirilen yan sürgülü kapılar daha geniş eşiği ile kabin içine erişimi kolaylaştırıyor. Rayların yeni mimarisi omuz seviyesindeki alanı daha ferah tutarken aynı zamanda görsel açıdan da daha ferahlık sağlıyor. Bu sınıfta benzersiz bir özellik olarak sunulan bagaj kapağından bağımsız açılan arka cam, bagaj kapağını açmadan bagaja kolay bir erişim sunuyor.

2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılacak olan yeni Peugeot RIFTER, Vigo (İspanya) ve Mangualde (Portekiz) tesislerinde üretilecek ve eylül başlarından itibaren küresel pazarlarda satışa sunulacak.

Bu sınıfta benzersiz bir özellik olarak sunulan bagaj kapağından bağımsız açılan arka cam, bagaj kapağını açmadan bagaja kolay bir erişim sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz