Foton Auhawk R, “2021 Yılının Çin Kamyonu” ödülünü kazandı

0
278
foton-ctoy-01
Foton Auhawk R, “2021 Yılının Çin Kamyonu” ödülünü kazandı

Foton Auhawk R, Güney Çin’deki Guangdong Eyaleti’ndeki Guangzhou’da düzenlenen 5. Uluslararası Ticari Taşıt Fuarı’nda “2021 Yılının Çin Kamyonu” (CToY) seçildi. 20 Kasım’da uluslararası ticari taşıt üreticileri ve ticari taşıt parça tedarikçilerinin katılımıyla başlayan fuar 10 gün sürdü.

CToY Jüri Başkanı Yu Jing tarafından açıklanan ödül, Foton Motor Başkan Yardımcısı Gu Dehua‘ya verildi.

Yılın Uluslararası Kamyonu Jürisi Başkanı Gianenrico Griffini ve Güney Afrika ve Almanya’dan iki jüri üyesi video aracılığıyla Foton Auhawk’ın zaferini kutladılar.

CToY-01
Ödül töreninde (soldan sağa) CToY Jürisi Başkanı, Beijing Prominion Publishing Co., LTD.Genel Müdür Yardımcısı ve Ticari Taşıt Dergisi Başkanı Yu Jing, CToY destekçisi Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi Otomotiv Birimi Başkan Yardımcısı Yang Lin, Foton Motor Başkan Yardımcısı ve Auhawk Birimi Başkanı Gu Dehua ve Çin Otomobil Üreticileri Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Yao Jie yer aldı.

Auhawk R – Yeni karayolu düzenlemeleri için tasarlandı

Yeni bir platformda geliştirilen yeni bir kamyon nesli olan Auhawk R, Çin’in en son katı karayolu düzenlemelerine uymak için kabin, güç aktarımı, akıllılık ve hafiflik konusunda birçok iyileştirme yaptı.

Bu yıl ocak ayında dingile göre yol ücreti politikasının yürürlüğe girmesinden bu yana Çin, kamyonların manuel tartımını kaldırdı ve kaç dingile sahip olduklarına bağlı olarak ücretlendirme yapmaya başladı. Jüri, bu iki dingilli kamyonların Azami Yüklü Ağırlığı’nın 18 tona ulaşmasıyla  Auhawk R‘nin Toplam Sahiplik Maliyeti’ni (TCO) düşürebileceğini onayladı.

CToY-copia-02
Yeni bir platformda geliştirilen yeni bir kamyon nesli olan Auhawk R, Çin’in en son katı karayolu düzenlemelerine uymak için kabin, güç aktarımı, akıllılık ve hafiflik konusunda birçok iyileştirme yaptı.

Yılın Çin Kamyonu Jürisi Başkanı Yu Jing, jürinin yorumlarını şöyle aktardı: “Auhawk R orta hizmet kamyonu, Foton Motor tarafından geliştirilen yeni bir orta kamyon nesli. Tasarım, Avrupa standartlarını Çin’in yeni düzenleme gereklilikleri ve yeni pazar talepleri ile bir araya getiriyor. Şık tasarımı, optimize yapısı, akıllılığı, güvenliği, konforu ve güvenilir konfigürasyonu ile bize mükemmel şürüş deneyimi sundu ve Çin kamyon pazarı için yeni bir ölçüt belirledi.

foton-Ctoy-02
Tasarım, Avrupa standartlarını Çin’in yeni düzenleme gereklilikleri ve yeni pazar talepleri ile bir araya getiriyor.

Uluslararası ödül Çin’e gittiğinde

Yılın Çin Kamyonu (CToY) ödülü Çin Ticari Taşıt Dergisi tarafından 2015’te kuruldu. Jürinin ana görevi, her yıl, son 12 ayda piyasaya sürülen ve “seçime dahil olan ülkelerde malların karayolu ile taşınmasının gelişimine en büyük katkıyı sağlayan” kamyona yıllık ödülü vermek.

Avrupa ödülü Yılın Uluslararası Kamyonu’nun (1977 yılında kurulan IToY) uzun yıllara dayanan tücrübesini temel alan CToY, Çin’deki karayolu taşımacılığının güncel durumunu ve Çin’in ticari taşıt ürünlerinin gelişim seviyesini bir araya getiriyor. CToY 2021’in kuralları şöyle:

foton-Ctoy-09
Foton Auhawk R, çift yatağa sahip modern ve geniş bir kabinle donatılıyor.

Kamyon 12 ay içinde tanıtılmalı ve üretime girmeli. Kamyon, Çinli bir üretici tarafından üretilmeli. Kamyonun Azami Yüklü Ağırlığı (AYA) 3.5 tonun üzerinde olmalı. Kamyon, özellikle TCO (Toplam Sahiplik Maliyeti) alanında, Çin’in karayolu taşımacılığının verimliliğini ve standartlarını iyileştirmeye önemli bir katkı sağlamalı.

CToY dört yıldır başarılı bir şekilde gerçekleştirimiş durumda. Şimdiye kadarki dört kazanan şunlar: Auman EST (2017), JMC Weilong (2018), FAW J7 (2019) and Dongfeng KL (2020). Son yıllarda kazananlar, teknolojiyi geliştirme, güvenlik ve çevre performansı, işletme verimliliği vb. alanlarda iyi bir pazar itibarı kazandılar.

foton-ctoy-04
Ön camın üzerinde kapaklı ve kapaksız geniş eşya bölmeleri bulunuyor.

Küresel salgına karşın artan kamyon satışları

2020 yılında, pandeminin etkisine rağmen, Çin’in ticari taşıt/kamyon pazarının üretim ve satışları, iş ve üretimin yeniden başlamasından sonra aydan aya arttı ve bu yıl rekor bir seviyeye ulaşması bekleniyor.

Çin Otomobil Üreticileri Derneği’nin en son istatistiklerine göre bu yılın ilk 10 ayında ticari taşıtların üretimi ve satışı yıllık bazda sırasıyla yüzde 22,5 ve yüzde 20,9 büyüme ile yaklaşık 4.2 milyon adet olarak gerçekleşti.

ctoy-foton-motor
Beijing Foton Cummins Engine Company (BFCEC) tarafından üretilen Cummins motor, 220 beygir güç ve 820 Nm azami tork üretiyor.

Bunlar arasında orta kamyonların satış hacmi bir önceki yıla göre yüzde  40,79 arttı ve güçlü pazar talebini gösterdi.

Endüstrideki uzmanların analizlerine göre bu olgunun arkasında iki etken bulunuyor. İlk olarak COVID sonrası dönemde insanların yaşam tarzındaki değişiklik, tüketici lojistiği talebinde keskin bir artışa neden oldu. İkinci olaraksa devletin ulusal ekonomi ve insanların geçimiyle ilgili her türlü altyapı yatırım projesine verdiği destek, küresel durgunluğa karşı, ticari taşıtların, özellikle de kamyonların büyümesinde önemli bir olumlu etki yarattı.

foton-ctoy-06
Motorun gücü tekerlere ZF’nin otomatikleştirilmiş vites kutusuyla aktarılıyor.

Kamyon pazarının büyümesiyle, Çinli kamyon üreticileri bu yıl en son politikalara, düzenlemelere ve tüketici talebine ayak uydurmak için sürekli olarak yeni kamyonlar piyasaya sürerek tüketici lojistiği ve altyapı yatırımlarında artışa yol açtı.

September-2020-kopya
Çin’de ağır hizmet kamyonları satışları eylül ayında 136 bin adetli rekor kırdı.
October-2020-kopya
Çin, ekim ayında 129 bin ağır hizmet kamyonu satışıyla rekor bir sayı kaydetti. Bu eylül ayına göre yüzde 14.3 oranında bir düşüş iken 20019 yılının aynı ayına göre yüzde 41’lik bir artış anlamına geliyor.

Kamyon satışlarının artması, tüketicilere aralarından seçim yapabilecekleri çeşitli marka ve kamyonlar da sağlıyor. Bu nedenle, CToY 2021 adaylarını değerlendirirken jüri üyeleri, sadece kamyonların teknik değerini göz önünde bulundurmakla kalmadı, aynı zamanda tüketiciler için kaliteli ve pazar uygulamasına sahip kamyonları seçmeye de dikkat etti.

CToY-03
Auhawk R orta hizmet kamyonu, Foton Motor tarafından geliştirilen yeni bir orta kamyon nesli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here