Toyota Supra geri döndü

0
1160
Toyota-Supra-(15)
Toyota GR Supra

Toyota, spor otomobil dünyasının efsanevi modeli Supra’nın yeni neslini Detroit’teki 2019 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’ndaki dünya prömiyeri ile tanıttı. Büyük bir merakla beklenen beşinci nesil GR Supra, aynı zamanda yarış takımı Toyota GAZOO Racing tarafından yapılan ilk küresel GR modeli olarak ilk kez Detroit’te yerini aldı.

Beşinci nesil GR Supra, aynı zamanda yarış takımı Toyota GAZOO Racing tarafından yapılan ilk küresel GR modeli olarak ilk kez Detroit’te yerini aldı.

Spor otomobilin en saf hali olarak öne çıkan Yeni Toyota GR Supra, sürüş deneyiminin önüne geçecek hiçbir taviz verilmeden üretildi. Önceki Toyota Supra nesillerinin ve ilk 2000GT spor otomobilin mirasına uygun şekilde önden motorlu arkadan çekişli şekle sahip olacak şekilde tasarlanan GR Supra, gücü, çevikliği, hassas yol tutuşu, düşük ağrılık merkezini, kısa dingil mesafesini ve geniş iz açıklığını bir araya getirerek sürüş tutkunlarına sıra dışı bir deneyim sunmaya hazırlanıyor.

Yeni Toyota GR Supra, ilk bakışta Toyota’nın muazzam spor otomobil geçmişinden izler taşıdığını ilk görüşte belli ediyor.

Saf spor otomobil tasarımı

Yeni Toyota GR Supra, ilk bakışta Toyota’nın muazzam spor otomobil geçmişinden izler taşıdığını ilk görüşte belli ediyor. 2000GT’den ilham alan uzun kaput, kompakt gövde, çift bombeli tavanın yanı sıra önceki nesil Supra’nın ön ve arka tasarımından izler taşıyor. Belirgin arka kanat ve bütünleşik spoyler de Supra’nın dikkat çeken yanları.

Sürücüyü tamamen hareketin içerisine kalan kokpit kavramı, geleneksel GT düzenini, ultra modern işlevlerle buluşturuyor.

Toyota GR Supra’nın dış tasarımı gibi kabini de sıra dışı görünüyor. Sürücüyü tamamen hareketin içerisine kalan kokpit kavramı, geleneksel GT düzenini, ultra modern işlevlerle buluşturuyor. Sürüş heyecanını artırmak amacıyla tek koltuklu yarış otomobillerinden ilham alan oturma tarzı uyarlandı. Alçak, ince ve yatay kokpit görüş açısını daha ileriye taşıyor.

Fırtına Grisi mat boya ile gelecek A90 Edition, mat siyah jantlar ve kırmızı deri kaplamaların olduğu bir kokpite sahip olacak.

GR Supra’dan 3.0 litre motor ve 340 bg heyecanı

Toyota GR Supra, saf sürüş heyecanını çift salyangozlu turbo beslemeye sahip 3.0 litrelik altı silindirli motordan alıyor. 340 beygir güç ve 500 Nm tork üreten bu birim, sekiz ileri otomatik şanzımanla eşleştirildi. Akıcı ve güçlü bir hızlanma sağlayan bu ikili, aynı zamanda her motor devrinde gerekli olan yüksek tork değerini de sağlıyor. GR Supra, azami çekişin sağlandığı Kalkış Kontrol özelliğiyle birlikte 100 km/s hıza sadece 4.3 saniyede erişebiliyor.

Toyota GR Supra, saf sürüş heyecanını çift salyangozlu turbo beslemeye sahip 3.0 litrelik altı silindirli motordan alıyor. 340 beygir güç ve 500 Nm tork üreten bu birim, sekiz ileri otomatik şanzımanla eşleştirildi.

900 adetlik GR Supra

Avrupa’da aracın tanıtıldığı ilk yılda 900 adet yeni Toyota GR Supra satışa sunulacak ve 2019’un yaz aylarının sonuna doğru müşterilere teslim edilecek. Avusturya’da Graz’da üretilecek bu özel otomobillere ulaşan kullanıcılar, parayla satın alınamayacak özel bir program içerisine dahil edilecek.

GR Supra, azami çekişin sağlandığı Kalkış Kontrol özelliğiyle birlikte 100 km/s hıza sadece 4.3 saniyede erişebiliyor.

Bununla birlikte Supra’nın ünlü A şasi kodu ve yeni A90 referansıyla satışa sunulacak sınırlı 90 adetlik Toyota GR Supra A90 Edition modeli de bulunacak. Fırtına Grisi mat boya ile gelecek A90 Edition, mat siyah jantlar ve kırmızı deri kaplamaların olduğu bir kokpite sahip olacak. Toyota GR Supra A90 Edition model, ön sipariş veren Avrupa’daki ilk 90 müşteriye özel olarak sunulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here