Volvo Trucks, ağır hizmet elektrikli kavram kamyonlarını tanıttı

0
2781
Electric-Concept-Regional-Haul-2
Volvo Trucks, ağır hizmet elektrikli kavram kamyonlarını tanıttı.

Taşımacılığa yönelik talep artmaya devam ederken ağır yük trafiğinin çevresel ve iklim üzerindeki etkisi nasıl azaltılabilir? Yenilikçi çözümleriyle bu soruya yanıt arayan Volvo Trucks, kısa bir süre önce kentsel taşımacılık için geliştirdiği elektrikli kamyonların satışına başladı. Bu alanda çalışmalarına vites yükselterek devam eden Volvo Trucks, elektrifikasyonun daha ağır kamyonlar için de rekabetçi bir seçenek olabileceğini inanıyor. Kentiçi inşaat işleri ve bölgesel dağıtım için Avrupa’da iki elektrikli kavram kamyon geliştiren Volvo Trucks, ağır kamyon sınıfında elektrifikasyonun uygulanabilirliğini araştırmaya başladı. 

Electric-Concept-Construction-4
Elektrikli kavram kamyonlar ile Volvo Trucks, bir yandan farklı çözümleri keşfedecek, gösterecek ve değerlendirecek bir yandan da toplumdaki ve pazardaki ilgi seviyesini ölçecek.

Volvo Trucks Genel Müdürü Roger Alm, konuyla ilgili şunları söyledi: “Ağır hizmet tipi elektrikli kamyonlar için bölgesel taşımacılık ve inşaat açısından uzun vadede büyük potansiyel görüyoruz. Kavram kamyonlarımızla, pazardaki ve toplumdaki ilgi düzeyini değerlendirirken geleceğe yönelik farklı çözümler aramayı ve ortaya koymayı hedefliyoruz. Elektrikli kamyonlara olan talebi artırmak için şarj altyapısının hızla genişletilmesi gerekirken, daha küçük çevresel ve iklim ayak izine sahip yeni araçlar seçilerek, öncü işlevi gören nakliyeciler için daha güçlü finansal teşviklerin yaratılması gerekiyor.”

VolvoTrucks-RogerAlm
Volvo Trucks Genel Müdürü Roger Alm, “Kavram kamyonlarımızla pazardaki ve toplumdaki ilgi düzeyini değerlendirirken geleceğe yönelik farklı çözümler aramayı ve ortaya koymayı hedefliyoruz.” dedi.

Ağır hizmet tipi elektrikli kamyonlar, çalışma sırasında düşük gürültü seviyesi ve sıfır egzoz yayımı sayesinde sürücüler ve inşaat işçileri için çalışma ortamının iyileştirilmesine yardımcı olacak. Bunun yanı sıra sıfır yayım, pek çok inşaat projesinin devam etmekte olduğu şehirlerde hava kalitesi üzerinde de önemli ve olumlu bir etki yaratacak. Gürültü kirliliğine yol açmamaları sayesinde bu kamyonlar taşımacılık operasyonlarının gün içinde daha uzun süre gerçekleştirilmesini de mümkün kılacak. Bu da örneğin büyük inşaat projelerinin yanı sıra şehiriçinde ve çevresinde yapılan taşımacılıkta, operasyonların optimize edilmesi için yeni olanaklar sağlayacak.

Electric-Concept-Regional-Haul-4
AB içerisinde bölgesel taşımacılığın çoğunluğu kamyonla gerçekleşiyor. Elektrikli araçların bölgesel dağıtım için daha fazla kullanılması, elektriğin fosilsiz olması koşuluyla, önemli iklim kazanımlarıyla sonuçlanabilir.

Bölgesel dağıtımda elektrikli ağır ticari araçlar kullanılarak taşımacılık sektörünün genel iklim etkisini azaltmak mümkün. Avrupa Birliği içerisinde kamyonla yapılan mal dağıtımının çoğunluğu bölgesel düzeyde gerçekleşiyor.

Electric-Concept-Construction-3
Düşük gürültü seviyesine ve sıfır egzoz yayımına sahip elektrikli kamyonlar, inşaat projelerinde taşımacılık için yeni olanaklar yaratıyor.

Volvo Trucks Çevre ve İnovasyon Direktörü Lars Mårtensson, “Avrupa’da bölgesel ürün taşımacılığı için yıllık ortalama 80 bin kilometre performansı gösteren çok sayıda kamyon var. Bu, elektrikli araçların bölgesel dağıtım alanında daha fazla kullanılması, fosilsiz elektrik enerjisi olması koşuluyla, önemli iklim kazanımları elde edileceği anlamına geliyor.” dedi.

LARS_MARTENSSON_01
Volvo Trucks Çevre ve İnovasyon Direktörü Lars Mårtensson

Volvo Trucks, geliştirdiği elektrikli kamyonların pilot çalışmalarına Avrupa’da seçili müşterileriyle birlikte başlamayı planlıyor. Kentiçi inşaat ve bölgesel dağıtım için geliştirilen elektrikli ağır hizmet tipi kamyonlara yönelik olarak başlanılacak pilot çalışmaların ilerleyen zamanda daha kapsamlı hale gelerek ticarileştirilmesi hedefleniyor.

Jonas Odermalm_01
Volvo Trucks Elektromobilite Ürün Serisi Başkan Yardımcısı Jonas Odermalm

Lars Mårtensson, açıklamasına şöyle devam etti: “Elektrifikasyon hızı bir dizi etkene bağlı olacak. Bir yandan şarj altyapısının kapsamlı bir şekilde genişletilmesi gerekirken, diğer yandan bölgesel güç şebekelerinin uzun vadede yeterli transfer kapasitesi sunabilmesini sağlamak gerekiyor. Daha fazla nakliyeciyi elektrikli araçlara yatırım yapmaya ikna etmek için finansal teşvikler yapılmalı. Bunun yanı sıra taşıma hizmetlerinde müşterilere daha uzun süreli sözleşmeler sunulabilir ve sürdürülebilir taşımacılık için ödeme yapmaya daha çok istekli davranarak katkıda bulunulabilir. Birçok nakliye operatörü çok küçük marjlara sahip, dolayısıyla her yeni yatırımın kârlı olması gerekiyor.

TOMAS_THURESSON_01
Volvo Trucks Uzun Yol Segment Müdürü Tomas Thuresson

Taşımacılık sektöründe elektrifikasyonun artmasına paralel olarak, içten yanmalı motorların verimliliğinin sürekli gelişmesi önümüzdeki uzun yıllar boyunca uzun yol kamyon taşımacılığı için kilit bir rol oynamaya devam edecek.

MATS_Franzen-01
Volvo Trucks İçten Yanmalı Motorlar Aktarma Organları Strateji Direktörü Mats Franzen

Lars Mårtensson, “Günümüzün kamyon motorları sıvılaştırılmış biyogaz veya HVO gibi çeşitli yenilenebilir yakıtlarla veya dizelle çalışabilen verimli enerji dönüştürücüleridir ve teknolojinin daha da geliştirilmesi mümkün.” şeklinde konuştu.

JOHAN_01
Volvo Trucks Elektrikli Tahrik Strateji Direktörü Johan Mörck

Seçenek yakıtlı/yürüyen aksamlı Volvo kamyonlar

Volvo FL Electric ve Volvo FE Electric. Bu kamyonların her ikisi de tamamen elektrikli ve örneğin şehir ortamlarında yerel dağıtım ve çöp taşıma amacıyla tasarlandı.
Volvo FH LNG ve Volvo FM LNG. Ağır hizmet tipi uzun yol operasyonlarına yönelik Volvo FH ve ağır hizmet tipi bölgesel taşımacılığa yönelik Volvo FM, sıvılaştırılmış doğal gaz(LNG) veya biyogazla çalışıyor.
Volvo FE CNG. Sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) veya biyogaza yönelik Volvo FE, yerel dağıtım ve çöp toplama amacıyla tasarlandı.

MAGNUS_BROBACK_01
Volvo Trucks Dolum Çözümleri Direktörü Magnum Broback

Volvo Trucks’ın Türkiye distribütörü Temsa İş Makinaları, Türkiye de bu teknolojik dönüşüm sürecini yakından takip ediyor

Teknoloji ve inovasyona yaptığı yatırımlarla sektörde oyunun kurallarını değiştiren ve rekabeti yeniden tanımlayan Volvo Trucks’ın geniş ve yenilikçi ürün yelpazesini müşterileriyle buluşturan Temsa İş Makinaları, sadece satış değil, çözüm odaklı hizmet şirketi olarak müşterilerine değer katıyor.

Electric-Concept-Regional-Haul-5
Kamyon sürücüsü elektrikli kavram kamyonu dolduruyor.

Bu yaklaşımla, satış sonrası hizmetlerde yatırımlarını artırarak devam eden Temsa İş Makinaları ve Volvo Trucks, tüm Türkiye’de satış ve satış sonrası ağını genişleterek, sektördeki gücünü gün geçtikçe artırıyor.

Electric-Concept-Construction-5
Volvo Trucks, ağır hizmet uygulamaları için kavram kamyonlar geliştirdi.

Temsa İş Makinaları’nın distribütörlüğünde daralan pazara rağmen büyümesini sürdüren Volvo Trucks, kasım sonu toplam pazar verilerine göre, pazar payını 3 katına çıkararak yüzde 7 seviyesine ulaştı.

VOLVO_FE_FL_ELEC
Volvo Trucks, kentsel alanlarda artan sürdürülebilir taşımacılık taleplerini karşılamak amacıyla Avrupa’da seçili pazarlarda Volvo FL ve Volvo FE elektrikli kamyonlarının satışına başladı.
FL-ELEC_TEK_MOTOR_01
16 ton toplam yüklü ağırlığa sahip Volvo FL Electric’te azami gücü 185 kW (130 kW sürekli güç) olan elektrik motoruna yer veriliyor.
FE-ELECTRIC-IKI-MOTOR
27 ton toplam yüklü ağırlığa sahip Volvo FE Electric’te ise azami gücü 370 kW (260 kW sürekli güç) olan iki adet elektrik motoru kullanılıyor.
AKU-PAKETI_01
Volvo FL Electric’te toplamda 100–300 kWh; Volvo FE Electric’te ise 200–300 kWh lityum-iyon aküler kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here