Elektrikli Mercedes-Benz eCitaro G körüklü otobüs, Daimler Otobüsleri’nin elektrikli yelpazesini tamamladı

0
11212
mercedes-benz-citaro-g-electric-01
Tamamen elektrik tahrikli eCitaro G körüklü otobüs, Citaro kentiçi otobüs ailesinin ürün yelpazesini genişletiyor.

Tamamen elektrik tahrikli eCitaro G körüklü otobüs, Citaro kentiçi otobüs ailesinin ürün yelpazesini genişletiyor. Mercedes-Benz, daha iyi hayat kalitesi sunan daha çevreyle dost kentler yolunda bir başka önemli adımı temsil eden yeni tamamen elektrikli otobüsle teknolojik önder olarak rolünü daha da genişletiyor. Pazara sunulmasından kısa bir süre sonra yeni körüklü otobüs yeni akü teknolojisiyle alınabilecek. eCitaro G kendi sınıfında yenilikçi solid-state akülerle donatılan ilk otobüs olacak.

mb-ecitaro-g-05
eCitaro G, üç noktalı yıldızı taşıyan ilk tamamen elektrikli körüklü otobüs olarak 146’ya kadar yolcu taşıyabiliyor.

Yayımsız kentiçi toplu taşıma yolunda kilometre taşı

Taşımacılık operatörleri bu otobüsü bekliyorlardı. Altı kentten şimdiye kadar yeni eCitaro G için 60 kesin sipariş alındı ve sayı gittikçe artıyor. Birçok taşımacılık operatörüne ilk teslimatların bu yıl yapılması planlanıyor.

Mercedes-Benz, bu otobüs ile kentiçi otobüsleri elektriklendirmeyi kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Daimler Otobüsleri, iki yıl önce elektrikli solo kentiçi otobüsü eCitaro’yu tanıtmıştı. Bugün akü elektrikli eCitaro Mannheim fabrikasında seri olarak üretiliyor. Birçok Avrupa kentinde yüzlercesi düzenli operasyonlarda kullanılıyor. Onu izleyen eCitaro G, üç noktalı yıldızı taşıyan ilk tamamen elektrikli körüklü otobüs olarak 146’ya kadar yolcu taşıyabiliyor.

mb-ecitaro-g-04
Körüklü otobüs, çok sayıda yolcu bulunan yoğun kentlerdeki operasyonlar için ideal ve kentiçindeki yaşam kalitesini artırmak için önemli bir etken.

Daimler Otobüsleri Başkanı Till Oberwörder, şu açıklamayı yaptı: “Mercedes-Benz eCitaro’muzun pazara sunulmasından bu yana kendini çok iyi konumlandırmasından dolayı çok memnunum.Bu, toplumumuzun istediği ve müşterilerimizin çalışabileceği ürünler sunarak doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. eCitaro’nun körüklü otobüs sürümüyle kentiçi otobüslerimizin elektriklendirilmesine kesintisiz bir şekilde devam ediyoruz. eCitaro G istek üzerine yenilikçi solid-state akülerle donatılabilecek. Bunu yaparken, kent merkezlerinde sürdürülebilir ve verimli yolcu taşımacılığı için bir rota oluşturuyoruz.

Körüklü otobüs, çok sayıda yolcu bulunan yoğun kentlerdeki operasyonlar için ideal ve kentiçindeki yaşam kalitesini artırmak için önemli bir etken. Yeni eCitaro G, kendini kanıtlamış Citaro G körüklü otobüsün avantajlarını eCitaro’nun yüksek teknolojisi ve akü ve elektrikli tahrik için devrimci teknolojiler ile bir araya getiriyor.

mb-ecitaro-g-06
Yeni eCitaro G, kendini kanıtlamış Citaro G körüklü otobüsün avantajlarını eCitaro’nun yüksek teknolojisi ve akü ve elektrikli tahrik için devrimci teknolojiler ile bir araya getiriyor.

Solid-state aküler: yenilikçi akü teknolojisi, otomotiv üretiminde öncü bir gelişim

eCitaro G, değerini defalarca eCitaro solo otobüste kanıtlamış lityum-iyon akülerin NMC sürümüyle sunuluyor. Evrimin bir sonraki safhası şimdiden tanımlandı. Mercedes-Benz’in eCitaro G’nin performansını bu yıl NMC akülerin yeni nesline geçiş yaparak artırması bekleniyor. Bu, kapasiteyi 292 kWh’den 396 kWh’ye kadar önemli ölçüde artıracak. Buna bağlı olarak körüklü otobüsün menzili de artacak.

eCitaro G, aynı zamanda yenilikçi solid-state aküleri ile enerji depolamada yeni bir bölüm başlatıyor. İkinci bir olası teknoloji olarak istek üzerine elde edilebilecek solid-state aküler, yüksek enerji yoğunluğu ve oldukça uzun hizmet ömrü ile tanımlanıyor. Kimyasal olarak bunlar lityum-polimer aküler. Solid-state aküler olarak biliniyorlar, çünkü genel olarak sıvı elektrolit katı formda bulunuyor. Ayrıca kobalt, nikel ve manganez gibi ham maddeler bu tür aküde kullanılmıyor. Yedi akü paketiyle donatılan eCitaro G, 441 kWh’lik bir toplam kapasiteye ulaşıyor ve tipik kentiçi otobüs operasyonlarının menzilini garanti ediyor.

mb-ecitaro-g-02
eCitaro G kendi sınıfında yenilikçi solid-state akülerle donatılan ilk otobüs olacak.

Solid-state akülerin hızlı ve ara dolum için kullanımının son derece kısıtlı olması nedeniyle akü teknolojisi lityum-iyon akülerden (NMC) farklı kullanım profillerini kapsıyor. Lityum-iyon aküler, diğer yandan, seyahatler arasında depodaki molalarda ya da güzergah boyunca hızlı dolum için ideal. Bu nedenle Mercedes-Benz iki yönlü bir strateji izliyor ve eCitaro G’yi istek üzerine her iki akü teknolojisiyle sunuyor. Bu nedenle yeni eCitaro G, kendini taşımacılık firmalarının farklı operasyonel stratejilerine esnek bir şekilde uyarlayabilen terzi işi üretilen bir körüklü otobüs.

mb-ecitaro-g-01
Altı kentten şimdiye kadar yeni eCitaro G için 60 kesin sipariş alındı ve sayı gittikçe artıyor. Birçok taşımacılık operatörüne ilk teslimatların bu yıl yapılması planlanıyor.

Mercedes-Benz elektrikli tahrik kampanyası: yenilikçi ve ileri teknolojili hareketlilik çözümleri

Daimler Otobüsleri, eCitaro G’nin pazara sunulmasıyla kentiçi otobüslere sürekli olarak elektrikli hareketlilik sağlama konusunda taahhüt ettiği planını devam ettiriyor ve yenilikçilik ve teknolojik önderliğinin altını çiziyor. Daimler Otobüsleri’nin amaçlarından biri, sorumlu bir şekilde küresel (otobüs) hareketliliğin geleceğini şekillendirmek ve geliştirmek. Bir sonraki adım oldukça açık. 2022’den itibaren eCitaro ve eCitaro G’nin menzili menzil artırıcı olarak yakıt hücresi ile daha da artırılacak. Bu teknoloji ara dolum için ihtiyacı ve hemen hemen her durumda karmaşık altyapı gerekliliğini ortadan kaldıracak. Hiçbir şey yayımsız toplu taşımacılığa gidişi durduramayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here