Nikola, Total Transportation Services Inc.’ye ilk Nikola Tre akü elektrikli kamyonu teslim etti

0
394
nikola_ttsi
Nikola Corporation, Los Angeles ve Long Beach limanlarında sıfır yayımlı taşımacılık çözümlerini hızlandırmak için ilk Nikola Tre'yi Total Transportation Services Inc.'e (TTSI) teslim etti.

Sıfır yayımlı taşımacılık ve enerji altyapısı çözümlerinde dünya önderi olan Nikola Corporation (Nasdaq: NKLA), Los Angeles ve Long Beach limanlarında sıfır yayımlı taşımacılık çözümlerini hızlandırmak için ilk Nikola Tre akü elektrikli araç (BEV) pilot uygulama kamyonunu Güney Kaliforniya’nın önde gelen liman taşımacılığı şirketleri biri olan Total Transportation Services Inc.’e (TTSI) teslim etti.

Teslimat töreninin ardından konuklar, Nikola Tre BEV kamyonları birinci elden deneyimleme fırsatı buldular.

Nikola CEO’su Mark Russell, konuyla ilgili olarak “Nikola, ilk Tre BEV teslimatlarını 2021’in 4. çeyreğinde yapmayı taahhüt etti ve bu dönüm noktasını ortağımız TTSI ve liman operasyonlarında kamyon yayımlarını azaltmak için sıfır yayımlı taşımacılık çözümlerini geliştirmeye kararlı olan saygın kişilerle kutlamak büyük bir onur. TTSI’nin önemli sürdürülebilirlik hedefleri var ve sıfır yayımlı kamyonlarımızla vizyonlarına ulaşmalarına yardımcı olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Daha önce açıklandığı gibi TTSI‘nin niyet mektubu, iki BEV (akü elektrikli araç) ve iki FCEV’den (yakıt hücreli elektrikli araç) oluşan dört kamyon pilot uygulamasıyla başlayan 100 sıfır yayımlı kamyonu kapsıyor. Araç denemelerinin tatmin edici bir şekilde tamamlanmasına ve TTSI’nin belirli devlet fonlarını almasına bağlı olarak, 2022’de otuz BEV’nin ve 2023’te de 70 FCEV’nin teslimatlarının başlaması öngörülüyor.

Nikola Tre BEV, 350 mile (563 km) kadar yerel dağıtımlar için tasarlandı. Nikola Tre FCEV kamyon ise 500 mile (805 km) kadar olan mesafeler için hedeflendi ve özellikle filo operatörleri tarafından ek taşıma kapasitesi veya hızlı yakıt ikmali gerektiğinde Kuzey Amerika bölgesel pazarına hitap etmesi bekleniyor.

TTSI Başkanı Vic LaRosa ise şunları söyledi: “Bu gün sıfır yayımlı bir filo elde etme yolundaki sürekli arayışımızda büyük bir adımı temsil ediyor, bu nedenle TTSI, Nikola ile ortaklığına çok değer veriyor. Üretim, performans ve bakım gelecekteki başarımızın anahtarı olacak ve Nikola’nın her üç cephede de başarılı olacağından eminiz.

TTSI‘ye göre herhangi bir ayda 13 bin ila 14 bin kamyon Los Angeles/Long Beach limanına gelerek yılda yaklaşık 2 bin 600 ton nitrojen oksidi havaya yayıyor. Bu konum ve taşımacılık kullanım durumu, sürdürülebilir taşımacılığa geçiş için önemli bir etki yaratmak için Kaliforniya’daki en büyük fırsatlardan birini temsil ediyor. TTSI, öncü statüsüyle bu geçişin ön saflarında yer aldı ve hem BEV’leri hem de FCEV’leri deneme temelinde kullanıma geçirmek için Nikola ile ortak olacak.

Avrupa limanları da Nikola’nın kamyonlarını kullanmayı planlıyor. Eylül 2021’de Nikola ve IVECO, Hamburg Liman İdaresi ile 2022 boyunca bu Limana teslim edilmek üzere 25 adede kadar Nikola Tre BEV teslim etmek üzere bir mutabakat zaptı imzaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here