IVECO ve Nikola, elektrikli kamyonlar için Hamburg Liman İdaresi ile Mutabakat Zaptı imzaladı

0
455
NIKOLA_TRE_BEV-4
IVECO ve Nikola, sıfır yayımlı Sınıf 8 akü elektrikli kamyonlar için Hamburg Liman İdaresi ile Mutabakat Zaptı imzaladı.

Almanya’nın Ulm kentinde açılan Nikola IVECO Avrupa ortak girişim üretim tesisi vesilesiyle taraflar, 2022 yılında Hamburg Limanı’nda ağır hizmet tipi elektrikli araçların ve şarj altyapısının test edilmesi ve ardından uygulanması konusunda işbirliği yapmak üzere bir anlaşmaya vardıklarını duyurdular.

CNH Industrial‘ın ticari araç markası IVECO ve Nikola Corporation, Almanya, Ulm’de ortak girişim üretim tesisinin açılışı sırasında Hamburg Liman İdaresi AöR (HPA) ile bir Mutabakat Zaptı imzaladı. Anlaşma, 2022 yılında limana 25 adede kadar Nikola Tre akü elektrikli araç (BEV) teslimini kapsayan iki aşamada ortak olma niyetlerini belirtiyor.

İlk aşama, Nikola Tre BEV‘lerin yüksek performanslı şarj çözümleriyle birlikte nakliye ve lojistik operasyonları için limanda test edilmesini içeriyor. Proje ortaklığındaki daha belirleyici olan ikinci aşamada BEV araçların liman operasyonlarına tam entegrasyonu, şarj altyapısının kurulması ve büyük tedarikçiler de dahil olmak üzere yerinde servis desteği planlanıyor. Bu iki aşama için sağlanan araçlar, Nikola Tre‘nin liman içi operasyon için özel izinlere sahip ABD sürümü olacak.

Hamburg Liman İdaresi CEO’su Jens Meier, konuyla ilgili olarak “Hamburg, AB’nin 2050’de karbon nötr olma konusundaki uzun vadeli stratejisi bağlamında daha iklim dostu olma hedefleri peşinde koşuyor. Limanın odak noktası, teknik yenilikleri pilot vakalar olarak uygulamada ilk hareket eden olmak. Hedeflerimize ulaşmak için şu anda burada Ulm’de inşa edilen kamyonlar ile gereksinimlerimiz arasında büyük bir uyum görüyoruz.” dedi.

Hamburg Ekonomi ve Yenilikçilik Senatörü Michael Westhagemann da şunları söyledi: “Hamburg yeni standartlar belirlemeye ve iklim dostu bir şehir olmaya hazır. Sıfır yayımlı, akü elektrikli taşımacılık için ağır hizmet araçları üreticisi Nikola ile yapılan işbirliği önemli bir kilometre taşıdır. Nikola, IVECO ve liman lojistiği sektöründen ortaklarla Hamburg Limanı’nda birlikte çalışmak ve benzeri görülmemiş bir pilot proje başlatmak istiyoruz. Benim için Nikola ve HPA arasındaki bu Mutabakat Zaptı, Hamburg Limanı’nı yenilikçi ve alternatif güç aktarma organları için bir pilot haline getirmede ilk, ancak belirleyici adımdır. Hamburg için iyi ve verimli bir işbirliğini dört gözle bekliyorum.

Nikola CEO’su Mark Russell, yaptığı açıklamada “Nikola, Hamburg Limanı’nın sürdürülebilirlik hedeflerini takdir ediyor ve bu projede onlarla birlikte çalışmaktan gurur duyuyor. Nikola, Amerika Birleşik Devletleri’nde de benzer bir program üzerinde çalışıyor. Bu tür önemli anlaşmalar, sıfır yayımlı yeni bir geleceğe doğru gördüğümüz küresel değişimi güçlendirmeye devam ediyor.” dedi.

CNH Industrial Ticari & Özel Araçlar Başkanı Gerrit Marx ise “Almanya’nın hacim olarak en büyük limanı, Nikola Tre’nin performansını ve rekabet gücünü göstermemiz için mükemmel bir yer. Birinci aşamada ilk sonuçları görmeyi ve Hamburg Liman İdaresi’ne enerji hedeflerine ulaşmada en iyi şekilde nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Yüksek performanslı, sıfır yayımlı uzun mesafeli taşımacılık çözümü olarak tasarlanan Nikola Tre, sektör için değişime öncülük ediyor. Nikola TreFPT Industrial tarafından ortaklaşa tasarlanan ve üretilen bir elektrikli aksa sahip IVECO S-WAY kamyon platformunu temel alarak, Nikola‘nın gelişmiş elektrik ve yakıt hücresi teknolojisinin yanı sıra Bosch tarafından sağlanan temel bileşenlere sahip bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here