Renault Trucks motorlarının yeni nesli ile yüzde 10’a kadar yakıt tasarrufu

0
223
Renault-Trucks-T-Evolution-Turbo-compound
Renaul Trucks; T, T High, C ve K serilerini yeni DE11 ve DE13 motorlarla donatıyor. Turbo Compound gibi gelişmiş teknolojilerin ve özel hizmetlerin bütünleştirilmesiyle yeni motorlar yakıt tüketimini yüzde 10'a kadar azaltabilecek.

Renault Trucks, yakıt tüketimini ve CO2 yayımlarını azaltma zorluğunun üstesinden geliyor. Üretici, T, T High, C ve K serilerini yeni DE11 ve DE13 motorlarla donatıyor. Turbo Compound gibi gelişmiş teknolojilerin ve özel hizmetlerin bütünleştirilmesiyle yeni motorlar yakıt tüketimini yüzde 10’a kadar azaltabilecek.

Renault Trucks, 2021 yılında tasarım, sürüş konforu ve araç içi konfor açısından T, T High, C ve K serilerinde büyük değişiklikler yaptı. Üretici, yeni teknolojilerin ve özel hizmetlerin entegrasyonu ile birlikte Renault Trucks motorlarının önceki nesile kıyasla yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlayan yeni 11 ve 13 litrelik Euro VI Step E DE11 ve DE13 motorların gelişiyle bu evrimi sürdürüyor.

Yeni DE11 ve DE13 motorların optimum verimliliği

Yeni nesil Renault Trucks Euro VI Step E motorları DE11 ve DE13, yakıt tüketimini ve CO2 yayımlarını önemli ölçüde azaltan yeni teknolojiler içeriyor.

Daha iyi yanma için DE11 ve DE13 motorları, patentli Dalga Piston teknolojisine sahip. Isıyı ve enerjiyi silindirlerin merkezine yönlendiren bu çözüm, mevcut oksijenin daha iyi kullanılmasına ve dolayısıyla daha iyi yanmaya olanak tanıyor. Motorlar ayrıca, yeni yanmaya uyarlanmış, artırılmış hassasiyete sahip yeni enjektörlerle donatılıyor.

Verimliliği artırmak için Renault Trucks ayrıca sürtünme kayıplarını azaltmaya da odaklandı. Biyel kolları, pistonlar ve krank mili yeniden tasarlandı ve karter gazı kontrolü optimize edildi. İyileştirilmiş tepki süresine sahip yeni yüksek performanslı yatağı rulmanlı turbo ve düşük viskoziteli yağ ile birleştirilmiş değişken akışlı bir yağ pompası da geliştirildi.

Son olarak, Renault Trucks optimize edilmiş bir egzoz gazı arıtma sistemi ve yeni bir motor kontrol ünitesi tercih etti.

Daha güçlü ve yakıt tasarruflu bir motor için Turbo Compound teknolojisi

Optimum performans için Renault Trucks T, T High ve C, manevra kabiliyetinden veya ticari hızdan ödün vermeden önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayan Turbo Compound teknolojisine sahip DE13 TC motorla isteğe bağlı olarak donatılabiliyor.

Motorun egzoz gazı çıkışındaki geleneksel turbo yükleme türbininin arkasına eklenen ikinci bir türbin olan Turbo Compound (TC) birimi, egzoz gazlarında bulunan artık enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürüyor ve ek motor torku şeklinde krank miline iletiyor.

Turbo Compound, bu nedenle daha düşük motor devirlerinde daha yüksek tork seviyelerinin elde edilmesini sağlıyor. Otoyolda, hız sabitleme aktifken ve yokuş çıkılırken vites küçültmeye gerek kalmadan sabit hız korunabiliyor.

Renault-Trucks_DE13TC_Turbo-Compound_01
Optimum performans için Renault Trucks T, T High ve C, manevra kabiliyetinden veya ticari hızdan ödün vermeden önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayan Turbo Compound teknolojisine sahip DE13 TC motorla isteğe bağlı olarak donatılabiliyor.

Daha hızlı vites değişimi için yeni bir şanzıman

Araçlar, daha yumuşak ve daha hızlı vites değişimleri için yeni bir hesaplayıcı, yeni kontrol yazılımı ve yeni bir debriyaj aktüatörü içeren yeni nesil Optidriver şanzıman ile donatılıyor.

Yakıt tüketiminin tam kontrolü için gelişmiş yazılım ve hizmetler

Renault Trucks, daha fazla yakıt tasarrufu için manevra kabiliyetine zarar vermeden en iyi motor verimliliği ile bölgede geçirilen süreyi azamiye çıkaran Akıllı Tork Kontrolü çözümünü de tercih etti.

Renault Trucks ayrıca vites değiştirmeyi optimize etmek ve yakıt tasarrufunu artırmak için yolun topografyasını kullanan Optivision öngörülü hız sabitleme sistemini geliştirmeye devam ediyor.

Üretici ayrıca, filolarının yakıt tüketimini ve CO2 yayımlarını izleme ve iyileştirme çabalarında nakliyecileri desteklemek için çözümler sunuyor. Optifleet filo yönetim yazılımı (Kontrol modülü), her aracın yakıt tüketimini takip ediyor ve tüketimi azaltmak için alınabilecek önlemleri belirlemek için sürüş tarzlarını analiz ediyor. Ayrıca Renault Trucks, yakıt tüketiminin kontrol altında tutulmasını sağlamak için akılcı sürüş ilkeleri üzerine eksiksiz bir eğitim programı geliştirmiş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here