Verdalskalk, 64 tonluk elektrikli Scania kamyon ile Norveç’te bir ilk oldu

0
1388
Verdalskalk-is-first-in-Norway-with-a-64-tonne-electric-Scania-truck
Scania 45P, araç tam yüklü iken Tromsdalen'in tepesindeki kireçtaşı ocağından sabit bir güzergahta limana yol alacak.
Renault Trucks

Tromsdalen olarak bilinen Kuzey Avrupa’nın en büyük aktif kireçtaşı ocağı, deniz seviyesinden 250 m yükseklikte ve Verdal limanının 21 km doğusundaki vadide yer alıyor. Verdalskalk, ocak ile liman arasında yılda 1,5 milyon ton kireç taşıyor. Operasyon, 42 km’lik bir gidiş-dönüşte sabah 6 ile akşam 11 arasında iki vardiya halinde yürütülüyor. Şimdi bu güzergahta toplam ağırlığı 64 ton olan bir Scania 45P normal operasyonlara alınacak.

Verdalskalk, uzun süredir sürücü değerlendirmesinde A notu ile araç kullanıyor. Bu, kendini işine adamış sürücülerin olabildiğince verimli araç kullandığı ve mümkün olduğunca az yakıt kullandığı anlamına geliyor. Şimdi Verdalskalk Operasyon Müdürü Ketil Aksnes, elektrikli araç kombinasyonu ile çevresel önlemleri bir adım öteye taşımak istiyor.

Ketil Aksnes, konuyla ilgili olarak “66 tona kadar ağır araç segmentinde elektrikli kamyonları Norveç’te test eden ilk nakliyeci olacağız. Yeşile geçişte aktif bir katılımcı olmak gibi bir hedefimiz var. Scania ile el ele çalışmak ve Pilot İş Ortağı olmak, bize bu işe başlamak için eşsiz bir fırsat sunuyor. Bu segmentte elektrikli ağır vasıta ile Norveç’te ilk olmaktan gurur duyuyoruz ve sürüş güzergahımızın rejenerasyon testi açısından mükemmel olduğunu görüyoruz.” dedi.

Scania 45P, araç tam yüklü iken Tromsdalen’in tepesindeki kireçtaşı ocağından sabit bir güzergahta limana yol alacak. Aşağı inerken, sürücü motor freninden güç üreterek aküleri şarj edebilecek. Limandan taş ocağına kadar araç yük taşımıyor.

Aksnes, şöyle devam etti: “Limana ayrı bir hızlı şarj istasyonu kurulacak ve iki vardiya boyunca üç ila dört kez ‘yakıt ikmalini’ hesaplamamız gerekecek. Şarj süresinin her seferinde 15-20 dakika olduğu tahmin ediliyor.

Norsk Scania Sürdürülebilirlik, Pazarlama ve Marka Direktörü John Lauvstad ise şu açıklamayı yaptı: “Bu projede Verdalskalk ile çalışabildiğimiz için gerçekten minnettarız. Ağır elektrikli araçlara da başlamak önemli. Sektörün bu deneyime ihtiyacı var, böylece teknoloji hazır oldukça daha fazla nakliye çözümü sunabiliriz.

Aksnes, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunu dört gözle bekliyoruz ve sürücülerimizin çoğu elektrikli araç sürücüsü olarak kaydoldu.

Aracın 2023 Şubat ayı sonuna doğru günlük kullanıma alınması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz