Volvo, Afrika’ya ilk ağır elektrikli kamyonu teslim etti

0
1438
volvotrucks-afrika-02
(soldan sağa): Volvo Trucks Fas Genel Müdürü Martin Nilsson, Arma Group CEO'su Youssef Ahizounep, Volvo Trucks International Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Johan Selvén

Volvo Trucks ilk ağır elektrikli kamyonunu Fas’a teslim etti. Müşteri, çöp toplama şirketi Arma ve bu, küresel bir üreticinin Afrika’da ticari operasyonda olan ilk ağır akü elektrikli kamyonu.

Ağır elektrikli kamyonların kullanımı artık tüm dünyaya yayılıyor. Avrupa ve ABD’nin önderler arasında olmasıyla, daha sürdürülebilir taşımacılığa geçiş dünyanın diğer bölgelerinde de başlıyor. Afrika’da ilk ağır elektrikli kamyon şimdi Fas’ın Rabat şehrinde teslim edildi.

Volvo Trucks Fas Genel Müdürü Martin Nilsson, konuyla ilgili olarak “Bu, müşterimiz Arma ve Rabat kenti ile birlikte Fas ve Afrika’da daha sürdürülebilir, elektrikli taşımacılık için ilk adımı attığımız gurur verici bir an. Bu, sıfır yayımlı kamyonların dünyanın birçok yerinde oynayacak bir rolü olduğunu açıkça gösteriyor. Volvo, Afrika’da ticari operasyonda ağır elektrikli kamyonlara sahip ilk küresel marka. Sektördeki en geniş elektrikli kamyon yelpazesine sahibiz, bu da bugünden ağır nakliyelerin büyük bir bölümünü elektrikli hale getirmeyi mümkün kılıyor.” dedi.

volvotrucks-afrika
Afrika’nın ilk ağır elektrikli kamyonu Fas’ın Rabat kentinde yollara çıktı.

Seri üretim, sıfır egzoz yayımlı kamyon, Rabat’ta bulunan Arma şirketi tarafından atıkların toplanması için kullanılacak. Tipik bir güzergahta mevcut Volvo FE dizel kamyonu bir Volvo FE elektrikli kamyonla değiştirerek her yıl yaklaşık 30 ton CO2 tasarrufu sağlanabiliyor.

Fas, yenilenebilir enerjiye yapılan büyük yatırımlara dayanan iddialı iklim hedeflerine sahip. Ülke güneş enerjisinde önder ve Marakeş’in 200 km güneydoğusunda bulunan dünyanın en büyük konsantre güneş enerjisi tesisi Noor Quarzazate’ye ev sahipliği yapıyor.

Arma Group CEO’su Youssef Ahizoune ise şunları söyledi: “Fas ve Afrika’da atık yönetimi sektöründe Volvo Trucks ile işbirliği içinde sürdürülebilir mobiliteye yatırım yapmayı seçen ilk şirket olmaktan gurur duyuyoruz. Arma, kamyon filomuzun elektriklendirilmesine yönelik bir adım atarak karbon ayak izini azaltıyor ve çevreye olan bağlılığımızı bir kez daha gösteriyor. Niyetimiz açık: Müşterilerimizi kendi sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarında desteklerken, yayımları azaltmaya ve çevreye fayda sağlamaya yardımcı olan yeniliklere yatırım yapmaya devam edeceğiz.

olvotrucks-afrika-03
Arma Group CEO’su Youssef Ahizoune

Kamyon, halihazırda seri üretimde olan altı tamamen elektrikli Volvo kamyon modelinden biri olan bir Volvo FE Electric. Volvo Trucks, ticari taşımacılık için mevcut en geniş elektrikli kamyon yelpazesine sahip. Şirketin küresel hedefi, 2030’da sattığı tüm yeni kamyonların yüzde 50’sinin elektrikli olması.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz