Floransa’da çöpler elektrikli Renault Trucks ile toplanacak

1
711
Renault-Trucks-D-Wide-ZE-Florence-02
Floransa'da çöp toplama artık tamamen elektrikli Renault Trucks tarafından yapılacak. İtalyan şirketi Gorent S.p.A., Toskana'nın başkentinde çöp toplama için 26 tonluk Renault Trucks D Wide Z.E.'yi teslim aldı.

Paris, Lyon ve Barselona’dan sonra Floransa’da da çöp toplama artık tamamen elektrikli Renault Trucks tarafından yapılacak. İtalyan şirketi Gorent S.p.A., Toskana’nın başkentinde çöp toplama için 26 tonluk Renault Trucks D Wide Z.E.‘yi teslim aldı. Bu, İtalya’da kullanılan ilk Renault Trucks elektrikli araç.

E-mobilite alanında öncü olan Renault Trucks, Avrupa şehirlerinde enerji geçişini destekliyor. Paris, Lyon ve Barselona’dan sonra Fransız üreticinin sıfır yayımlı çöp toplama için tamamen elektrikli kamyonlarından biri Floransa’da kullanılmaya başlanacak.

Floransa, sürdürülebilir bir kent

Enerji geçişinin yolunu açan Floransa hem şehir merkezinde hem de banliyölerde düşen nitrojen dioksit seviyeleri ile son beş yılda hava kirliliğini yüzde 20 oranında azalttı. Belediye Başkanı Dario Nardella önderliğindeki belediye meclisi; tramvay hatlarının, yeni bisiklet güzergahlarının, araba paylaşımı ve bisiklet paylaşımı planlarının yanı sıra elektrikli arabalar, taksiler ve otobüsler için yüzlerce şarj istasyonunu devreye sokarak çevre korumayı bir öncelik haline getirdi.

Bu nedenle Toskana’nın başkentinin ilk elektrikli çöp toplama kamyonunu coşkuyla karşılaması doğal bir sonuç.

Çevrenin korunması konusunu birinci öncelik olarak gören Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, şunları söyledi: “Floransa yeşil devrimine başladı. Bu Renault Trucks aracının gelişi, hava kalitesini iyileştirmek ve gürültü kirliliğini azaltmak ve nihayetinde kültürel mirasımızı korumaya yardımcı olmak amacıyla şehir merkezinde elektrikli mobiliteyi artırma kararlılığımızla örtüşüyor.

Çöp konusunda kent, tüketimin azaltılmasına ve atık malzemelerin azami düzeyde kullanılmasına dayalı bir yönetim planı uygulamaya çalışıyor. Dario Nardella, uzun vadede, şehrin çöplerini (yılda 245.000 ton) toplu taşımaya güç sağlamak için gereken enerjiyi üretmek amacıyla kullanarak tamamen ortadan kaldırabilecek erdemli bir sistemin getirilmesini hayal ediyor. Belediye Başkanı, “Bugün gittiğimiz yol doğru yoldur. Hala gidilecek bir yol var, ancak Floransa şehri bu yönde ilerlemeye kararlı.” dedi

Renault-Trucks-D-Wide-ZE-Florence-01
Çalışırken hava veya gürültü kirliliği yaratmayan Renault Trucks D Wide Z.E., yerel sakinlerin yaşam kalitesine saygı göstererek, Floransa şehrinde evsel atıkların toplanmasında kullanılacak.

Hava ve gürültü kirliliği yaratmayan kamyonlar

Kent temizliği için araç kiralama uzmanı olan Gorent S.p.A., Renault Trucks’ın tamamen elektrikli bir kamyon satın alan ilk İtalyan müşterisi oldu.

Çalışırken hava veya gürültü kirliliği yaratmayan bu Renault Trucks D Wide Z.E., yerel sakinlerin yaşam kalitesine saygı göstererek, Floransa şehrinde evsel atıkların toplanmasında kullanılacak. Ayrıca belediye meclisi tarafından getirilen trafik kısıtlamalarından etkilenmeden çalışabilecek.

Gorent S.p.A. CEO’su Furio Fabbri, konuyla ilgili olarak “Çabalarımızı CO2 yayımlarını azaltmaya ve bunu başarmak için pratik seçimler yapmaya odaklıyoruz. Bu seçimlerden biri de bu tamamen elektrikli Renault Trucks aracının satın alınması.” dedi. Şirket, ayrıca kendine kamu bilincini artırma ve elektrikli mobiliteyi ve faydalarını teşvik etme görevini de verdi. “Meydanımızı temizleyin” başlıklı bir etkinlik, yaz boyunca İtalya’nın büyük şehirlerinin ikonik meydanlarında devam edecek ve Renault Trucks D Wide Z.E., Gorent  filosundaki hafif elektrikli araçların yanında yer alacak.

Renault Trucks İtalya Genel Müdürü Pierre Sirolli ise şu açıklamayı yaptı: “İtalyan şirketleri ve şehir yetkilileri enerji geçişi için hazırlanıyorlar ve bu işbirliği bunun açık bir göstergesi. Değişim devam ediyor ve Renault Trucks, İtalya’da enerji geçişini benimsemek isteyen şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamaya hazır.

Renault Trucks, 2025 yılına kadar satış hacminin yüzde 10’unu elektrikli araçlardan oluşturmayı amaçlıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here