Sessiz gece dağıtımı testinde hibrit kamyon kullanılıyor

0
365
scania-havi_org
İsveç Stockholm’deki altı McDonald’s restoranına sessiz gece dağıtımının test edildiği pilot çalışmada HAVI tarafından işletilen bir Scania hibrit kamyon kullanılıyor.

İsveç Stockholm’deki altı McDonald’s restoranına sessiz gece dağıtımının test edildiği pilot çalışmada HAVI tarafından işletilen bir Scania hibrit kamyon kullanılıyor.

Normalde, gürültü nedeniyle Stockholm’ün kent merkezinde geceleri ağır taşıtların kullanılması yasak. Bunun yerine, dağıtım işleri genellikle sabah yoğun trafik saatlerinde dükkanların ve restoranların iş gününe hazırlandıkları zamanlarda gerçekleştiriliyor. Stockholm kenti, dağıtım kamyonlarının trafikte sıkışmalarını ya da arkada kuyruğa neden olmalarını en aza indirmek için pilot gece dağıtımı çalışmasını başlattı.

Sessiz elektrik tahrikli taşıtlar kullanılarak yapılan dağıtımlar Stockholm kenti, HAVI, KTH, AB, McDonald’s ve Scania’nın bir işbirliği. Girişim AB projesi Eccentric Stockholm çerçevesinde hayata geçiriliyor.

Denemede kullanılan elektrik ve fosilden elde edilmeyen yakıtın (HVO adı verilen bir tip biyodizel) birleşimiyle çalışan doldurulabilir Scania hibrit kamyon parçacık ve karbondioksit yayımlarını önemli ölçüde azaltıyor.

Fiş takılarak doldurulan kamyon aynı zamanda bağlantılı ve geofencing teknolojisi (belirli sınırların içine girildiğinde veya o sınırların dışına çıkıldığında bunu saptayan yazılım-donanım sistemi) ile donatılıyor. Bu da daha önceden belirlenmiş alandaki sürüş şartlarına kendini uyarlayabiliyor anlamına geliyor. Bu sanal trafik bölgeleri taşıtın hangi motoru kullanacağını belirleyebiliyor ve taşıtın hızını güncel hız sınırlarına uyarlıyor. Bu sayede kent merkezlerinde yayımlar, gürültü ve diğer rahatsız edici şeyler mümkün olan en yüksek seviyede azaltılıyor.

HAVI Kalite, Güvenlik & Çevre Müdürü Camilla Eklöf, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “HAVI, McDonald’s için dünya çapında küresel bir lojistik sağlayıcı ve İsveç’te iki şirket 1989 yılından bu yana birlikte çalışıyor. Kentte yaşayan insanların yüzyüze kaldıkları gerçek sorunları ortadan kaldırmaya dönük bir çabanın parçası olmaktan dolayı çok gururluyuz. Bu kamyonlar hassas kentiçi alanlarda sessiz ve yayımsız olarak çalışıyor. Aynı zamanda, hala uzun mesafelere gidebilme yetenekleri var. Scania ve McDonalds ile küresel işbirliğimiz yayımları en aza indirmek için birlikte çalışmamız nedeniyle çevre için gerçekten bir fark yaratıyor.

Hibrit kamyon, 10 km’ye kadar sessiz elektrikli modda çalışabiliyor ve geceleri boş caddelerde verimli olarak dağıtım gerçekleştirebiliyor. Projenin arkasındaki konsorsiyum, kamyonlar trafikte sıkışmadığı ve her zaman ulaşılabilir olduğu durumda ne kadar çevresel fayda kazanılacağını araştıracak.

McDonald’s İsveç Çevre Müdürü Henrik Nerell ise şunları söyledi: “Bu tür yenilikçi işbirlikleri ve öncü projeler daha sürdürülebilir tedarik zincirine doğru yolculuğumuzda bizim için çok doğru adımlar. İsveç’te otomobiller için şarj istasyonları kurmada erken davrandık ve bu heyecan verici bir sonraki adım.

Akü, dış güç kaynağı ve rejenerasyon vasıtasıyla dolduruluyor. Bu da frenler her kullanıldığında kamyonun hareketlerinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi anlamına geliyor. Restoranların birinin yakınındaki şarj istasyonu sayesinde kamyon yükleme, boşaltma ve sürücünün dinlenmesi sırasında akülerini doldurabiliyor. Böylece kent merkezinde de elektriğe ulaşabiliyor.

Kent ile kamyonun yükleme yaptığı depo arasındaki uzun güzergahlarda araç yayımlarda yüzde 90’a kadar düşüş sağlayan HVO ile çalışan içten yanmalı motor ile sürülüyor. Scania Zone yazılımının ve sanal çit ya da geofence teknolojisinin yardımıyla kentiçindeki çevresel olarak hassas bölgelere geldiğinde kamyon otomatik olarak sessiz ve yayımsız elektrik tahriğine geçiyor.

Scania Kentiçi Kamyonları Ürün Müdürü Jesper Brauer, “Pilot çalışma, Scania’nın kazandığı yenilikçi tedarik sürecini temel alıyor ve HAVI ile Avrupa’nın diğer kısımlarında da yakıt tüketimini azaltacak çözümler için kapsamlı bir işbirliği yaptığımızdan dolayı bize uyuyor. Bu proje, şu anda bizde mevcut olan teknoloji ile fosil yakıtlara olan bağlılığımızı azaltmak amacıyla bağlantılı bir hibrit kamyonun sunabileceği olanakları göstermek ve değerlendirmek için mükemmel bir fırsat.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here